Πριν την σημαντική ρεβάνς κόντρα στην Ναντ, για τα προημιτελικά του CEV Challenge Cup, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στην ομάδα του Μαρκόπουλου, με 3-1 σετ (17-25, 25-21, 22-25, 17-25), παραμένοντας για ακόμη μία αγωνιστική στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται το προβάδισμα έως τα μέσα του σετ. Ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά δύο πόντων (15-17) και από εκεί και πέρα μεγάλωσε την απόσταση στο σκορ από την ομάδα του Μαρκόπουλου, φτάνοντας να έχει επτά set balls (17-24). Χωρίς να χάσει κανένα set ball, οι «πράσινες» πήραν το πρώτο σετ με 17-25, μετά από λάθος στην μεριά του Μαρκόπουλου.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες πήραν στο προβάδισμα με δύο πόντους (7-5), όμως ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκορ (13-14), διατηρώτνας το προβάδισμα έως τα τέλη του σετ (19-20). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του Μαρκόπουλου πραγματοποίησαν ένα σερί 6-1 και κατέκτησαν το πρώτου τους σετ στο ματς, ισοφαρίζοντας στην αναμέτρηση με 25-21.

Παρόμοια με το δεύτερο ξεκίνησε και το τρίτο σετ, με τις παίκτριες του Παναθηναϊκού να παίρνουν προβάδισμα, αλλά να μην το χάνουν στη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 11-12 και έφτασαν στο +4 αργότερα (16-20). Το Μαρκόπουλο κατάφερε να μειώσει στους δύο πόντους (21-23), όμως οι «πράσινες» κατάφεραν να διπλασιάσουν τα σετ του με σκορ 22-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός έχοντας το μομέντουμ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να το διατηρήσει ως το τέλος για να κάνει το 17-25 και να πάρει τη νίκη στο ματς με 3-1 σετ.

Τα σετ:  17-25, 25-21, 22-25, 17-25

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 11 (10/33 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.-38% άριστες), Νάγκελς 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Νικολογιάννη 21 (21/59 επ., 45% υπ.-20% άριστες), Λέιθαμ 9 (7/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοντάι 13 (10/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κασδοβασίλη 1 (1/2 επ.) / Αντωνακάκη (λ, 38% υπ.-25% άριστες), Δικαιούλια 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Αλλαγιάννη 4 (4/7 επ.), Κωτσαρά, Δήμου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 21 (20/35 επ., 1 άσσος, 44% υπ.-22% άριστες), Άτκινσον 21 (18/47 επ., 3 μπλοκ), Γκρότους 12 (12/23 επ., 79% υπ.-50% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Σάμανταν 15 (12/21 επ., 3  μπλοκ), Μεταξά 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), / Μπελιά (λ, 53% υπ.-26% άριστες), Χατζηευστρατιάδου, Φουμάκη, Γενιτσαρίδη.

Μαρκόπουλο - Παναθηναϊκός 1-3