Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδωσε σκληρή μάχη στην Πορτογαλία, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, όμως ηττήθηκε στα σημεία, με την Εθνική να πετυχαίνει, ωστόσο τον στόχο της, αφού έχασε με έξι πόντους διαφορά και πανηγύρισε την πρόκρισή της στα τελικά του Eurobasket 2023.

Πριν την αναμέτρηση η Εθνική μας χρειάζονταν νίκη ή ήττα με διαφορά έξι πόντων, με την Μαριέλλα Φασούλα να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σημειώνοντας 27 πόντους και 12 ριμπάουντ!

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε καλά για την Εθνική, αφού η Πορτογαλία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 13-9, ενώ οι γηπεδούχες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό κλείνοντας το ημίχρονο στο +8 (30-22).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η Εθνική μας έκανε την αντεπίθεσή της και με επί μέρους 16-18 στο τρίτο δωδεκάλεπτο έριξε την διαφορά στους έξι πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο η «Γαλανόλευκη» μπήκε στη διεκδίκηση της νίκης, προηγήθηκε με 54-56, όμως η Πορτογαλία έβγαλε αντίδραση και έφτασε τελικά στην επικράτηση με 66-60, που δεν «πλήγωσε» καθόλου την Εθνική, καθώς ο στόχος της πρόκρισης στα τελικά του Eurobasket επιτεύχθη.

Η Μαριέλλα Φασούλα με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν η κορυφαία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, με την Ελεάννα Χριστινάκη να ακολουθεί με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Κορυφαία για την Πορτογαλία ήταν η Κορέιρα που σημείωσε 32 πόντους.

Τα πρωτοσέλιδα: 13-9, 30-22, 46-40, 66-60

Πορτογαλία (Βασκονσέλος): Ρομπάλο 2 (1/11 σουτ), Φερέιρα 3, Κοστούρκοβα 6 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σίλβα 10 (4/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Βιάνα 6 (2), Άλβες, Κορέια 32 (4/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα), Φιλίπε 3 (1/6 σουτ), Μαρτίνς 2, Σοέιρο 2 (1/6 σουτ), Ουμαμπάνο

Ελλάδα (Πρέκας): Αλεξανδρή, Χριστινάκη 13 (3/5 δίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Φασούλα 27 (8/13 δίποντα, 11/13 βολές, 12 ριμπάουντ), Παυλοπούλου (7 ασίστ, 5 λάθη), Σπανού 8 (2/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σωτηρίου 5 (1), Σταμάτη 2, Σταμολάμπρου 5 (1)

Η Εθνική «λύγισε» στην Πορτογαλία αλλά προκρίθηκε στα τελικά του Eurobasket!