Οι Λέικερς ήταν ανώτεροι στο πρώτο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 29-24, όμως στη δεύτερη περίοδο οι Μάτζικ βρήκαν τις απαντήσεις και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 54-58.

Στη τρίτη περίοδο ήταν η σειρά των Λέικερς να πατήσουν... γκάζι και πήραν ξανά το προβάδισμα με 81-80, για να φτάσουμε στην τέταρτη περίοδο που το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Οι Μάτζικ έβαλαν δύσκολα στους Λέικερς, όμως στο φινάλε «μίλησε» η ποιότητα του Ντάντζελο Ράσελ που με τρίποντο «μαχαιριά» και δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 106-103, χαρίζοντας στους «Λιμνάνθρωπους» τη δεύτερη νίκη τους (2-2 το ρεκόρ τους).

Ο Άντονι Ντέιβις με 26 πόντους, 19 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο MVP για τους Λέικερς, με τον Ράσελ να έχει 28 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους Ορλάντο Μάτζικ που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα την φετινή σεζόν (2-1 το ρεκόρ τους), ξεχώρισε ο Γκάρι Χάρις που είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.