ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ
85 66
Κολοσσός Ρόδου
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ

Για ακόμα μια αγωνιστική ο Απόλλων Πατρών εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και έφτασε σε σημαντική νίκη. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια απέναντι στον Κολοσσό, ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο και έκτοτε δεν κοίταξε πίσω.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 3-5, με την τρίτη νίκη τους σε 5 εντός έδρας παιχνίδια στη σεζόν, «πιάνοντας» στη βαθμολογία τον Κολοσσό, που δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη νίκη της περασμένης Δευτέρας κόντρα στην ΑΕΚ.

Ο Ράιαν Τέιλορ με 20 πόντους, 8/12 σουτ και 3 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Απόλλωνα σε ακόμα ένα παιχνίδι, έχοντας βοήθειες από τον Έι Τζέι Ντέιβις (17π, 6ρ) και τον Σαράντι Μαστρογιαννόπουλο (11π, 3ασ). Σημαντική και η παρουσία του Γιώργου Μπόγρη με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από πλευράς Κολοσσού οι 16 πόντοι του Γιανίκ Μορέιρα και οι 15 του Χάρη Γιαννόπουλου δεν ήταν αρκετοί, με τους Ροδίτες να μειώνουν σε 60-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά να μην διατηρούν τον ίδιο ρυθμό στην τέταρτη. Μάλιστα οι «θαλασσί» έχασαν και τον Τι Τζέι Σταρκς με τραυματισμό κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Απόλλων μπήκε καλύτερα στο παρκέ και χάρη σε Καράμπελα και Βησαρίου έχτισε διαφορά στο σκορ (12-6, 6'). Γιαννόπουλος και Κόφεϊ προσπάθησα να μαζέψουν τη διαφορά, όμως ο Γκρίφιν δεν το επέτρεψε (17-10, 7'). Ο Μάικλ Ντίξον έδωσε ώθηση στον Κολοσσό, που μείωσε (17-14, 8'). Ο Χέινς-Τζόουνς είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 23-16.

Οι παίκτες του Βετούλα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με τους Ντέιβις-Μπόγρη να σκοράρουν η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (30-20, 13'). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος πήρε προσπάθειες και ο Κολοσσός μείωσε (34-27, 16'). Ο Απόλλων όμως έμεινε στο πλάνο του και χάρη στον Μαστρογιαννόπουλο ανέβασε ξανά τη διαφορά (39-29, 17'). Ο Καράμπελας ακολούθησε τον συμπαίκτη του για το +11 του Απόλλωνα (44-33, 19'). Μορέιρα και Γιαννόπουλος ανέβασαν στροφές και οι Ροδίτες μείωσαν σε 46-39 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο, αλλά ο Σιλά δεν το επέτρεψε (50-43, 24'). Ο Τέιλορ συνδέθηκε με το καλάθι, διατηρώντας το προβάδισμα των γηπεδούχων (55-48, 27'). Ο Κόφεϊ φώναξε παρών για τον Κοολοσσό, που μείωσε (57-51, 28'). Ο Χάρης Γιαννόπουλος έγινε αιχμή του δόρατος για τους Ροδίτες και με τη βοήθεια του Όσμπορν η διαφορά μειώθηκε για το 60-57 της τρίτης περιόδου.

Πολύ δυνατά μπήκε στο δεκάλεπτο ο Απόλλων, που χάρη σε Μαστρογιαννόπουλο και Τέιλορ έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με επί μέρους 7-0 (67-57, 32'). Ντέιβις και Καράμπελας ανέλαβαν δράση, ο Κολοσσός είχε μπλοκάρει πλήρως και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (75-59, 25'). Ο Τέιλορ ήταν ορεξάτος, η άμυνα των γηπεδούχων ήταν άκρως αποτελεσματική και το προβάδισμά τους «εκτοξεύτηκε» στους 20 πόντους (81-61, 36'). Ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να πλησιάσει στο σκορ, με τον Απόλλωνα να φτάνει στην 3η νίκη του στη σεζόν με εμφατικό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66.