:root { --competition-primary-color:#00A3E0; --competition-secondary-color:#00205B; --competition-solid-color:#00205B; }
EUROBASKET 2022

Σε αυτό το section μπορείτε να δείτε όλες τις ειδήσεις για το Eurobasket, μαζί με τα ρόστερ των ομάδων, τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και όλα όσα χρειάζεστε για την διοργάνωση!

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στο καλύτερο παιχνίδι του φετινού Eurobasket, έως σήμερα, η Γερμανία κατάφερε να μείνει όρθια και να φτάσει σε σπουδαία νίκη απέναντι στη Λιθουανία.

Σε μια ματσάρα που κράτησε 50 αγωνιστικά λεπτά και κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ κατάφερε να φτάσει στο 3-0, παραμένοντας αήττητη στον όμιλο, την ίδια στιγμή που η Lietuva «βυθίστηκε» στο 0-3, αγνοώντας τη χαρά της νίκης και πλέον τα δύο παιχνίδια που ακολουθούν, με Βοσνία και Ουγγαρία, αποκτούν χαρακτήρα τελικού για τους παίκτες του Μακσβίτις.

Για να φτάσουν οι Γερμανοί στην τρίτη νίκη τους στη φάση των ομίλων του Eurobasket χρειάστηκαν τρεις διαφορετικοί πρωταγωνιστές. Ο παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Φραντς Βάγκνερ, που με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 τάπες ήταν σημείο αναφοράς για την ομάδα του. Δεν ήταν όμως μόνος.

Στα τελευταία λεπτά ο Ντένις Σρέντερ ανέβασε την απόδοσή του. Ο Γερμανός πλέι μέικερ μέτρησε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 10/27 σουτ σε 40 λεπτά. Καθοριστικός ήταν και ο Μάοντο Λο, που με 21 πόντους, 7/13 σουτ και 3 ριμπάουντ έκανε τη διαφορά, καθώς δικοί του 5 πόντοι στα τελευταία δευτερόλεπτα της δεύτερης παράτασης έφεραν την Γερμανία σε θέση ισχύος.

Στην αντίπερα όχθη, η Λιθουανία είδε τον συγκλονιστικό Γιόνας Βαλαντσιούνας να προσπαθεί να κερδίσει μόνος του το παιχνίδι. Ο JV σταμάτησε στους 34 πόντους με 10/15 σουτ και 14/17 βολές, μάζεψε 14 ριμπάουντ, ενώ είχε 5 ασίστ και 2 τάπες, σε μια σπουδαία εμφάνιση. Η οποία δεν αρκούσε, καθώς το alter ego του στην φροντ λάιν των Λιθουανών, Ντομάντας Σαμπόνις, μέτρησε 13 πόντους με 5/10 σουτ και 7 ριμπάουντ, όμως είδε όλη τη δεύτερη παράταση από τον πάγκο, έχοντας αποβληθεί με 5 φάουλ.

Ο Μάριους Γκριγκόνις είχε εξαιρετική παρουσία με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όμως ούτε η εμφάνιση του άσου του Παναθηναϊκού αρκούσε για να αποτρέψει την τρίτη ήττα της ομάδας του στο τουρνουά.

Οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, με τον Βάγκνερ να γράφει το 84-89, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Η Λιθουανία απάντησε όμως και με τον Βαλαντσιούνας να σκοράρει στα 7'' για το τέλος ισοφάρισε σε 89-89. Ο Σρέντερ είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Η Λιθουανία εμφανίστηκε πιο σοβαρή στο 5λεπτο και βρέθηκε να προηγείται με 94-91 και 96-93. Ένα καλάθι και φάουλ του Σρέντερ όμως, που οδήγησε στο 5ο φάουλ του Σαμπόνις, έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Μάλιστα τα «πάντσερ» είχαν την ευκαιρία να φτάσουν στη νίκη στο τέλος της παράτασης, αλλά το σουτ του Βάγκνερ δεν βρήκε στόχο.

Το παιχνίδι βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού, με την Λιθουανία να προσπαθεί να ανακτήσει τον έλεγχο, αλλά η Γερμανία βρήκε απρόσμενο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Μάοντο Λο. Ο άσος της Άλμπα Βερολίνου με δικά του μεγάλα σουτ έγραψε το 105-109. Ο Έχοντας μείωσε με καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ, ενώ στη συνέχεια ο Σρέντερ αστόχησε σε jump shot. Οι Λιθουανοί είχαν δύο ευκαιρίες να φτάσουν στη νίκη, όμως τόσο ο Μπραζντέικις, όσο και ο Μπουτκεβίτσιους δεν βρήκαν στόχο στα σουτ τριών πόντων που επιχείρησαν, με την Γερμανία να φτάνει σε μια νίκη-θρίλερ!

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 41-46, 65-66, 89-89 (κ.δ), 96-96 (α' παρ), 107-109 (β' παρ).