Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόνσκι έφτασε τους 16 βαθμούς και συνεχίζει στην τέταρτη θέση. Ο Μίλωνας από την άλλη έμεινε στους 10 και την πέμπτη θέση.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Σύρου φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της δέκατης αγωνιστικής. Ο Μίλωνας κοντράρεται εντός έδρας με τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Σύρου ήταν εντυπωσιακή στο μπλοκ και το σερβίς. Ο Μίλωνας, δεν έπιασε σπουδαία απόδοση ιδιαίτερα επιθετικά, πιέστηκε πολύ στο κομμάτι της υποδοχής και απώλεσε την ευκαιρία να ισοβαθμίσει με τους Συριανούς αφού πριν το ματς οι δύο ομάδες απείχαν τρεις βαθμούς.

Με μπλοκ του Τζούριτς ο Φοίνικας έφτασε στο 6-4 στο πρώτο σετ. Μετά από λάθος του Φράγκου ο Μίλωντας μείωσε στον πόντο αλλά με τον Κόστα σε πρώτο χρόνο οι Συριανοί έφτασαν στο 12-9 έχοντας τον έλεγχο.

Με όπλο το μπλοκ και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των παικτών του Σάκη Ψάρρα, ο Φοίνικας έφτασαν στο 22-13 με τον Στέρν στην γραμμή του σερβίς μετά από λάθος του Ματσιέι. Με τη διαφορά να είναι πολύ μεγάλη οι γηπεδούχοι έκλεισαν άνετα το σετ.

Με μπλοκ του Κόστα και επίθεση του Φράγκου οι Συριανοί έφτασαν στο 6-2 στο δεύτερο σετ. Με άσο του Κόστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-4 και 12-6 με μπλοκ του Ιερεθουέλο.

Ο Μίλωνας μείωσε σε 13-10 με μπλοκ του Μπράιαν και επίθεση του Χανδρινού με τους Συριανούς να φτάνουν το 17-12 σερί πόντους από Κόστα και Στερν. Με τρεις σερί άσους του Μιχάλοβιτς η ομάδα του Φοίνικα προηγήθηκε με 22-13 και δε δυσκολεύθηκε να κάνει το 2-0 στα σετ με τον Καπετανίδη.

Ντέρμπι έγινε στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 2 πόντους με τον Στερν αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και προηγήθηκαν με τον Χανδρινό. Με μπλοκ του Μπράιαν και μπλοκ άουτ του Λάππα, ο Μίλωνας έφτασε στο 13-15 με τους Συριανούς να ισοφαρίζουν με άσο του Μιχάλοβιτς.

Με μπλοκ του Τζούριτς ο Φοίνικας πήρε και πάλι το προβάδισμα αλλά ο Μίλωνας πήρε εκ νέου τα ηνία με μπλοκ του Ματσιέι. Με μπλοκ άουτ του Φράγκου οι Συριανοί έφτασαν στο 18-17 και το 20-17 με δύο σερί μπλοκ του Τζούριτς.

Μετά από λάθος επίθεση του Χανδρινού οι Συριανοί έφτασαν στο 23-19 αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 23-22 με μπλοκ του Μπράιαν. Το χαμένο σερβίς του Δορδοκίδη έφερε τον Φοίνικα στο διπλό ματς μπολ αλλά απώλεσε το πρωτό μετά από λάθος σερβίς του Καπετανίδη. Μετά από χαμένη επίθεση του Μιχάλοβιτς το σετ ήρθε στα ίσα με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε τρίτο ματς μπολ μετά από λάθος επίθεση του Χανδρινού. Το ματς ολοκληρώθηκε με επίθεση του Τζούριτς.

Τα σετ 3-0 (25-16, 25-19, 26-24)

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 13π. (9/20επ., 4 άσσοι), Ιερεζουέλο 8 (3/3επ., 5 μπλοκ), Κόστα 6 (3/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τζούριτς 13 (5/9επ., 7 μπλοκ, 1 άσσος). Φράγκος 9 (7/17επ., 2 μπλοκ, 82%υπ., 45%αρ.), Στερν 9 (7/12επ., 2 άσσοι) / Καρασαβίδης (λ. - 58%υπ., 38%αρ.), Καπετανίδης 1 (1/3επ.).

Α.Ο.Ν.ΣΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 2π. (2/12επ., 38%υπ., 23%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 11 (11/24επ., 35%υπ., 24%αρ.), Μπράιαν 10 (3/5επ., 7 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1 μπλοκ), Καϊσλασάλο, Ματσιέι 5 (4/10επ., 1 μπλοκ),  / Χανδρινός Αρης (60%υπ., 25%αρ.), Δημόπουλος 9 (9/15επ.), Τσαρκάτογλου, Λάππας 2 (2/5επ., 55%υπ., 36%αρ.), Δορδοκίδης, Βελούδης (λ).

Φοίνικας Σύρου - Μίλωνας 3-0