Το ματς ήταν ισορροπημένο από το ξεκίνημα, με την Μονακό να πατάει λίγο καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε με 17-20, όμως στη δεύτερη περίοδο η Βαλένθια αντεπιτέθηκε και με επί μέρους 22-18, έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντου (39-38).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μονακό να κάνει ένα... ξέσπασμα στο ξεκίνημα, όμως η Βαλένθια ισορρόπησε και πάλι και με επί μέρους 14-13, διατήρησε το προβάδισμά της με 53-51. Στην τέταρτη περίοδο οι Ισπανοί άντεξαν στην πίεση των Μονεγάσκων και πήραν τη νίκη με 70-65.

Κορυφαίος για την Βαλένθια ήταν ο Σέμι Οτζέλεϊ που είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Κρις Τζόουνς να ακολουθεί με 14 πόντους και 3 ασίστ. Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε για την Μονακό ο Μάικ Τζέιμς με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Μονεγάσκους.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 39-38, 53-51, 70-65