Οι «Κέλτες» μπήκαν με το πόδι πατημένο στο... γκάζι στο πρώτο μέρος και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 61-55, όμως στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Νάγκετς ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επί μέρους 21-26 στη τρίτη περίοδο, μειώνοντας στην ελάχιστη διαφορά (82-81), με τους «Σβόλους» να συνεχίζουν την αντεπίθεσή τους και στην τέταρτη περίοδο.

Το ματς στα τελευταία λεπτά εξελίχθηκε στο απόλυτο θρίλερ, με τους Νάγκετς να παίρνουν προβάδισμα δύο πόντων με 1/2 βολές του Γκόρντον στα 18'' πριν την λήξη και τον Τέιτουμ να τα κάνει μούσκεμα στην τελευταία επίθεση των Σέλτικς.

Έτσι, οι Νάγκετς πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη απέναντι στην κορυφαία ομάδα της ανατολικής περιφέρειας την φετινή σεζόν, σε ένα ματς που θα μπορούσε να είναι άνετα το τελικός των playoffs.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 35 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νάγκετς, ενώ για ακόμη μια φορά «μαγικός» ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς που είχε 34 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τους Μπόστον Σέλτικς ξεχώρισε ο Τζέισον Τέιτουμ που είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, όμως ήταν ο μοιραίος για τους «Κέλτες» αφού αστόχησε στην προσπάθεια που θα έστελνε το ματς στην παράταση.