AQUILA BASKET TRENTO
  • Τζόσεφ Μπίσανγκ
  • Αλμπέρτο Μπαένα
  • Μαξίμ Μπούμπερτ

Παρουσία του Νίκου Γκάλη οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκαναν ακόμα μία κατάθεση ψυχής και πήραν τη νίκη που ήθελαν μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό της ομάδας. Ο Άρης (9-9) κέρδισε και άφησε εκτός συνέχειας την Τρέντο (7-11), καταφέρνοντας να γυρίσει το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο και να πανηγυρίσει μαζί με τον κόσμο του μια πορεία, που ελάχιστοι θα είχαν φανταστεί.

Μπροστά του τώρα θα βρει την Προμετέι με μειονέκτημα έδρας σε ένα νοκ άουτ παιχνίδι στη Ρίγα, καθώς εκεί αναγκάζεται να παίξει η ουκρανική ομάδα λόγω των πολεμικών συνθηκών στη χώρα. Η Προμετέι τερμάτισε με 10-8 στην 4η θέση του Α' ομίλου μετά τη νίκη της με 94-80 επί της Μπανταλόνα.

Πρώτος σκόρερ ο Βασίλης Τολιόπουλος με 17 πόντους, ο Ρόνι Χάρελ είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ με καθοριστική παρουσία στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ κομβικός ήταν και ο Σίλβιο Ντε Σόουζα με 14 πόντους και επίσης 7 ριμπάουντ. Και ο Τζόναθαν Σταρκ πέτυχε μεγάλα καλάθια στο φινάλε, φτάνοντας τελικά τους 12 πόντους, αλλά και με 5 λάθη. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Καμάρ Μπόλντουιν με 20 πόντους.

Ψύχραιμη και αποτελεσματική η Τρέντο ως το +11

Παρά την καυτή ατμόσφαιρα του Παλέ, η Τρέντο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τον Γκρατζιούλις προηγήθηκε 3-9. Ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα και παίρνοντας δύναμη από εκεί ο Άρης πλησίασε, όμως οι φιλοξενούμενοι με τους Μπιλίνγκα και Μπόλντουιν έμειναν μπροστά (11-19) και έφτασαν και σε διψήφια διαφορά (13-24), με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 15-25.

Η ενέργεια ξεχείλιζε στο γήπεδο και η επιστροφή του Άρη ήταν θέμα χρόνου. Ο Τολιόπουλος άναψε… φωτιά με τρίποντο και οι Σανόγκο, Μποχωρίδης έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (24-25). Με τρίποντο ο Κατσίβελης ισοφάρισε (27-27), όμως η Τρέντο είχε ξανά απαντήσεις. Έτσι, με τους Αλβίτι και Μπόλντουιν πήρε ξανά απόσταση, κάνοντας το 31-39 και ο Ντε Σόουζα μείωσε στο 34-41 του ημιχρόνου, στο οποίο η Τρέντο υπερτερούσε στις ασίστ (13-4).

Ήταν... Άρης στο τέλος και το γύρισε

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπαθούσαν να βρουν τo… ιδανικό μομέντουμ για να μπουν σε θέση οδηγού. Ο Χάρελ μείωσε ξανά στον πόντο (43-44) και ο Μποχωρίδης λίγο μετά έβαλε τον Άρη μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 50-49, με τον κόσμο να ξεσπάει. Η Τρέντο έβρισκε διαρκώς λύσεις και με τον Μπόλντουιν έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 51-52.

Τολιόπουλος και Ντε Σόουζα ωθούσαν επιθετικά τον Άρη, ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 57-57. Το σενάριο όμως επαναλαμβανόταν… Με νέο όπλο τον Ούντομ οι Ιταλοί ξέφυγαν με 57-64 για να απαντήσει πάλι ο Άρης και με επιμέρους σκορ 9-1 να πάρει προβάδισμα (66-65 στο 35’) χάρη σε Χάρελ και Περσίδη. Το ματς έδειχνε πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Κι έτσι έγινε.

Μετά το 70-67 από τον Μποχωρίδη, ο Χαμπ έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα, με τον Χάρελ να σκοράρει ένα δικό του ενδιάμεσα και να διαμορφώνεται έτσι το 73-75 στο 38’. Ο Σταρκ εξελίχθηκε στον άνθρωπο της τελευταίας στιγμής καθώς με δύο δικά του καλάθια έγινε το 77-75 και οι Χάρελ, Σανόγκο βάζοντας τα ζευγάρια των βολών τους έγραψαν το 81-75 στο 50’’ πριν το φινάλε. Ο Φορέι μείωσε, ο Τoλιόπουλος απάντησε με βολές (83-77), η Τρέντο δεν μπορούσε να βρει στόχο και έτσι o Άρης πήρε ακόμα μία σπουδαία νίκη, που τον φέρνει στους «12» του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 34-41, 51-52, 84-77