Με τη νίκη αυτή και την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού είναι μόνη δεύτερη κι ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη. Για την Ένωση πάντως ακολουθει το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για τον τελικό του κυπέλλου στην Πάτρα.

Η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 15-20 από το πρώτο ημίχρονο αυξάνοντας το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε.

Ο Βραζάλιτσα με έξι τέρματα ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ.

ΧΑΝΘ- ΑΕΚ 26-35

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 7-10, 9-13, 12-17, 15-20 (ημχ.), 15-22, 16-25, 18-27, 20-29, 23-33, 26-35

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας 4, Τσιρογιάννης 1, Σαρηγιαννίδης 2, Τσαγκαράκης 4, Τζινεβής 2, Βασιάδης 1, Ιωαννίδης, Στίγγας 1, Κωστόπουλος, Παπαβασίλης 5, Μηλόπουλος, Κύρτσιος 1, Ρίζος 1, Μπαϊρλής 2, Αρβανιτίδης 1, Γιαννακόπουλος 1.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 1, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης 3, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Αλβανός 4, Μπάγιος, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής 10, Μυλωνάς, Νταρσουλάντ, Αργυρού 2, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα 6, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 1/2-0/0

Πέρασε από την Βέροια η Δράμα

Σπουδαία νίκη με 27-22 επί του Φίλιππου στη Βέροια σημείωσε η Δράμα για την 20η αγωνιστική της handball premier.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και ουσιαστικά κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες (20-20) στο τελευταίο δεκάλεπτο. Καμία από τις δύο δεν κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα με το σκορ να είναι στο 22-22 στο 53ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι από εκείνο το σημείο έκαναν σερί 0-5 και πήραν τη με 22-27. Πρώτος σκόρερ για την Δράμα ο Τουνγκελίδης με πέντε τέρματα.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΔΡΑΜΑ 1986 22-27

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 5-4, 7-5, 10-6, 10-9 (ημ.), 12-12, 13-14, 15-15, 18-20, 22-23, 22-27.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Πιπελίδης) Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Τάσκοβιτς 7, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης Δ 5, Κωστακίδης 5, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος, Κορωνάς Θ. 1, Φιλόσογλου 1, Στανκίδης, Παπαδόπουλος 2, Τζωρτζίνης, Χατζημασούρας.

ΔΡΑΜΑ: (Βαλαβάνης) Γουργούμης, Παπάζογλου, Μπέτζιος, Χαϊτίδης 4, Κοβογλανίδης 2, Τσιτσίγκος 2, Ντράσκιτς 10, Ιακωβίδης, Κουρτίδης 1, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Γιαννακόπουλος, Σίνα, Κοτζαμαρίκογλου 2, Δεμερτζίδης, Τουνγκελίδης 5.

Δίλεπτα: 1/1, Πέναλτι: 1/1, 1/1, Διαιτητές: Μιχαηλίδης, Θεοδοσίου.

Σημαντική νίκη για τον Αερωπό

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για κατάκτηση της τέταρτης θέσης πήρε ο Αερωπός που επικράτησε με 25-22 της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη.

Η Πυλαία μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 9-5 στα πρώτα 17 λεπτά. Ο Αερωπός στην συνέχεια ανέβασε στην απόδοσή του και προσπέρασε για το 10-12 του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι με 19-17 ένα τέταρτο πριν το τέλος του αγώνα ωστόσο η ομάδα της Έδεσσας ανέβασε την απόδοσή της στην άμυνα και έφτασε στη νίκη.

Έξι τέρματα σημείωσε ο Κράλλης και πέντε ο Κεσίδης για την ομάδα του Γιάννη Πηλαλίδη.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 22-25

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-3, 7-5, 9-7, 10-11, 10-12 (ημχ.) 13-15, 16-16, 19-17, 19-21, 19-23, 22-25

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Πάνος Γούσιος): Ζαφείρης, Ελέτα 3, Αντωνιάδης, Κουκμίσης 2, Μάτοβιτς 6, Γιαννακίδης, Αποστολίδης 2, Ορφανουδάκης, Τσαναξίδης 2, Ανανιάδης 1, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Πετρίδης, Καβουσανάκης 1, Παπαγεωργίου, Αλατσατιανός 1.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π., Τζουβάρας Θ. 4, Μαυροδουλάκης 4, Κράλλης 6, Μησιρλίδης, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης 1, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 4, Κεσίδης 5, Κυριακού 2, Αρβανιτίδης, Λιόφης, Λάππας.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 11-7, Πέναλτι: 2/2-1/2, Κόκκινη κάρτα: Ζαφείρης 36.55 (τρία δίλεπτα), Ανανιάδης 52.25 (τρία δίλεπτα), Τσαναξίδης 59.54 (τρία δίλεπτα).

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής

ΑΕΣΧ Πυλαίας- Αερωπός Έδεσσας MANDYNAMIC 22-25

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV- Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή 19-24

Φίλιππος Βέροιας- BIANCO MONTE Δράμα 1986 22-27

Κυριακή 10 Μαρτίου 2019

Νίκαιας 16:00, Άρης Νίκαιας- Φοίβος Συκεών (Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Αντωνόπουλος)