Στο PAOK Sports Arena διεξάγεται σήμερα (17:00, ΕΡΤ-3, SDNA) το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού στον 4ο αγώνα της σειράς των ημιτελικών που είναι και η 6η συνολικά αναμέτρηση των δύο ομάδων την εφετινή σεζόν.

Τρεις ημέρες μετά τη σπουδαία νίκη του στο Μετς με 3-1 σετ που ήταν και η πρώτη επί του Παναθηναϊκού την εφετινή σεζόν ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί στην έδρα του τους «πράσινους». Ο Δικέφαλος συνεχίζει να παίζει με την πλάτη στον τοίχο ωστόσο έχει με το μέρος του την καλή ψυχολογία από τον προηγούμενο αγώνα και φυσικά τον κόσμο του που αναμένεται να έχει δυναμική παρουσία. Για τον ΠΑΟΚ η νίκη είναι μονόδρομος για να μείνει «ζωντανός» στη διεκδίκηση της πρόκρισης στον τελικό και από εκεί στη διεκδίκηση του τίτλου.

Ο Παναθηναϊκός παρά την ήττα διατηρεί ακόμα προβάδισμα στις νίκες με 2-1 και έχει μία ακόμα ευκαιρία να τελειώσει τη σειρά και να περάσει με πλεονέκτημα έδρας στον τελικό.

Ο Μίλων υποδέχεται απόψε (20:30, ESAP TV, SDNA) στη Νέα Σμύρνη τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό των πλέι οφ Νο 4 που πιθανότατα να κρίνει και ένα εισιτήριο για τον τελικό.

Ο Μίλων μετράει δύο νίκες επί του Ολυμπιακού στα δύο προηγούμενα ραντεβού στο ίδιο γήπεδο και μάλιστα με σκορ 3-0 τόσο για την κανονική περίοδο όσο και στον δεύτερο ημιτελικό όπου ισοφάρισε σε 1-1. Το σερβίς θα είναι το καθοριστικό στοιχείο που θα κρίνει το νίκητή με βάση τις προηγούμενες εμφανίσεις των δύο ομάδων.

Ο Μίλων θέλει να κάνει το 2-2 στις νίκες ώστε να διεκδικήσει την υπέρβαση σε 5ο και τελευταίο αγώνα στην έδρα του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός προηγείται με 2-1 στις νίκες και θέλει να τελειώνει με την υπόθεση της πρόκρισης στους τελικούς. Ο Μίλων έχει ναρκοθετήσει δύο φορές τη Νέα Σμύρνη αλλά αυτή τη φορά οι Πειραιώτες είναι έτοιμοι να πάρουν αυτό που θέλουν από ασφαλή μονοπάτια και έχοντας ετοιμοπόλεμους όλους τους παίκτες.