Το Euro 2000 έχει καταγραφεί στα κιτάπια της ιστορίας ως μία από τις πιο ενδιαφέρουσες ποδοσφαιρικές διοργανώσεις που διεξήχθησαν ποτέ, καθώς ήταν από τις τελευταίες στις οποίες ίσχυε ο κανονισμός του «χρυσού» γκολ .

Η Γαλλία, ως εν δυνάμει πρωταθλήτρια κόσμου, πρόβαρε από την αρχή ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου και στον δρόμο της για το Ρότερνταμ απέκλεισε την Ισπανία στα προημιτελικά (2-1) και την Πορτογαλία στα ημιτελικά με το ίδιο σκορ χάρη στο «χρυσό» πέναλτι του Ζινεντίν Ζιντάν τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί και το έξτρα ημίωρο της παράτασης. Στον αντίποδα, οι Ιταλοί ξεπέρασαν με σχετική άνεση το εμπόδιο της Ρουμανίας στα προημιτελικά (2-0), προτού αποκλείσουν στα πέναλτι τους συνδιοργανωτές Ολλανδούς.

Σε έναν πραγματικά αλησμόνητο τελικό γεμάτο ανατροπές και εναλλαγές συναισθημάτων, η «σκουάντρα ατζούρα» πήρε το προβάδισμα με το γκολ του Μάρκο Ντελβέκιο στο 55ο λεπτό και κρατούσε σφιχτά στα χέρια της τη νίκη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων. Εκεί όμως ήρθε η απόλυτη... ψυχρολουσία, με τον Σιλβέν Βιλτόρ να δίνει στους παγκόσμιους πρωταθλητές το φιλί της ζωής στο 94' και να στέλνει το ματς στην παράταση. Στο 103' ο Νταβίντ Τρεζεγκέ με ένα τρομερό αριστερό βολέ «κεραυνοβόλησε» τον Φραντσέσκο Τόλντο και ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή των «τρικολόρ», οι οποίοι επανήλθαν στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 16 χρόνια.

Έξι χρόνια μετά οι δύο ομάδες αντάμωσαν ξανά στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Γερμανίας, με τους Ιταλούς να παίρνουν την... εκδίκησή τους και τον Ζινεντίν Ζιντάν να αποβάλλεται στο τελευταίο παιχνίδι της ποδοσφαιρικής του καριέρας μετά την περιβόητη κουτουλιά στον Ματεράτσι.