Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της ΑΕΚ έστω και με τη… ψυχή στο στόμα και να παραμείνει αήττητος και μόνος πρώτος στην κορυφή του πρωταθλήματος. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κέντρικ Ναν ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ 15 είχε ο Σλούκας, 13 ο Γκριγκόνις και από 11 Λεσόρ και Μήτογλου οι οποίοι είχαν και 7 και 6 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Τίλμαν με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Καμπενγκέλε είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο Εργκίν Αταμάν στο ξεκίνημα του παιχνιδιού θέλησε να δώσει ανάσες στους βασικούς και παράλληλα ευκαιρίες σε παίκτες που δεν έχουν πάρει πολύ χρόνο. Στο βασικό σχήμα βρέθηκαν οι Βιλντόζα, Ναν, Γκριγκόνις, Μαντζούκας και Μπαλτσερόφκσι με τον Παναθηναϊκό να θέλει αλλά να μην… μπορεί. Οι πράσινοι προσπαθούσαν να τρέξουν και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, αλλά κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση δεν τους επέτρεψαν να πάρουν διαφορά. Και η ΑΕΚ με πολύ συγκεντρωμένο και στοχευμένο παιχνίδι και με σωστές επιλογές στην επίθεση και τον Τίλμαν να κάνει ότι θέλει ήταν πίσω στο σκορ με 11-10. Με τον Τίλμαν να έχει και τους 10 πόντους της ομάδας του. Ο Τίλμαν σημειώσει και τον 12ο πόντο της ομάδας του (13-12) με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα 5-0 με τον Βιλντόζα να πατάει το πόδι του στο γκάζι και τους γηπεδούχους να είναι στο 18-12. Ο ΜακΛέμορ προσπαθούσε να κρατήσει την ΑΕΚ κοντά στο σκορ, ο Γκριγκόνις όμως ήταν σε πολύ καλό βράδυ και με 9 πόντους οδήγησε τον Παναθηναϊκός στο 25-18 της πρώτης περιόδου.

Πήρε διαφορά με τους ψηλούς

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρει τρόπο να ξεφύγει στο σκορ αλλά δε μπορούσε. Ο Τίλμαν έδωσε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος στον Καμπενγκέλε ο οποίος με διαδοχικά σουτ μέσης απόστασης κρατούσε την ΑΕΚ… ζωντανή και δεν επέτρεπε στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει (30-24). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να περάσουν τη μπάλα στο ζωγραφιστό με Λεσόρ και Μήτογλου να τελειώνουν τις φάσεις και να παίρνουν και πάλι προβάδισμα 7 πόντων, 31-24. Για μία ακόμα φορά οι πράσινοι πλήρωναν τις κακές τους επιλογές στην επίθεση και η ΑΕΚ με τον Χολ, μείωσε αρχικά στους 3 πόντους, 31-28 και εν συνεχεία στους 2 πόντους, 32-30 με τον Ραντλ. Οι δύο ψηλοί του Παναθηναϊκού συνέχιζαν να κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά στην ΑΕΚ. Ο Λεσόρ ήταν ασταμάτητος, με τον Τίλμαν να μη μπορεί να τον αντιμετωπίσει και 90 δεύτερα πριν το τέλος με ένα ακόμα γκολ-φάουλ για τον σέντερ του Παναθηναϊκού το σκορ έγινε 44-35, με τον Γάλλο να έχει 11 πόντους.

Το γύρισε η ΑΕΚ με Κουζμίνσκας και Καμπενγκέλε και επιμέρους 15-29

Ο Παναθηναϊκός ότι… έχτισε στο τελείωμα του πρώτο μέρους το γκρέμισε με συνοπτικές διαδικασίες στην τρίτη περίοδο. Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη με τον Κουζμίνσκας να πετυχαίνει 8 πόντους και να μειώνει σε 52-49, με τον Καμπενγκέλε να βάζει και αυτός το… χεράκι του στην ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός ήταν νωθρός με πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση και κακές επιστροφές στην άμυνα, με τον σέντερ της ΑΕΚ να είναι εξαιρετικός και με δύο βολές να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 54-55. Και σαν να μην έφτανε αυτό ο Νετζήπογλου έκλεψε τη μπάλα από την πάσα του Ναν, βγήκε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε κάνοντας το 54-57, τρία λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Νετζήπογλου έδωσε προβάδισμα ακόμα και με 5 πόντους στην ομάδα του (55-60), με σουτ τριών πόντων, με την ΑΕΚ να έχει ξεκάθαρα το μομέντουμ, αλλά 5 πόντοι από τον Σλούκα και ένα τρίποντο από τον Ναν (το πρώτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού… έγραψαν το 63-66. Χαρακτηριστικό της περιόδου τα 5 εύστοχα τρίποντα της ΑΕΚ σε ισάριθμες προσπάθειες.

Ο Ναν… σκότωσε την ΑΕΚ και κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στην πρώτη του άμυνα δείχνοντας διάθεση να αλλάξει τα δεδομένα, αλλά… μάταια. Τα λάθη στην επίθεση ήταν πολλά και… παιδικά με αποτέλεσμα οι “κιτρινόμαυροι” να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα με 65-70, ενώ απέμεναν 7 λεπτά για το τέλος. Ο Ναν το πήρε… πάνω του και με δύο μεγάλα τρίποντα, αλλά και ένα από τον Τζέριαν Γκραντ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά με 77-74, αλλά ο Κουζμίνσκας ήταν εξαιρετικός και απάντησε με το ίδιο… νόμισμα, 77-77, πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ είχε πολλές… ζωές ακόμα και εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενη λάθη του Παναθηναϊκού προηγήθηκε με 79-83, αλλά και 81-85 έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Τίλμαν. Ο Ναν όμως ήταν στο… βράδυ του και με μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 84-85, ενώ στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού πήρε τη μπάλα πήγε μέχρι μέσα και πήρε το φάουλ. Δύο στις δύο βολές για τον Αμερικανό και 86-85, με την ΑΕΚ να έχει την ευκαιρία της, αλλά ο… ολομόναχος Ραντλ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και κράτησε τον Παναθηναϊκό αήττητο στην κορυφή.

Τα Δεκάλεπτα: 25-18, 48-37, 63-66, 86-85