6η αγωνιστική / Volley League
Ηρακλής
ΗΡΑΚΛΗΣ
2 3

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού με δύο σερί άσους στο τάι μπρέικ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που πήρε μια τεράστια νίκη και για ψυχολογικούς λόγους εν όψει της συνέχειας. Το παιχνίδι της ζωής του έκανε ο Ράπτης που σημείωσε 31 πόντους έχοντας και 4 μπλοκ. Ακολούθησε ο Γιορντάνοφ με 23 και τρεις άσους.

Για τον Ηρακλή που υπέστη την τέταρτη σερί ήττα του κορυφαίος ήταν ο Αρμενάκης με 21 πόντους. Ακολούθησε ο Σωτηρίου με 17.

Ο Ηρακλή με χαμένο σερβίς του Πελεκούδα έχασε στο 7-5 ενώ ο Αρμενάκης έδωσε στον γηραιό προβάδισμα τριών πόντων για το 9-6. Με δύο σερί επιθετικά λάθη από Κλίντι και Σωτηρίου ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 10-9 ενώ ισοφάρισε σε 12-12 μετά από λάθος του Αρμενάκη.

Με τον Έλληνα διαγώνιο να βρίσκει επιθετικό ρυθμό η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 16-14 με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει ξανά μετά από λάθος του Προύσαλη. Με μπλοκ του Φέργκιουσον η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έφτασε στο 20-18 στην τελική ευθεία με τους «πράσινους» να προσπερνούν με 20-21 μετά από επίθεση του Ράπτη. Με μπλοκ του Γιάκομπσεν ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 22-23 αλλά ο Κλίντι ισοφάρισε για τον Ηρακλή σε 23-23. Ένα λάθος του Πανταλέοντα και μια επίθεση του Κλίντι έδωσαν το σετ στον Ηρακλή με 25-23.

Ο Παναθηναϊκός με μπλοκ του Ράπτη προηγήθηκε με 3-7 στο δεύτερο σετ. Με επίθεση του Γιορντάνοφ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 6-11 έχοντας τον έλεγχο στους πρώτους πόντους. Μετά από λάθος του Γιορντάνοφ οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 9-11 αλλά με επίθεση και άσο του Βούλγαρου διαγωνίου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +4 για το 9-13.

Με Σωτηρίου και Αρμενάκη ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 13-13 ενώ με άσο του Έλληνα διαγωνίου πέρασε μπροστά με 14-13. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 18-18 όταν ο Ηρακλής προσπέρασε με 21-18 μετά από μπλοκ του Ντίνα και άσο του Κλίντι. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν στο +3 (23-20) μετά από λάθος του Γιορντάνοφ και έφτασαν στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 25-22 μετά από επίθεση του Κλίντι.

Με δύο σερί επιθέσεις του Γιορντάνοφ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-8 στο τρίτο σετ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μετά από λάθος του Αρμενάκη έφτασαν στο 4-12 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο. Με άσο του Γιορντάνοφ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο +10 (9-19) με τον Ηρακλή να μειώνει σε 12-19 με σερί 3-0. Η διαφορά όμως ήταν μεγάλη και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με 16-25 επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν με 4-7 μετά από σερί λάθη του Κλίντι και του Αρμενάκη. Με μπλοκ του Έλληνα διαγωνίου ο Ηρακλής μείωσε σε 7-9 με αλλά με άσο του Πελεκούδα η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 8-13. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε ξανά και με άσο του Αρμενάκη μείωσε σε 12-14 αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Ράπτη έφτασαν στο 16-20 στην τελική ευθεία του σετ.

Με λάθος του Γιορντάνοφ η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 18-20 με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 18-22 με τον Βούλγαρο διαγώνιο και πάλι. Αρμενάκης και Σωτηρίου διατήρησαν ζωντανό (20-22, 21-23) τον γηραιό αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο σερί λάθη του Τζιουμάκα και του Κλίντι έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 21-25 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 5-5 στο ξεκίνημα το τάι μπρέικ. Ο Σωτήρης Πανταλέων με δύο σερί άσους διαμόρφωσε το 5-7 για τον Παναθηναϊκό αναγκάζοντας τον Γιάννη Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ. Δύο σερί λάθη όμως από Κλίντι και Αρμενάκη έδωσαν στους φιλοξενούμενους «αέρα» τεσσάρων πόντων (5-9) σε κρίσιμο σημείο του σετ. Ένα λάθος του Πανταλέοντα και μία επίθεση του Μούχλι μείωσαν για τον Ηρακλή σε 7-9 αλλά ο Ράπτη με μπλοκ και ένα λάθος του Αρμενάκη έδωσαν στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να προσπεράσει ξανά με 9-13 και να κατακτήσει το σετ με 10-15 μετά από πρώτο χρόνο του Σωτήρη Πανταλέοντα.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-22, 16-25, 21-25, 10-15)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Ντίνας 4π. (3/7επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 8 (7/12, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 21 (16/36, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Κλίντι 12 (11/31, 1 άσσος, 31% υπ., 19%αρ.), Σωτηρίου 17 (15/30, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 58%υπ., 26% υπ.), Μπουράκης (λ), Τζιουμάκας, Μούχλιας Δ. 2 (2/5), Μούχλιας Β. 4 (3/7, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1/1επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 23 (20/47), Ανδρεόπουλος 8 (7/14, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/12, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 31 (26/41, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Πελεκούδας 10 (7/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. – 62% υπ., 23% αρ.), Γαλλιώτος.

Ηρακλής - Παναθηναϊκός 2-3