Χαρτί... Ο πιο όμορφος τρόπος να γράφεις, ο πιο όμορφος τρόπος να διαβάζεις. Κι αν το SDNA υπηρετεί τη σύγχρονη μορφή ενημέρωσης κι αν η τεχνολογία ποδοπατάει τον ρομαντισμό, κάποιες αξίες αξίζει να παραμένουν στην επιφάνεια.

Γι' αυτό και η στήλη στην ιστοσελίδα μας, μια στήλη που φέρνει τα μπρος - πίσω. Ή τα πίσω - μπρος! Καθημερινά στον Πρωινό Τύπο θα μπορείτε να διαβάζετε τα καλύτερα από την αρθρογραφία των εφημερίδων.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΓΗΣ - LIVE SPORT

Από την 1η αγωνιστική, όταν ο Κουμπαράκης ήταν στο χορτάρι και ο Τζοβάρας δεν του έδωσε το ριπλέι για το πέναλτι του Ελ Αραμπί στον Μπαράλες, η «LIVE» είχε βγει με τίτλο «VAR-άτε βιολιτζήδες». Ακολουθούν πολλά με το VAR τις επόμενες αγωνιστικές, το... 90% των οποίων ο αναλυτικής-γκουρού της FIFA, Χεσούς Γκόμεθ, τα έβγαλε στο πρόσφατο σεμινάριο «γκρίζα ζώνη»!

Πιθανότατα «γκρίζο» θα έβγαζε και το ΠΕΝΑΛΤΙ που δεν δόθηκε υπέρ του Φιγκεϊρέδο στο μαρκάρισμα από τον Σεμέδο στο «Γ. Καραϊσκάκης». Εκεί που ο Κουμπαράκης, στο VAR πλέον, δεν έστειλε τον Παπαδόπουλο να δει τη φάση στο μόνιτορ. Όπως δεν τον έστειλε και στη σκαριά του Κοροβέση στον Ποντένσε, με τον παίκτη του ΟΦΗ να ακροβατεί σαφώς με την κόκκινη κάρτα. Φυσικά δεν ευθύνεται η τεχνολογία για αυτές τις αστειότητες, κύριοι. Οι άνθρωποι ευθύνονται. Και όσο αυτοί οι διαιτητές, στο χορτάρι και στο VAR, ακούνε τον εκάστοτε Γκόμεθ να μιλάει για «γκρίζες ζώνες», τόσο θα... γκριζάρουν με τις απίθανες αποφάσεις τους το πρωτάθλημα.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΠΕΤΟΠΟΥΛΟΣ - SPORTDAY

Ίσως είναι τυχαίο και ίσως να οφείλεται και στο γεγονός ότι ο αντίπαλος δεν είναι ομάδα που δημιουργεί μεγάλες ευκαιρίες, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε επιτέλους να κερδίσει ένα παιχνίδι χωρίς να δεχτεί γκολ - πράγμα το οποίο ήταν εδώ και καιρό η βασική επιδίωξη του. Το σημειώνω διότι όλα τα υπόλοιπα κόντρα στη Λαμία ήταν απολύτως προβλέψιμα. Η Λαμία ήταν σχεδόν αδύνατο να δημιουργήσει το οποιοδήποτε πρόβλημα στον πρωταθλητή - δεν το έχει κάνει ποτέ στην Τούμπα. Δέχτηκε τρία γκολ στα πρώρα 11 λεπτά του ματς με πρωταίτιο της καταστροφής της τον τερματοφύλακα Βελλίδη που έγινε αλλαγή στο ημίχρονο. Ωστόσο σε αυτό το 3-0 φάνηκε αρκετά και η δουλειά που έκανε ο Φερέιρα στη διακοπή. Η πρώτη εμφάνιση του Μίροσλαβ Στοχ μας θύμισε τον ποδοσφαιριστή που είχαμε δει στο προηγούμενο πέρασμά του.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε έναν ακόμα δημιουργό που τόσο είχε ανάγκη. Είδαμε επίσης βασικό τον Ίνγκασον, που παραλίγο να σκοράρει κιόλας, αλλά είδαμε και την επιστροφή του Βιεϊρίνια που αποθεώθηκε. Ο Φερέιρα χρησιμοποίησε όλους σχεδόν τους κυνηγούς του, έκανε διάφορες δοκιμές κι ετοιμάζεται να πάει σε πέντε αγωνιστικές στο Καραϊσκάκη για να ρίξει τον Ολυμπιακό από την κορυφή. Αν αυτό δεν συμβεί προηγουμένως δεδομένου ότι ο ΠΑΟΚ έχει εύκολο ματς στο Βόλο ενώ οι «ερυθρόλευκοι» θα αγωνιστούν με την ΑΕΚ μετά το δύσκολο ματς με την Μπαρτσελόνα.

ΤΑΣΟΣ ΝΙΚΟΛΟΓΙΑΝΝΗΣ - ΠΡΑΣΙΝΗ

Είναι σημαντικό ότι η ομάδα δεν έδωσε ευκαιρίες στον Ατρόμητο, αλλά και ότι έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και ένα σοβαρό δεύτερο μέρος. Η νίκη αυτή μπορεί να είναι ικανή να αλλάξει το τσιπάκι για την συνέχεια. Πολλά μπράβο στον Γιώργο Δώνη και για την ομάδα που κατέβασε και για την διαχείριση στην διάρκεια του αγώνα. Μία νίκη ήταν, συνεχίζουμε, έρχεται η Λάρισα.

* Αυτοί που περίμεναν χθες να χάσει η ομάδα, για να χώσουν τον Δώνη, με στόχο να φύγει, ξυδάκι.

* Νίκο Νταμπίζα καλή συνέχεια στην καριέρα σου και μία συμβουλή: Όταν δέχεσαι κριτική μην απαντάς με απειλητικά μηνύματα, αλλά με την δουλειά σου. Ο Παναθηναϊκός είναι μεγάλο μέγεθος και εσύ δεν ανταποκρίθηκες. Προσπάθησες, δούλεψες, κανείς δεν λέει κάτι γι' αυτό, αλλά έκανες πάρα πολλά λάθη. Αυτή είναι η αλήθεια.

ΝΙΚΟΣ ΤΖΑΝΤΖΑΡΑΣ – FORZA

Θα έπρεπε όλα όσα κάνουν και όσα... είναι ικανοί να κάνουν εκτός γηπέδου οι ΄΄αλλοι΄΄ ,  να εφαρμόζονται στην εντέλεια, διότι αυτά που θα συμβαίνουν στο χορτάρι, συχνά -πυκνά θα μοιάζουν με όσα έγιναν στην Τούμπα απέναντι στη Λαμία. Με τέτοια άνεση και τόσο εμφανή διαφορά ποιότητας, με όλο και περισσότερες λύσεις μιας και επιστρέφουν όλα του τα όπλα, με αυξημένη αυτοπεποίθηση που ενισχύεται γεωμετρικά όσο πολλαπλασιάζονται οι νίκες, όσο μεγαλώνει αυτό το εκπληκτικό αήττητο σερί.

Δεν το αναφέρω συμπτωματικά, ούτε και το θυμίζω για λόγους επικοινωνίας, κάθε άλλο. Το κάνω γιατί όποιος είδε τον ΠΑΟΚ να μπαίνει και να εκτελεί τη δόλια τη Λαμία "στεγνά" και εν ψυχρώ, αυτό πρέπει να του δημιουργήθηκε ως συναίσθημα, ότι παρακολουθεί τον αήττητο πρωταθλητή. Τον αδιαμφισβήτητο πρώτο αυτού του πρωταθλήματος, την ομάδα που ξέχασε πως χάνουν, που θέλει και μπορεί να πάρει ό,τι χρειάζεται από τα ματς και όλο και περισσότερο με τον τρόπο που γουστάρει ο προπονητής του.

ΣΤΕΛΙΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ - METROSPORT

Είναι βέβαιο ότι ο ΠΑΟΚ μόνο να κερδίσει θα έχει, από τη στιγμή που τον ρόλο του αριστερού φουλ μπακ μπορεί να τον παίξει με πολύ μεγάλη επιτυχία ο Δημήτρης Γιαννούλης.

Αστεία - σοβαρά, το χθεσινό παιχνίδι έχει μια περίεργη ιδιαιτερότητα. Μπορεί κανείς να μιλήσει μόνο για τα πρώτα 11 λεπτά του. Όλα έγιναν τότε. Το υπόλοιπο ματς ήταν σα να μην έγινε. Ωστόσο, ήταν το πιο γρήγορο 3-0 στην ιστορία του ΠΑΟΚ. Όσο και να ψάξει κανείς δεν θα βρει τρία γκολ του ΠΑΟΚ στα 11 πρώτα λεπτά του αγώνα. Επομένως, είναι ένα παιχνίδι σταθμός. Ένα ακόμη «ατομικό» ΠΑΟΚτσήδικο ρεκόρ. Α, να μην ξεχάσουμε: Χθες ο ΠΑΟΚ ΔΕΝ δέχτηκε γκολ...

ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΕΓΓΛΙΔΗΣ – ΦΩΣ TΩΝ ΣΠΟΡ

Θα το έκαναν εάν δεν ήταν τόσο απασχολημένοι με τη διαιτησία και το VAR. Με τον Παπαδόπουλο και τον Κουμπαράκη. Αυτά τους απασχολούσαν. Η πλειονότητα ασχολήθηκε στη διάρκεια του αγώνα, μετά τον αγώνα και την επόμενη του αγώνα για το αν ήταν πέναλτι το μαρκάρισμα του Σεμέδο στον Φιγκεϊρέδο, για το αν υπήρχε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα για τις κάρτες του Παπαδόπουλου, για τη διαχείριση των φάσεων από τις κάμερες.

Κανείς δεν ντρέπεται που υποτιμήθηκαν στις κριτικές ή ποιότητα αυτού του ματς, οι ενέργειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, το θέαμα που σε πολλές περιπτώσεις ήταν απερίγραπτα... εντυπωσιακό για όσα συνήθως βλέπει κάποιος σε ένα ελληνικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Κι αυτό συνέβη επειδή έπρεπε να μπουν σε... προτεραιότητα η προπαγάνδα και τα συμφέροντα.

ΠΑΝΟΣ ΛΟΥΠΟΣ - ΩΡΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ

Το δίδυμο Ζαχαριάδη και Ευαγγέλου έδειξε τις... διαθέσεις του από το «καλημέρα». Γκρέμισμα με τα χέρια του Δημόπουλου στον Μάνταλο στο 3ο λεπτό, πάνω στη γραμμή, όχι απλά δεν δόθηκε πέναλτι, αλλά ούτε και φάουλ! Στο 19ο λεπτό, κανείς δεν... είδε την αγκωνιά του Ζοάο στον Σιμόες, που ήταν για απευθείας αποβολή και δεν δόθηκε ούτε καν κίτρινη κάρτα. Και στο 24ο λεπτό, στη φάση που προηγήθηκε ο Βόλος, έχουμε καθαρό επιθετικό φάουλ πάνω στον Οικονόμου. Πέντε φάσεις, τρεις ξεκάθαρες και δύο πραγματικά δύσκολες, όλες όμως κατά της ΑΕΚ. Ας το δούνε σήμερα στην ΠΑΕ γιατί η ομάδα πάει Φάληρο, κι αν αρχίσουν από μόνοι τους, να ψάχνουν να δικαιολογήσουν πάλι τα... αδικαιολόγητα, θα είναι άξιοι της μοίρας τους.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι πάνω σε αυτό. Νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε. Το Φάληρο δεν θέλει φόβο, το Φάληρο θέλει επιθετικότητα και στο Φάληρο δεν θα αρκούν οι Λιβάγια και Μάνταλος και άλλοι δύο σε καλή μέρα. Εκεί μέσα θέλει ποδοσφαιρικούς... ταλιμπάν. Στον Νίκο Κωστένογλου και στην ψυχολογική -πέρα από την αγωνιστική- προετοιμασία που θα κάνει στην ομάδα του, πέφτει σήμερα μεγάλο βάρος.

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΒΕΡΒΕΛΕΣ - ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ

Όλο το ματς για εμένα και η εικόνα του διαιτητή, είναι η φάση που ο Κοροβέσης βρίσκει τον Ποντένσε με στόχο να τον... τελειώσει. Έχει φάει την ντρίμπλα, η μπάλα φεύγει μπροστά και ο Κοροβέσης που πρέπει να δείξει, πηγαίνει να «καθαρίσει» τον Πορτογάλο άσο του Ολυμπιακού. Εκεί ο Παπαδόπουλος, επιλέγει το δρόμο του. Σου λέει «αφήνω το ξύλο, βαράτε ελεύθερα». Αυτό χαμπαριάζει ο κάθε παίκτης του ΟΦΗ και δεν... τρέχει μία. Ο διαιτητής Παπαδόπουλος βέβαια, στο 38ο λεπτό την κίτρινη κάρτα στον Λοβέρα ήξερε να την χρησιμοποιήσει. Εκεί την έβγαλε, για να πάρουν όλοι το μήνυμα.

Σωστά βέβαια, δυνατό είναι το μαρκάρισμα, αλλά δεν μπορείς να κρύβεσαι στη φάση του Κοροβέση με τον Ποντένσε και να δείχνεις την κίτρινη κάρτα εκεί με τον Λοβέρα. Κάτι δείχνεις ως συμπεριφορά... Από εκεί και πέρα, ο Παπαδόπουλος κατάφερε να γράψει ιστορία... Και την πρώτη κίτρινη κάρτα στον ΟΦΗ, τη βγάζει στο 88ο λεπτό! Στον Κοροβέση, μη μείνει και με το... παράπονο το παιδί. Το Καραϊσκάκη «έβραζε» σε ένα ματς που ο διαιτητής έδωσε το δικαίωμα να γίνει αυτό. Και στην τελική, είχε και την κάλυψη του VAR. Όπου χρειάστηκε, είχε τη βοήθεια από το VAR. Τι περιμένεις από έναν διαιτητή πλέον; Να ελέγξει το ματς, στα φάουλ, στις κάρτες, εκεί... Και ο Παπαδόπουλος απέτυχε για τα καλά σε αυτό το κομμάτι.

ΤΑ ΝΕΑ

Είναι -σχεδόν- το ίδιο με εκείνα τα στοιχεία που έκαναν τον Παυλίδη, τον Χατζηδιάκο και τα υπόλοιπα Ελληνόπουλα που εμπιστεύτηκε ο Φαν'τ Σιπ να κάνουν την προηγούμενη Τρίτη τη Βοσνία να μην ξέρει από πού της ήρθε. Αυτή η εικόνα της «μάχης» μέσ στο γήπεδο, της αυταπάρνησης του πάθους από νέα παιδιά που καταλαβαίνουν πως ετούτη η ευκαιρία δεν μπορεί να πάει χαμένη. Πως τώρα χτίζουν ένα μέλλον το οποίο μπορεί να αποδειχθεί ονειρεμένο.

Σαν άλλος... Φαν'τ Σιπ ο Δώνης αποφάσισε να αφήσει ετούτη τη φορά εκτός παίκτες που μέχρι τώρα δεν είχαν οδηγήσει σε επιτυχημένα μονοπάτια τον Παναθηναϊκό: τον Μολό, τον Μπεκ, τον Περέα. Τόλμησε να βγάλει τον αρχηγό του, τον Κουρμπέλη, με το ματς στο 0-1 και να περάσει ένα 18χρονο παιδί, τον Αλεξανδρόπουλο, που έκανε το ντεμπούτο του στη μεγάλη κατηγορία. Και έβαλε την ομάδα του και πάλι σε μια διαδικασία να σκεφτεί πως τίποτα δεν θα της χαριστεί και πως χρειάζεται δουλειά και προσπάθεια για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του προπονητή σου, του κόσμου ή του... επόμενου εργοδότη σου.

Πρωινός Τύπος (21/10): «Απειλητικά μηνύματα ο Νταμπίζας - Ταλιμπάν η ΑΕΚ με τέτοιες διαιτησίες στο Φάληρο»