MACCABI TEL AVIV
  • Ματέι Μπολτάουζερ
  • Γιακούμπ Ζαμοΐσκι
  • Ρέιν Περάντι

Αυτές τις ανατροπές τις κάνουν πολύ λίγοι. Και σίγουρα αυτός που μπορεί καλύτερα από κάθε άλλον είναι ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Ο Σέρβος τεχνικός είδε την ομάδα του να βρίσκεται στην κόλαση του -24 (13-37) στο 12' απέναντι στη Μακάμπι, είχε τον Κέβιν Πάντερ σε τραγική μέρα, αλλά με τους Τζέιμς Νάναλι, που αποβλήθηκε στο 32', και Πέρι Ντοζίερ πέτυχε την ανατροπή της χρονιάς!

Νίκη που τη φέρνει σε θέσεις πλέι οφ για την Παρτιζάν, που έφτασε στο 11-10, με τη Μακάμπι να χάνει έδαφος στην υπόθεση τετράδα και να πέφτει στο 12-9.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ζοτς και ο παίκτης που σάλπισε την αντεπίθεση ήταν ο Τζέιμς Νάναλι, που είχε 20 πόντους με 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ και αποβλήθηκε στο 32' με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ. Την μπαγκέτα πήρε ο Πέρι Ντοζίερ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους με 9/13 δίποντα, έχοντας ακόμα 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Στους 11 ο Μπρούνο Καμπόκλο.

Από την πλευρά της Μακάμπι, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουέιντ Μπόλντγουιν, που πέτυχε 19 πόντους, είχε 5 ασίστ, αλλά ήταν άστοχος στο τρίποντο με 2/8, με τον Ρομάν Σόρκιν να προσθέτει άλλους 14 και να έχει 6 ριμπάουντ.

Απίστευτο σερί της Μακάμπι με το «καλημέρα» και +18!

Η Μακάμπι μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι στην έναρξη της αναμέτρησης, με τους Νίμπο και Λορένζο Μπράουν να οδηγούν την ομάδα του Κάτας στο 0-7 στο 2'. Η Παρτιζάν είχε μείνει στα... αποδυτήρια και οι φιλοξενούμενοι έκανα πάρτι στο παρκέ, με τον Σόρκιν και τον Λορένζο Μπράουν (7 π.) στο 3' να γράφουν το 0-11. Και το σερί είχε συνέχεια! Ο Νίμπο (5 π.) στο 4' διαμόρφωσε το 0-14 με καλάθι και φάουλ, την ίδια στιγμή που η Παρτιζάν μετρούσε 0/5 σουτ εντός πεδιάς και 3 λάθη. Οι Σέρβοι παραπατούσαν και ο Σόρκιν στο 5' έγραψε το 0-16, με την Παρτιζάν να σπάει το ρόδι μετά από 5:40 λεπτά με τρίποντο του Καμπόκλο (3-16). Η Μακάμπι ωστόσο ήταν... σεληνιασμένη και με τον Μπόλντγουιν να απαντά με τον ίδιο τρόπο προηγήθηκε με 5-21 στο 8'. Ο Ντιμπαρτολομέο στο 9' έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +18 (5-23), με τον Ντοζίερ με σερί 4-0 να μειώνει σε 9-23 και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 11-29!

Προσπάθησε να επιστρέψει η Παρτιζάν αλλά βρήκε σε Μπλατ

Η δεύτερη περίοδος ήταν σαν σε συνέχεια της πρώτης, με τη Μακάμπι να μην πατάει, αλλά να... πετάει στο παρκέ και με σερί 4-0 να φτάνει για πρώτη φορά στο +23 (11-34) με τους Ουέμπ και Ριβέρο. Ο Κλίβελαντ μάλιστα στο 12' με τρίποντο αύξησε τη διαφορά στους 24 πόντους (13-37), με την Παρτιζάν με έχει 7/21 σουτ εντός πεδιάς! Ο Νάναλι έδωσε μία λύση για την ομάδα του Ομπράντοβιτς και μείωσε σε 18-29 στο 14', ωστόσο ο Μπόλντγουιν με τρίποντο στο 15' έστειλε και πάλι τη Μακάμπι στο +22 (20-42). Η Παρτιζάν στη συνέχεια έδειξε σημάδια ζωής και με σερί 6-0 με τους Ντοζίερ (16 π.) και Σμάιλαγκιτς μείωσε σε 26-42 στο 17', με τον Σόρκιν να κάνει το 26-44 στο 18' και τον Νάναλι με 5 σερί πόντους να μειώνει σε 31-44 στο 19'. Ο Τριφούνοβιτς με καλάθι και φάουλ στο 20' διαμόρφωσε το 34-46, με τον Μπλατ με 2 σερί τρίποντα (9 π., 3/4 τριπ.) και το τελευταίο buzzer beater να γράφει το 36-52 του ημιχρόνου.

Ιστορική ολική επαναφορά της ομάδας του Ζοτς!

Η αντεπίθεση της Παρτιζάν συνεχίστηκε και στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, με τη σερβική ομάδα να «τρέχει» σερί 4-0 και να μειώνει στους 12 πόντους (40-52) μετά από πολύ ώρα. Ο Σόρκιν στο 13' έγραψε το 40-54 και τον Μπόλνγουιν να δίνει εκ νέου προβάδισμα με +16 (40-56) στη Μακάμπι. Το μία σου και μία μου συνεχίστηκε, με την Παρτιζάν να απαντά με δικό της 4-0 για το 44-56 στο 24', με τον Νάναλι στο 25' να φέρνει τη διαφορά στους 10 (46-56) για το επιμέρους 6-0. Ο Αμερικανός άσος στο 26' έβαλε για τα καλά φωτιά στο ματς, μειώνοντας σε 48-56, πριν με τρίποντο (17 π., 3/4 τριπ.) σηκώσει την «Stark Arena» στο πόδι (51-56)! Ουέμπ και Μπόντγουιν έδωσαν ανάσα στη Μακάμπι για το 51-60 στο 27', με τον Νάναλι να δηλώνει και πάλι παρών για το 55-60 και τον ΛεΝτέι να φέρνει σε απόσταση βολής την Παρτιζάν με τρίποντο στο 28'. Ο Νάναλι (ποιος άλλος) στο 29' ισοφάρισε σε 60-60 και όλα ξεκίνησαν από την αρχή, με τον ΛεΝτέι στο 30' να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα στην Παρτιζάν με 67-64 με καλάθι και φάουλ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 67-67 χάρη στον Μπόλντγουιν

Μέγας είσαι Ζοτς, το έκανε κι αυτό!

Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου οι μάχες στο παρκέ έδιναν και έπαιρναν, με τους παίκτες να παλεύουν για κάθε κατοχή και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Μοναδική διαφοροποίηση η αποβολή του Νάναλι με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ στο 31'. Ο Σμάιλαγκιτς στο 32' με τρίποντο διαμόρφωσε το 72-69, με τον Γιάραμαζ με δεύτερο σερί εύστοχο σουτ από την περιφέρεια να στέλνει τους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο +6 (75-69). Ο Σόρκιν στο 34' με κάρφωμα έκανε το 75-71, με τον Ντοζίερ στο 34' με τρίποντο να κάνει το 78-71. Ο εκπληκτικός Αμερικανός με τρίποντο στο 36' έστειλε την Παρτιζάν για πρώτη φορά στο +9 (82-73), με τον Μπόλντγουιν στο 38' να μειώνει σε 84-77. Ο Ο Ουέμπ με 2/2 βολές στο 39' έκανε το 84-79, η Μακάμπι έχασε την ευκαιρία με 2 τρίποντα του Κόλσον και με φόλοου του Ουέμπ να πλησιάσει ακόμα περισσότερο, με τον ΛεΝτέι στα 17" με 1/2 βολές να γράφει το 85-79 και τον Πάντερ με τρίποντο να κάνει το 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 11-29, 36-52, 67-67, 88-79