Σ΄'ένα ματς ισορροπημένο καθ΄ όλη την διάρκεια του η Τσέλσι κατάφερε να... κλέψει το διπλό και να φτάσει στην κορυφή της βαθμολογίας του 8ου ομίλου τον Άγιαξ (από 6 βαθμούς).

Το ματς

Οι δύο ομάδες από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έπαιζαν ιδιαίτερα προσεκτικά. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο και οι άμυνες πολύ κλειστές. Οι δύο ομάδες δεν ρίσκαραν και για τον λόγο αυτό και οι φάσεις ήταν ελάχιστες.

Στην πρώτη σημαντική φάση στον αγώνα στο 36ο λεπτό ο Προμς με ωραία εκτέλεση έκανε το 1-0 με τον διαιτητή όμως να κάνει χρήση του VAR και να το ακυρώνει, επειδή υπήρχε οφσάιντ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να έχουν συνολικά 9 τελικές και μόλις μία στο τέρμα από την Τσέλσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης η Τσέλσι ισορρόπησε τo παιχνίδι και τελικά και ενώ το ματς φαινόταν ότι θα λήξει 0-0 ο Μπατσουαγί σόκαρε τον Άγιαξ και έφυγε με το διπλό.

Άγιαξ - Τσέλσι 0-1