Αποφασισμένη να κάνει δική της κορυφή ήταν η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα και τα κατάφερε στο AMEX σε βάρος της Μπράιτον. Οι Gunners προηγήθηκαν από το πρώτο μέρος και έφτασαν στην άνετη νίκη με 0-3 στην επανάληψη φτάνοντας στο +52 τη διαφορά τερμάτων. Στο +42 είναι η Λίβερπουλ που είναι υποχρεωμένη να περάσει από το Old Trafford κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αν θέλει να περάσει στην κορυφή.

Τεράστια ευκαιρία έχασαν οι φιλοξενούμενοι στο 2’ με τον Γκάμπριελ που αστόχησε από εξαιρετική θέση και το ίδιο συνέβη στο 13’ με τον Σάκα. Ένα λεπτό μετά η προσπάθεια του Ζέσους σταμάτησε στον keeper της Μπράιτον, η οποία περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και στο 16’ στάθηκε τυχερή που ο Βραζιλιάνος επιθετικός δεν πίστωσε τον Χάβερτς με ασίστ. Τελικά οι Gunners σκόραραν στο 34’ με το 14ο γκολ του Σάκα στη φετινή Premier League, το οποίο ήρθε από τη βούλα του πέναλτι έπειτα από ανατροπή του Ζέσους από τον Λάμπτεϊ. Το πρώτο μέρος έφυγε με 0-1.

Σχετικά νωρίς στην επανάληψη, η Άρσεναλ «καθάρισε» το ματς. Στο 62’ ο Όντεγκααρντ πέρασε στον Ζορζίνιο και εκείνος γύρισε στον Χάβερτς, ο οποίος από κοντά έγραψε το 0-2. Στο επόμενο διάστημα η Μπράιτον βγήκε μπροστά αφού δεν είχε τίποτα απολύτως να χάσει και στο 87’ ο Τροσάρ έφυγε στην κόντρα και με όμορφη λόμπα διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Μπράιτον - Άρσεναλ 0-3