Με εξαιρετικό βόλεϊ ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον αποκαρδιωτικό Παναθηναϊκό, κάνοντας το 1-0 στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Πραγματικά ντέρμπι το πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός πήγε στο +4 νωρίς (4-8) όμως οι «πράσινοι» με δύο άσους του Κασαμπαλή και 2 πόντους του Ερνάντεζ ισοφάρισαν και από εκεί και πέρα το σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 17-19 των «ερυθρόλευκων» που κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 23-25.

Το δεύτερο σετ ήταν πραγματική μια διαφήμιση για το άθλημα. Ξανά ο Ολυμπιακός πήγε νωρίς στο +4 (8-12), ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 16-16 και κατάφερε σε κομβικό σημείο να πάει στο +2 (24-22) όμως οι «ερυθρόλευκοι» δεν το... έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν, από εκεί και πέρα και οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να πάρουν το δεύτερο σετ, κάτι που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι με άσο του Ιντάλγκο και μπλοκ του Γκουστάβο κάνοντας το 30-32 και το 2-0 στα σετ.

Στο τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου φάνηκε να μην είχε άλλες δυνάμεις και τον Ολυμπιακό να μην έχει σκοπό να χάσει κάποιο σετ. Το «τριφύλλι» ήταν ανταγωνιστικό μέχρι το 14-16, από εκεί και πέρα η ομάδα του Πειραιά πέτυχε συνεχόμενους πόντους με τον Στερν, πήγε την διαφορά στο +6 (14-20) και πήρε με σχετική ευκολία το τρίτο σετ με 17-25 και την νίκη με 3-0.

Σετ: 23-25, 30-32, 17-25