• 52' Μλάντεν
  • 45+1' Ντανκερλούι
  • 50' Διαμαντής
  • 79' Ουεντραόγκο

Μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα της συνάντησης, οι Σερραίοι έφτασαν πολύ κοντά στο να είναι αυτοί που θα πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης, όταν ο Άλεξιτς βρέθηκε σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Τσάβες αλλά το συρτό πλασέ του κατέληξε εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι, περνώντας άουτ.

Στη συνέχεια οι Αγρινιώτες είχαν την κατοχή της μπάλας, με το παιχνίδι να έχει αρκετά καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να δημιουργούν εκατέρωθεν φάσεις, χωρίς ωστόσο κάποια από αυτές να αποτελέσει σοβαρή απειλή για τους τερματοφύλακες.

Ένα σουτ του Ντίας στο 15' και οι κεφαλιές των Καρέλη και Τορεχόν στο 20' που δεν ανησύχησαν ήταν τα πρώτα... μηνύματα από την ομάδα του Γιάννη Πετράκη, με τους φιλοξενούμενους, από την άλλη, να δοκιμάζουν να φτάσουν σε γκολ με κύριους εκφραστές τους Άλεξιτς και Ουάρντα.

Το σύνθημα της νίκης από τον Χουάνπι

Όλα αυτά μέχρι να φτάσουμε στο σημείο-κλειδί της αναμέτρησης. Στο 25ο λεπτό και μετά από γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με τον Χουάνπι, με τον 30χρονο να υποδέχεται την πάσα του Καρέλη και με ωραίο πλασέ με το αριστερό να νικά τον Χοβάν για το 1-0.

Τα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου θα αποδεικνύονταν... βασανιστικά για τον Πανσερραϊκό, αφού η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία παρουσιάστηκε εμφανώς επηρεασμένη μετά το γκολ.

Πήρε τη σκυτάλη ο Μαυρίας

Φυσικά μία τέτοια συνθήκη δεν θα μπορούσε να περάσει ανεκμετάλλευτη από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έπειτα από οκτώ λεπτά διπλασίασαν τα τέρματα τους. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Χοβάν, με τον Σλοβάκο τερματοφύλακα να αποκρούει αρχικά σουτ του Ντουάρτε, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μαυρία και εκείνος με εξαιρετικό πλασέ διαμόρφωσε το 2-0, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του!

Το επιθετικό κρεσέντο του συνόλου του Γιάννη Πετράκη συνεχίστηκε, με τον Ντίαζ στο 42ο λεπτό να υποδέχεται την μπάλα εντός περιοχής, να προσποιείται πεσμένος (!) στον Τομάς και να σκοράρει ένα εντυπωσιακό γκολ, το οποίο, όμως, ακυρώθηκε, καθώς το VAR εντόπισε χέρι του Ουρουγουανού την στιγμή της προσποίησης, με το 2-0 να παραμένει και να είναι το σκορ με το οποίοι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα.

Άλλο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη, το σκηνικό ήταν αντιστρόφως ανάλογο. Με το προβάδισμα υπέρ του, ο Παναιτωλικός προτίμησε να μειώσει αισθητά τον ρυθμό του παιχνιδιού, εξέλιξη που είχε ως αποτέλεσμα ο Πανσερραϊκός να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων και ως εκ τούτου οι φάσεις να περιορίζονται στο... ελάχιστο.

Μάλιστα, οι Αγρινιώτες επιχείρησαν να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση και να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους. Στο 68' ο Χοβάν προχώρησε σε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Καρέλη από απόσταση... αναπνοής, ενώ ο Ντουάρτε σπατάλησε την ευκαιρία να «τελειώσει» την υπόθεση νίκη, στέλνοντας αρκετά άουτ το σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση στο 77'.

Το... κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις ο Λομόνακο

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, το σκορ παρέμεινε ως είχε, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και στις καθυστερήσεις ο Λομόνακο έγραψε τον επίλογο του αγώνα, σκοράροντας με προβολή από κοντά μετά από σέντρα του Λιάβα και «σφραγίζοντας» την πολύτιμη νίκη για τους... αγριεμένους γηπεδούχους με 3-0.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, οι ίδιοι ανέβηκαν στην 11η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 23 βαθμούς, ενώ στην αντίπερα όχθη, οι Σερραίοι παρέμειναν 9οι με 27 πόντους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μλάντεν, Ταμπίτζε, Τορεχόν, Χουάνπι (90+1’ Μπουζούκης), Τσιγγάρας (90+1’ Μπαμπόκ), Ντουάρτε (89’ Μπελεβώνης), Ντίας (83’ Λιάβας), Καρέλης (83’ Λομόνακο).

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Χατζηστραβός (90’ Σοφιανός), Διαμάντης (65’ Μούργος), Μπέργκστρεμ, Οικονόμου (46’ Ουεντραόγκο), Μορέιρα, Τομάς (65’ Μπετανκόρ), Ντανκερλούι (46’ Γκοτζαμανίδης), Ουάρντα, Άλεξιτς.

Παναιτωλικός - Πανσερραϊκός 3-0