Sinan Erdem Sports Hall / Ημιτελικά - Game 3 (1-1)
ANADOLU EFES S.K.
97 91
Fenerbahce SK
FENERBAHCE SK

Πολύ σκληρή για να... πεθάνει η Εφές! Ο Εργκίν Αταμάν όχι μόνο βρήκε τη λύση μετά το -42 του Game 1, αλλά μετέτρεψε την... τελειωμένη δις πρωταθλήτρια Ευρώπης σε μεγάλο αφεντικό της σειράς, ούσα μία νίκη μακριά από τους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Στο Game 2 της σειράς βρέθηκε πίσω στο σκορ στα 6", στο Game 3 βρέθηκε στο -11 στα τέλη της τρίτης περιόδου. Ο Αταμάν όμως βρήκε ξανά τη λύση και έφερε την Εφές μία νίκη μακριά από τους τελικούς και το φινάλε του στον πάγκο της τουρκικής ομάδας ως πρωταθλητής.

Η Εφές ήταν πίσω στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έφτασε στο -11 (67-78) στο 29', όμως με αντεπίθεση και πρωταγωνιστή τον Ελάιζα Μπράιαντ επέστρεψε στο ματς, και στα τελευταία λεπτά έδειξε την ποιότητα των παικτών που διαθέτει.

Παράπονα από τη διαιτησία έχει η Φενέρμπαχτσε και κυρίως για τη φάση στο τέλος του ματς, όπου δόθηκε φάουλ του Νάιτζελ Χέιζ στον Αμάθ Εμπαγιέ, που τον οδήγησε στην γραμμή των βολών.

Το επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή (9/6, 20:00) και πάλι στην έδρα της Εφές, που με νίκη παίρνει το εισιτήριο για τους τελικούς, εκεί που θα βρει το νικητή του Τουρκ Τέλεκομ-Καρσίγιακα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αταμάν ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, με τον καθοριστικό Ελάιζα Μπράιαντ να έχει άλλους 21. Στους 20 ο Ουίλ Κλάιμπερν.

Από την πλευρά της Φενέρμπαχτσε, που είχε τρομερή ευστοχία στο τρίποντο (16/29, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο με 10/14, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 23 πόντους, με τον Νάιτζελ Χέιζ να προσθέτει άλλους 21.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 52-51, 71-78, 97-91

Αναντολού Εφές - Φενέρμπαχτσε 97-91