Ο ΠΑΟΚ (1-1) είχε τον έλεγχο σε όλο το παιχνίδι, όμως η Νίκη Λευκάδας (0-2), που παρουσιάστηκε με 9 παίκτριες, έμεινε μέχρι και τα τελευταία λεπτά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Η Κιάνα Ουόκερ είχε 31 πόντους, με 4 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ η Μόργκαν Τζόουνς έφτασε στο νταμπλ-νταμπλ με 29 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν οι Μαρί Ροντρίγκεζ με 25 πόντους, 9 ασίστ και η Λόρεν Μανίς με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Γρήγορα στο +10 ο ΠΑΟΚ, επέστρεψε με τρίποντα η Λευκάδα

Πιο δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ και με όπλο τα κλεψίματα και το γρήγορο παιχνίδι έκανε το 9-4 και λίγο μετά το 17-7. Ωστόσο δύο σερί τρίποντα της Ροντρίγκεζ έφερε τη Νίκη Λευκάδας κοντά (17-13), με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 21-15.

Ακόμα δύο τρίποντα των Μανίς και Ζιάκα διαμόρφωσαν το 25-23, όμως οι Ουόκερ και Τζόουνς κρατούσαν τον ΠΑΟΚ μπροστά (33-27). Η Λευκάδα είχε ισορροπήσει παιχνίδι (36-36), με την Ουόκερ να γράφει το 38-36 του ημιχρόνου.

Πάντα κοντά η Λευκάδα, ξέφυγε στο τέλος ο ΠΑΟΚ

Με την Ουόκερ να ανεβάζει στροφές, αλλά τις φιλοξενούμενες να απαντούν με ομαδικότητα το σκορ ήταν ισόπαλο (51-51). Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έκανε ένα μικρό ξέσπασμα για το 61-54, καταφέρνοντας να διατηρήσει την απόσταση σε αυτά τα επίπεδα ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (66-58).

Παρά το ότι οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 70-60, όμως ένα γρήγορο 0-7 σερί κράτησε ψηλά το ενδιαφέρον για το παιχνίδι. Ωστόσο, το πέμπτο φάουλ της Μανίς στο 35’ και με το σκορ στο 77-71 δυσκόλεψε την κατάσταση για τη Νίκη Λευκάδας, ενώ οι Ουόκερ και Τζόουνς απλοποίησαν τα πράγματα για τον Δικέφαλο (84-73 στο 38’), με το τελικό σκορ να γράφει 84-78 στο «Παλατάκι».

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-36, 66-58, 84-78

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 31, Κιλαζίδου 4, Ράις 14 , Τόλη, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη 6, Σταματάκη, Τζόουνς 29.

Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας): Μόρα 12, Ζιάκα 12(3) , Πολίτη, Γασπαράτου 4, Τσαβόνι 9(1), Ροντρίγκεζ 25(4), Μανίς 16(2).