Μπορεί ο Μίλων να έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακός για ένα σετ, ωστόσο η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έκανε το καθήκον της και με νίκη (3-1 σετ) έκανε το 2-0 στη σειρά, όντας μία επικράτηση μακριά από το εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι στο πρώτο σετ και εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων». Μάλιστα, απέκτησαν διαφορά ασφαλείας, η οποία τους έδωσε τη δυνατότητα να κλείσουν το σετ με σκορ 25-19 για το 1-0.

Ωστόσο, οι οδηγίες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ανάμεσα στα σετ επανέφεραν στην πραγματικότητα τους παίκτες του και έτσι άρχισε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν στο -3 (11-8) ανέτρεψαν το σκορ και χωρίς να χάσουν ξανά το προβάδισμα ισοφάρισα σε 1-1 με σκορ 20-25.

Στα επόμενα δύο σετ, οι παίκτες του Ολυμπιακού βρήκαν ρυθμό και με πολύ καλό σερβίς έβαλαν δύσκολα στη υποδοχή του Μίλωνα. Πήραν εύκολους πόντους, αποκτώντας προβάδισμα ασφαλείας για να κλείσουν στο +6 (19-25) και στο +7 (18-25) το δεύτερο και το τρίτο σετ αντίστοιχα για το τελικό 3-1 σετ.

Επόμενος αγώνας ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Μίλων είναι προγραμματισμένος, μετά το Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας (31/3 - 1/4), την Τετάρτη 5 Απριλίου.

Τα σετ: 25-19, 20-25, 19-25, 18-25

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 5π. (5/7επ.), Ανδρεάδης 4 (3/9επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 16 (13/30επ., 3 άσσοι), Νανόπουλος 5 (2/12επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 68%υπ., 26%αρ.), Μολίνα 12 (9/26επ., 3 άσσοι, 51%υπ., 35%αρ.), Χερ 2 (2 άσσοι) / Χανδρινός Αρης (λ. - 78%υπ., 56%αρ.), Δημητούλης, Μάρκου, Στράτος, Εφραιμίδης 2 (2/3επ.), Θεοδόσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Χιντάλγκο 10π. (8/18επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 46%υπ., 21%αρ.), Λινάρδος 1 (1/2επ.), Τράβιτσα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/16επ., 2 άσσοι, 47%υπ., 40%αρ.), Στερν 18 (17/25επ., 1 μπλοκ), Παγιένκ 9 (6/11επ., 3 άσσοι) / Τζιάβρας (λ. - 56%υπ., 44%αρ.), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (0/3επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνι, Κολτσιάκης (λ), Δαλακούρας.

Νίκη κόντρα στον Μίλωνα και ένα βήμα μακριά από τον τελικό ο Ολυμπιακός (vid)