Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης, Λάρισα - ΕΡΤ3
Ημιτελικός Κυπέλλου
3 1
  • Παπαδογούλας - Φραγκάκης

Πολύ πιο εύκολα απ' ότι θα το φανταζόταν μετά το πρώτο σετ που πάρθηκε από τον ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον τελικό κυπέλλου ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε του εκτός κλίματος Δικεφάλου με 3-1 και πήρε το εισιτήριο για το ματς που θα κρίνει τον τίτλο απέναντι στον Μίλωνα στο κλειστό της Λάρισας (30/3 - 20:15).

O Oλυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 7-5 μετά από μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, ενώ ο Ιντάλγο με δικό του πόντο έκανε το 8-6. Σε εκείνο το σημείο και με ένα τρομερό σερί που προήλθε από τα σερβίς του Λινάρδου, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 8-12, ενώ στη συνέχεια με πρώτο χρόνο του Σαμοϊλένκο ο Δικέφαλος διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ με 11-15.

Οι ερυθρόλευκοι με τα σερβίς του Ζουπάνι έκαναν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν στο σκορ με 20-22, ξαναμπαίνοντας στην διεκδίκηση του σετ, αλλά το μπλοκ του Φαν Χάρντερεν στην κόντρα μπάλα του Στερν στο 21-23 αποδείχθηκε κομβικό, καθώς ο Ολλανδός έστειλε σε τριπλό σετ μπολ τους ασπρόμαυρους και ο Τρούχτσεφ με δική του επίθεση έκανε το 0-1 με 22-25.

Στο δεύτερο σετ και μετά το κοινό ξεκίνημα των ομάδων (5-6, 10-10), τα σερβίς του Στερν έκαναν την διαφορά για τους Πειραιώτες με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 14-11 και να νιώσουν πιο άνετα στο παιχνίδι.

Οι ασπρόμαυροι κατάφεραν να μειώσουν σε 18-16 από το χτύπημα του Φαν Χάρντερεν αλλά ο Κουμεντάκης με τρομερή δουλειά από την τελική γραμμή έστειλε το σύνολο του Καστελάνι στο +7 (24-17) και ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο ισοφάρισε σε 1-1 με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός έκανε τρομερή εκκίνηση και με άσους από Ιντάλγκο και Κουμεντάκη απέκτησε από νωρίς μεγάλη διαφορά με 8-4 και 12-6, όντας το απόλυτο αφεντικό του σετ.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ο Τζούριτς ξεμάκρυνε ακόμη περισσότερο την ομάδα του (19-11) και με 25-16 μετά από συνεχόμενα λάθη των τυπικά φιλοξενούμενων έγινε το 2-1 και έδωσε το προβάδισμα στο σύνολο του Καστελάνι.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ, με τον Ολυμπιακό να κάνει ότι θέλει μέσα στο γήπεδο και τον ΠΑΟΚ να υποκύπτει στο ένα λάθος μετά το άλλο. Κάπως έτσι, οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα από νωρίς με 9-6 και 12-8 με τον Ιντάλγκο και τον Κουμεντάκη να παίζουν με πολύ υψηλά νούμερα στην επίθεση.

Το μόνο που κατάφερε ο Δικέφαλος στο σετ είναι να ισοφαρίσει από το 14-10 σε 14-14 με κάποια σερί μπλοκ. Μετά ανέλαβε ο Τράβιτσα και με μονό μπλοκ στον Τρούχτσεφ αλλά και άσο έκανε το 19-16 και έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Συνεχίζοντας έτσι μέχρι το φινάλε του αγώνα, οι ερυθρόλευκοι πήραν άνετα την πρόκριση με 25-19 μετά από τρεις συνεχόμενους άσους του φανταστικού Στερν στην ανήμπορη να αντιδράσει υποδοχή του ΠΑΟΚ.