Άρης
  • Γιόσιπ Ραντοΐκοβιτς
  • Μαξίμ Μπουμπέρτ
  • Στιβ Μπάιτνερ

Ο Άρης δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στην Ρουμανία και ηττήθηκε από την ανώτερη Κλουζ με 90-74. Η ρουμανική ομάδα είχε τον έλεγχο του ρυθμού καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα με τους κιτρινόμαυρους να μην μπορούν να ακολουθήσουν.

Με την νίκη αυτή η Κλουζ ανέβηκε στο 10-4 και πλέον στόχος της είναι να προκριθεί απευθείας στα προημιτελικά του Eurocup, ενώ από την άλλη πλευρά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έπεσε στο 6-8, ωστόσο παραμένει εντός εξάδας.

Για τους νικητές που είχαν επιθετική πολυφωνία ξεχώρισαν ο Κέιτ με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Τζόουνς να γεμίζει την στατιστική του με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Στιπάνοβιτς με 16 πόντους, με τον Σίλεϊ να προσθέτει 13π. με 5ασ.

Από την άλλη πλευρά για τους κιτρινόμαυρους ο Σίλβιο Ντε Σόουζα μέτρησε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ ο Σταρκ πρόσθεσε 13 πόντους 6 ασίστ. Ο Γκάλινατ έμεινε στα χαμηλά με 9 πόντους, τους Χάερλ και Μπλούμπεργκς να προσθέτουν από 8 πόντους έκαστος.

Μουδιασμένο ξεκίνημα για τους κιτρινόμαυρους που αντέδρασαν στην συνέχεια και έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία

O Άρης δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση με την Κλουζ να παίρνει προβάδισμα 9 πόντων (9-0 στο 3’) με τον Στιπάνοβιτς να κάνει πολύ καλή δουλειά και στις δυο ρακέτες. Οι κιτρινόμαυροι άνοιξαν λογαριασμό με τον Τολιόπουλο (9-3 στο 4’), ενώ μείωσαν περισσότερο με τον Ντε Σόουζα (10-7 στο 5’) να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση. Ο σέντερ από την Ανγκόλα μεγάλωσε το σερί των Θεσσαλονικιών σε 1-11 (10-11 στο 5’) με τον ίδιο να φτάνει τους 6π. στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίητ έπαιζε με άλλη αυτοπεποίθησή μετά το αρχικό μούδιασμα, με τον Γκάλινατ να αυξάνει την διαφορά της ομάδας του στο +3 (15-18 στο 7’). Ο Έντι ισοφάρισε σε 18-18 με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα (20-20, 23-22 στο 9’) και την Κλουζ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (23-22).

Έχασε την συγκέντρωση του ο Άρης και έδωσε την ευκαιρία στην Κλουζ να ξεφύγει

Ο Άρης πέρασε μια πάλι μπροστά με καλάθι του Σταρκ (23-24 στο 11’), ωστόσο στην συνέχεια δέχθηκε ένα σερί 7-0 και βρέθηκε στο -6 (30-24 στο 13’) με τον Καστρίτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό της Κλουζ. Η ρουμανική ομάδα αύξησε το προβάδισμα της σε διψήφια επίπεδα (34-24 στο 14’), με τους Γκάλινατ και Μποχωρίδη να μειώνουν άμεσα στους 5π. (34-29 στο 15’). Ο Σίλει έκανε μεγάλη ζημιά στους κιτρινόμαυρους σε αυτό το δεκάλεπτο (8π.) με την Κλουζ να διατηρεί το προβάδισμα της στο +8 (39-31 στο 17’). Ο Μπλούμπεργκς (8π.) είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και κρατούσε τον Άρη κοντά στο σκορ (41-36 στο 18’), ωστόσο κάθε φορά που πλησίαζαν οι Θεσσαλονικείς η Κλουζ έβρισκε απάντηση (45-36 στο 19’). Ο Άρης έκλεισε το δεκάλεπτο στο -7 (45-38) και σίγουρα ο Γιάννης Καστρίτης είχε πολλά να διορθώσει ενόψει του δεύτερου ημιχρόνου.

Πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε η Κλουζ, ανήμπορος να αντιδράσει ο Άρης

Η Κλούζ ξεκίνησε πιο δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 7-2 σε δυο λεπτά πήρε προβάδισμα 12 πόντων (52-40 στο 22’), ενώ ο Σίλει με το 3ο τρίποντο έδωσε αέρα 13 πόντων στην ομάδα του (55-42 στο 14’). To σύνολο του Σιλβασάν ήταν φανερό ότι πατούσε καλύτερα στο παρκέ και με 4 παίκτες διψήφιους είχε χτίσει μια σημαντική διαφορά (+15, 63-48 στο 26’), έχοντας βρει ρυθμό επιθετικά. Για τους γηπεδούχους ο Στιπάνοβιτς βρισκόταν σε τρομερή βραδιά (14π.), την στιγμή που ο Άρης αντιμετώπιζε επιθετικό πρόβλημα, καθώς η άμυνα της ρουμανικής ομάδας τον είχε εγκλωβίσει (69-52 στο 27’). Το προβάδισμα της Κλούζ είχε φτάσει στο +19 για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (71-52 στο 28’) με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να μην μπορεί να προβάλει αντίσταση. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους κιτρινόμαυρους στο -22, (76-54) με την Κλουζ να έχει επιβάλει τον ρυθμό της, έχοντας βάλει σημαντικές βάσεις για την νίκη.

Διατήρησε το προβάδισμα της η Κλουζ και πήρε μια άνετη νίκη

Στην τελευταία περίοδο παρότι η Κλουζ είχε εξασφαλίσει θεωρητικά την νίκη, δεν έριξε τον ρυθμό της μεγαλώνοντας την διαφορά στο +24 (80-56 στο 32'). Ο Άρης ήταν δεδομένο πως δεν μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα από την αναμέτρηση με το παιχνίδι να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Το μεγάλο προβάδισμα της ρουμανικής ομάδας έδωσε την ευκαιρία στους δυο προπονητές να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα ενόψει και της συνέχειας. Oι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα της Κλουζ και μείωσαν στους 17π. (80-63 στο 24') και (85-70 στο 37') ωστόσο ο χρόνος δεν έφτανε για την ανατροπή. Oι δυο ομάδες περίμεναν πλέον το τελικό σκορ με τον Άρη να μειώνει μέχρι και τους 11π. (85-74 στο 39΄)

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74.