Τι ανατροπή ήταν αυτή! Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο καναβάτσο απέναντι στην Τέρουελ έχασε το ματς με 3-0 σετ αλλά έκανε απίθανα πράγματα στο «χρυσό» σετ παίρνοντας την πρόκριση μέσα στην Ισπανία.

Και να σκεφτεί κανείς ότι αυτή η ομάδα πάλευε για τη σωτηρία της πριν τέσσερα χρόνια. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν είχε καλή απόδοση στα τρία πρώτα σετ του αγώνα, επέτρεψε στους Ισπανούς να πιστέψουν ότι μπορούν να πάρουν την πρόκριση αλλά στο «χρυσό» σετ εκεί που μίλησε η ψυχή και η καρδιά οι παίκτες του τριφυλλιού έκαναν μία ακόμη ανατροπή.

Στα κρίσιμα σημεία σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Στάλεκαρ στο κομμάτι του μπλοκ αλλά και του σερβίς. Μεγάλους πόντους πήρε και ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος στην ώρα που ο Ντεν Ντρις δεν ήταν στην καλύτερη μέρα του.

Το ματς λίγο έλειψε να γίνει ροντέο από τις κακές αποφάσεις των διαιτητών. Ο αγώνας ξέφυγε από τον έλεγχό τους, έκαναν λάθη σε πολλές φάσεις ενώ δεν υπήρχε φυσικά η δυνατότητα του βίντεο τσάλεντζ σε πόντους που θα μπορούσαν να κρίνουν πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νευρικά στο ματς και η Τερουέλ προηγήθηκε με 7-4 μετά από λάθος του Ντεν Ντρις. Με άσο του Πίτι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 12-7 με τον Παναθηναϊκό να δείχνει ανίκανος να αντιδράσει.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου παρά το γεγονός ότι πίεζε από τη γραμμή του σερβίς δεν κατάφερε να βρει τα μπλοκ με τους Ισπανούς να φτάνουν στο 19-12 με τον Πίτι. Με τον Πρωτοψάλτη στη γραμμή του σερβίς ο Παναθηναϊκός βρήκε αντίδραση και μείωσε σε 19-15 με μπλοκ του Ρανγκέλ και επίθεση του Ντεν Ντρις. Με τον Βέλγο διαγώνιο ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 3 πόντους (21-18) αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με την Τερουέλ να κλείνει το πρώτο σετ με τον Ερέου.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-7 στο δεύτερο σετ με επίθεση του Ανδρεόπουλου. Με λάθος του Ντεν Ντρις οι Ισπανοί μείωσαν στον πόντο με το τριφύλλι να προσπερνά ξανά με δύο σερί μπλοκ του Στάλεκαρ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπουγκάγιο σε πρώτο χρόνο με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 11-13 με μπλοκ του Ντεν Ντρις.

Οι Ισπανοί όμως με τον Ερέου στο σερβίς βρήκαν πόντους και προηγήθηκαν με 14-13 με άσο του ακραίου των γηπεδούχων. Με επίθεση του Βιλένα και άουτ επίθεση του Ντεν Ντρις η Τερουέλ έφτασε στο 19-16. Με νέο λάθος του Βέλγου (σε μία φάση που η μπάλα βρήκε στο αντίπαλο μπλοκ) και επίθεση του Ερέουν οι Ισπανοί έφτασαν στο 21-16 με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να διαμαρτύρεται έντονα. Με μπλοκ του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 22-20 με τους Ισπανούς να φτάσουν σε τέσσερα σετ μπολ (24-20) με πέρασμα του Γιοβάνοβιτς και να κλείσουν το σετ με τον Μπουγκάγιο.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο τρίτο σετ. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με δύο πόντους με τον Πίτι με το τριφύλλι να μη βρίσκει πάλι λύσεις. Η Τερουέλ έφτασε στο 12-8 με τον Μπουγκάγιο διατηρώντας σταθερά μία διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο με άσο του Ντεν Ντρις και μπλοκ του Στάλεκαρ με τους Ισπανούς να φτάνουν στο 19-16 με τον Βιλένα. Το τριφύλλι προσπάθησε να μπει και πάλι στο σετ αλλά η Τερουέλ έκλεισε το ματς με Μπουγκάγιο και Ερέου και οδήγησε την υπόθεση πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Στο «χρυσό» σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε και πάλι με την πλάτη στον τοίχο. Μετά από παράβαση του Ρανγκέλ στο φιλέ και κόκκινη κάρτα του Ανδρεόπουλου οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 6-3 έχοντας το πάνω χέρι στο ματς. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 7-7 με μπλοκ του Στάλεκαρ με τους γηπεδούχους να προηγούνται ξανά με 9-7 μετά από λάθος επίθεση του Ανδρεόπουλου.

Με μπλοκ άουτ του Στάλεκαρ το τριφύλλι έφτασε στο 9-10 με τους Ισπανούς να δείχνουν ανίκανοι να αντιδράσουν. Με μπλοκ του Ράπτη και άσο του Στάλεκαρ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 11-14 και το ματς ολοκληρώθηκε με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ.