ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
  • Τσιμπούρης
  • Τηγάνης
  • Τσάνταλη

Το ματς ήταν τελικός. Ο Ολυμπιακός έπαιζε την ύπαρξή του τη φετινή σεζόν, όντας με την πλάτη στα σχοινιά για τα καλά, με τις «ερυθρόλευκες» να βγάζουν αντίδραση και να φτάνουν στην επικράτηση, που τους δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Εκεί που υπενθυμίζουμε πως δεν μετρούν οι νίκες της κανονικής περιόδου, με τις δύο ομάδες, εφόσον φτάσουν στον τελικό, να ξεκινούν από το 0-0.

Το απόλυτο unfair και από την Ελεάννα Χριστινάκη, που δεν σεβάστηκε τις αντίπαλές της και συμπαίκτριές της στην Εθνική, σουτάροντας τρίποντο την στιγμή που άπαντες είχαν σταματήσει και οι παίκτριες των δύο ομάδων έδιναν τα χέρια.

Ο Παναθηναϊκός είχε ακόμα το μυαλό του στο Κύπελλο, μπήκε στο ματς και πάλι στην τρίτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια βρήκε τοίχο στις ασταμάτητες βολές του Ολυμπιακού. Μόλις πρώτη φετινή ήττα για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, που έχει αποδείξει πως δεν έχει κανένα πρόβλημα να πάρει το πρωτάθλημα και με μειονέκτημα έδρας.

Τηγάνης και Τσιμπούρης έσπρωχναν τον Ολυμπιακό από το ξεκίνημα. Στο ημίχρονο οι βολές ήταν 11-0, έφτασαν στο 14-0 για να εκτελέσει τις πρώτες βολές ο Παναθηναϊκός. Όταν μάλιστα μείωσαν οι «πράσινες» στο -1, ο Τηγάνης έδωσε δυο κρίσιμα σφυρίγματα στέλνοντας αμέσως τη διαφορά στο +5. Ωστόσο η όλη εικόνα του Παναθηναϊκού αφήνει σε δεύτερη μοίρα οποιαδήποτε συζήτηση παρά την ξεκάθαρη πρόθεση των διαιτητών.

Μεγάλες πρωταγωνίστριες για τον Ολυμπιακό ήταν οι Κριστίν Βίτολα, που είχε 20 πόντους και 14 ριμπάουντ, κάνοντας double-double, και Ελεάννα Χριστινάκη επίσης με 20, έχοντας ακόμα 8 ριμπάουντ, αλλά και το unfair της αναμέτρησης. Από 9 είχαν οι Μπρουκ Ουίλιαμς και Ρεμπέκα Τόμπιν.

Από την πλευρά του Παναθηναϊκού, πρώτη σκόρερ ήταν η Τζάζμιν Τζόουνς, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, ούσα όμως συνολικά άστοχη με 6/17 σουτ εντός πεδιάς, με την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου να προσθέτει άλλους 13 με 3/8 τρίποντα. Στους 10 πόντους η Τζίλιαν Αλέιν, που πέτυχε ακόμα ένα double-double με 17 ριμπάουντ.

Ματσάρα και ντέρμπι από την αρχή

Ο  Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και  μόλις 1:34 λεπτά μετά την έναρξη προηγήθηκε με 6-0 χάρη σε 2 καλάθια των Βίτολα και Σύρρα και 2/2 βολές από την Τόμπιν. Η Τζόουνς στο 2' μείωσε σε 6-2 με το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού, με την Τόμπιν (4 π.) να διαμορφώνει στο 3' το 8-2. Η Τζόουνς και πάλι στο 5' έγραψε το 8-4, με την Σταμολάμπρου με τρίποντο να φέρνει το ματς στον πόντο (8-7). Η Τσβίτκοβιτς στο 6' αύξησε το σερί των «πράσινων» στο 7-0 για το πρώτο προβάδισμα του «τριφυλλιού» (8-9), που μετά το αρχικό 1/5 εντός πεδιάς μέτρησε σε λεπτά 3/4 (4/9 σύνολο). Η Βίτολα (6π.) μετά από σχεδόν 4 λεπτά βρήκε σκορ για τον Ολυμπιακό για το 10-9, με την Ουίλιαμς με καλάθι και φάουλ στο 8' να γράφει το 13-11. Η Χριστινάκη στο 9' με το σερί στο 4-0 διαμόρφωσε το 15-11, με την Παυλοπούλου στον αιφνιδιασμό να μειώνει σε 15-13. Η Ουίλιαμς στο 10' έκανε το 17-13, με την Τζόουνς (7 π.) με buzzer beater να γράφει το 17-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Βρήκε ρυθμό, πήρε τα ριμπάουντ ο Ολυμπιακός και πήρε διαφορά 14 πόντων

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Χριστινάκη από την περιφέρεια έστειλε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +4 (20-16), με την Βίτολα με 2/2 βολές να διαμορφώνει το 22-16 στο 12'. Η Σπυριδοπούλου στο 13' έκανε το 24-16, με την Σωτηρίου να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού στο δεκάλεπτο μετά από σχεδόν 4 λεπτά για το 24-18 στο 14'. Με την Νικολοπούλου όμως στο 15' να ανεβάζει τη διαφορά και πάλι στο +8 (26-18) και τις Τόμπιν και Χριστινάκη στο 16' να πηγαίνουν τις «ερυθρόλευκες» για πρώτη φορά στο +12 (30-18), έχοντας επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο 13-2, με τον Ολυμπιακό να έχει 18 ριμπάουντ έναντι 11 του «τριφυλλιού» (5-1 τα επιθετικά). Η Παυλοπούλου στο 17' μείωσε σε 30-20, πετυχαίνοντας μόλις τον 4ο πόντο των «πράσινων», που είχαν 9/25 εντός πεδιάς. Η Χριστινάκη στο 18' με μία βολή και καλάθι από το 6ο επιθετικό ριμπάουντ των «ερυθρόλευκων» έκανε το 33-20, με την Χαιριστανίδου στο 19' να γράφει το 33-22. Η Βίτολα στο 20' με 2/2 βολές (11 ο Ολυμπιακός έναντι καμίας του Παναθηναϊκού) έστειλε την ομάδα του Πειραιά στο +15 (37-22), με την Σταμολάμπρου να μειώνει με τρίποντο σε 37-25, αλλά την Ουίλιαμς να γράφει το 39-25 του ημιχρόνου.

Τρομερός Παναθηναϊκός με απίθανο comeback έφερε το ματς στον πόντο

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να χρεώνεται με 4 φάουλ μέσα σε 1:19 λεπτά και τον Ολυμπιακό να έχει το μπόνους των βολών από πολύ νωρίς. Η Σταμολάμπρου με καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 40-27, με την Αλεξανδρή στο 22' να μειώνει σε 41-29 για το σερί 4-0 του «τριφυλλιού». Η Αλέιν μετά από 23 λεπτά πήγε για πρώτη φορά στην γραμμή των βολών για το 41-30, με τη διαφορά να παραμένει σταθερή στα επόμενα λεπτά. Η Αλέιν και πάλι στο 25' διαμόρφωσε το 45-34, με την Τζόουνς στο 26' με μόλις το 4ο επιθετικό ριμπάουντ του «τριφυλλιού» να ρίχνει τη διαφορά μετά από ώρα σε μονοψήφιο αριθμό (45-36). Η Βίτολα όμως απάντησε άμεσα με τρίποντο για το 48-36 στο 27', με την Αλεξανδρή να μειώνει σε 48-38. Η Τζόουνς στο 28' με 3 σερί πόντους διαμόρφωσε το 48-41, με την Αλέιν στο 29' να φέρνει τον Παναθηναϊκό στο -6 (48-42). Η Παυλοπούλου με τρίποντο έφερε τις «πράσινες» σε απόσταση βολής (48-45), με την ομάδα της Καπογιάννη να εξαφανίζει τη διαφορά του Ολυμπιακού και να φέρνει στον πόντο το ματς στο τέλος του δεκαλέπτου με επιμέρους 24-11 και πρωταγωνίστρια την Τζόουνς, που είχε φτάσει τους 14 πόντους.

Βίτολα και Χριστινάκη καθάρισαν το παιχνίδι και το πλεονέκτημα έδρας για τον Ολυμπιακό

Η Χριστινάκη με 4 σερί πόντους στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου έδωσε στον Ολυμπιακό «αέρα» 5 πόντων (54-49), με τη Νικολοπούλου στο 32' και τη Χριστινάκη και πάλι στο 33' να «τρέχουν» σερί 8-0 και να πηγαίνουν την ομάδα του Πειραιά στο +9 (58-49) και πάλι σε ένα κρίσιμο σημείο του ματς. Η Τσβίτκοβιτς στο 34' μείωσε σε 58-51 με τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού στο δεκάλεπτο μετά από πάνω από 3 λεπτά, με τη Νικολοπούλου να απαντά στο 34' με καλάθι και φάουλ για το 62-51. Η Βίτολα στο 35' έκανε το 64-51, με τον Ολυμπιακό να έχει επιμέρους σκορ 14-2 και την Αλέιν στο 36' να μειώνει σε 64-53. Η Σταμολάμπρου στο 37' έριξε ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (64-55), με τη Βίτολα όμως στο 38' να δίνει τη χαριστική βολή στον Παναθηναϊκό, γράφοντας το 68-55. Η Νικολοπούλου στο 38' έστειλε τις «ερυθρόλευκες» στο +16 (71-55), με την Αλεξανδρή στο 39' με τρίποντο να γράφει το 71-58, αλλά τα πάντα να έχουν κριθεί και τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 74-61 και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, την  Χριστινάκη να κάνει όμως και το απόλυτο unfair, πετυχαίνοντας τρίποντο ενώ οι παίκτριες των δύο ομάδων έδινα τα χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-25, 50-49, 74-61