Μεγάλη πρόκριση για τον Μίλωνα, που με φοβερή εμφάνιση νίκησε τον αποκαρδιωτικό Παναθηναϊκό και πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε εξ αρχής «στραβά» για τον Παναθηναϊκό. Στο 4-6 σε μία άμυνα που πήγε να βγάλει ο Ιερεθουέλο γύρισε τον αστράγαλο του και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το γήπεδο. Αυτό επηρέασε ψυχολογικά τους «πράσινους» και το εκμεταλλεύτηκε πλήρως ο Μίλωνας και παρότι το σετ ήταν πόντος πόντος στην αρχή του, η ομάδα του κόουτς Ψάρρα πήγε στο +5 (14-19) σε σημαντικό σημείο, το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο Μίλωνας πήρε το πρώτο σετ με 19-25.

Εντελώς διαφορετικό σκηνικό στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και από νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ (7-5) και άνοιξε την διαφορά στο +5 (16-11), ο Μίλωνας προσπάθησε να πιέσει τον αντίπαλο του από το σερβίς αλλά χωρίς επιτυχία και πήρε με ευκολία το σετ το «τριφύλλι» με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Μίλωνας μπήκε πάρα πολύ δυνατά. Οι Νεοσμυρνιώτες ήταν καταιγιστικοί και άνοιξε από νωρίς καλή διαφορά (4-10), ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κάνει απολύτως τίποτα, ο Μίλωνας πήγε στο +9 (8-17) και κατάφερε με άνεση να πάρει νέο προβάδισμα στα σετ με δύο συνεχόμενους άσους του Μπάση, λήγοντας το σετ στο 13-25.

Το τέταρτο και όπως φάνηκε τελευταίο σετ, ήταν μια διαφήμιση για το βόλεϊ. Παρότι ο Μίλωνας ήταν στο +4 (10-14) και συνέχιζε να έχει κακή αγωνιστική εικόνα ο Παναθηναϊκός, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 15-15, από εκεί και πέρα το σετ πήγε πόντο πόντο. Σε πολύ κρίσιμο σημείο οι Νεοσμυρνιώτες πήγαν στο +2 (22-24) η ομάδα του κόουτς Ανδρεόπουλου ξανά ισοφάρισε (24-24), οι παίκτες του Μίλωνα δεν έχασαν την αυτόσυγκεντρωσή τους και με δύο συνεχόμενους πόντους του Γιορντάνοφ πήρε το σετ με 27-29 και πανηγύρισαν μια ιστορική νίκη, καθώς θα είναι πρώτη φορά στην ιστορία τους που θα είναι στον τελικό κυπέλλου Ελλάδας, που θα αντιμετωπίσουν ή τον Ολυμπιακό ή τον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 19-25, 25-18, 13-25, 27-29