Η απόφαση του διαιτητή Μυλωνάκη βασίστηκε στο γεγονός ότι ένας οπαδός άναψε καπνογόνο στο τέλος του τρίτου σετ και έσβησε μετά από περίπου 15-20 δευτερόλεπτα. Οι διαιτητές έφυγαν για τα αποδυτήρια επικαλούμενοι κάποιον κανονισμό που εφαρμόζεται πάντως στα ελληνικά γήπεδα μόνο στα παιχνίδια που είναι φιλοξενούμενος ο Ολυμπιακός.

Οι διαιτητές βλέποντας να έχει μείνει κάποιος καπνός στο γήπεδο αντί να περιμένουν κάποια λεπτά απαίτησαν άμεση και χωρίς προειδοποίηση εκκένωση του γηπέδου κι ενώ στο μεταξύ ο Παναθηναϊκός προηγείται με 2-1 σετ.

Μια επανάληψη με άλλους πρωταγωνιστές μετά από όσα συνέβησαν στο πρόσφατο παιχνίδι των δυο ομάδων στον ευρωπαϊκό ημιτελικό.

Οι διαιτητές ενημέρωσαν ότι στις 23:45 θα βγουν στο γήπεδο για επιθεώρηση κι αν το γήπεδο δεν έχει εκκενωθεί ο αγώνας θα κατακυρωθεί στον Ολυμπιακό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον 2ο ημιτελικό Παναθηναϊκός-ΑΕΚ υπήρχε άναμμα πυρσού από την εξέδρα χωρίς πάντως να απαιτήσει οποιοσδήποτε διακοπή ή εκκένωση της εξέδρας. Διαιτητής σε εκείνο το ματς ήταν ο διεθνής Γεροθόδωρος.

Με «νόμο Ολυμπιακού» εκκενώνουν το κλειστό στο Μαρούσι!