ANADOLU EFES S.K.
  • Μιγκέλ Άνχελ Πέρες
  • Τόμας Τραβίτσκι
  • Ούρος Ομπρκνέζεβιτς

Σπουδαία επικράτηση για τη Μακάμπι η οποία πήρε την νίκη κόντρα στη… φορτσάτη Εφές με 95-86.  Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λορένζο Μπράουν που είχε 21 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Κόλσον σταμάτησε στους 19. Για την Εφές πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάριους Τόμπσον με 22 πόντους, ενώ ο Ντάουμ είχε 20.

Ο Νέμπο ξεκίνησε με πολύ όρεξη το ματς και με 8 προσωπικούς πόντους «οδήγησε» την ομάδα του στο 8-5, με την Εφές να βρίσκει τρίποντο δια χειρός Τόμπσον και να φέρνει και πάλι το ματς στα ίσια με 8-8, λίγο πριν από τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Ο Οσμάνι ήταν ο παίκτης που κατάφερε να δώσει προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του, με 11-12 και τον Γκάζι να κάνει με τρίποντο το 21-20. Στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτη περιόδου οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 και με καλάθι του Μπόλντγουιν προηγήθηκαν με 29-20.

Η επιστροφή της Εφές

Η Εφές μπήκε με εντυπωσιακό τρόπο στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και στο 13’ με τρίποντο του Λάρκιν μείωσε σε 32-31, «τρέχοντας» σερί 3-11 και ουσιαστικά ξεκινώντας το παιχνίδι και πάλθ από την αρχή. Η Μακάμπι απάντησε άμεσα με δικό της σερί 5-0 (36-31) αλλά η ομάδα του Τσαν είχε και πάλι αντίδραση. Με πρωταγωνιστές τους Τόμπσον, Τζόουνς και Ντάουμ, οι Τούρκοι έκαναν ένα ακόμα σερί, 9-17, αυτή τη φορά και  πήγαν τα αποδυτήρια προηγούμενοι με 45-48.

Η απάντηση της Μακάμπι

Οι Τούρκοι και στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τον Ντάουμ να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι. Το 51-53, έγινε 55-53 με τον Λορένζο Μπράουν να δίνει ανάσες στην ομάδα του Κάτας, αλλά ο Ντάουμ με πέντε ακόμα πόντους έκανε το 55-58, πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα. Μπράουν και Σόρκιν προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, 64-62, ο Τόμπσον συνέχισε να σκοράρει, 64-64, με τον Σόρκιν να κάνει το 66-64 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στα πρώτα 30 δεύτερα της τελευταίας περιόδου οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν σερί 5-0, προηγήθηκαν με 71-64 και πήραν το μομέντουμ της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους 10 πόντους, 75-65, με τον Μπλατ να την ανεβάζει ακόμα περισσότερο με σουτ τριών πόντων 78-67, στο 33’. Δύο λεπτά αργότερα, με τον Λορένζο Μπράουν να πετυχαίνει τον 19ο πόντο του, το σκορ έγινε 87-75, με το ματς να έχει γείρει στη μεριά της ομάδας του Τελ Αβίβ.

Τα Δεκάλεπτα: 29-20, 45-48, 66-64, 95-86