• Ζεϊνάλ Ζεϊνάλοφ (Αζερμπαϊτζάν)
  • Ακίφ Εμιράλι (Αζερμπαϊτζάν)
  • Φώτιος Πολυχρόνης (Πιερίας)
  • 2' Ζαμόρα

Ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχε ο Παναθηναϊκός για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος έβαλε ο Αρης απόψε στη Λεωφόρο, νικώντας με 1-0 χάρη σε γκολ από τα αποδυτήρια (2’ Ζαμόρα).

Το τριφύλλι ήταν άξιο της μοίρας του, καθώς όχι μόνο δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα της ΑΕΚ στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ, αλλά έχασε κιόλας.

Η αγωνιστική του εικόνα ήταν όλα «ροντέο» κι όλα στην... τύχη, ενώ ούτε οι ίδιοι οι παίκτες του δεν έδειχναν να το πιστεύουν στη διάρκεια του ματς.

Ο Παναθηναϊκός υποτίθεται ότι ήθελε να δώσει απαντήσεις μετά τη βαριά ήττα του από την ΑΕΚ αλλά ο Αρης ήταν αυτός που μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο γήπεδο.

Και μάλιστα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή του Ντραγκόφσκι, πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά στον αγώνα. Μόλις στο 2’ ο Σουλειμάνοφ ελίχθηκε από δεξιά κι έστρωσε στον Μανού Γκαρσία που έβγαλε τη σέντρα προς τον Ζαμόρα ο οποίος με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μάλλον νωχελικά, δίχως εντάσεις και γρήγορο ρυθμό στη φάση ανάπτυξης, έχοντας καλές στιγμές για να ισοφαρίσει από στατικές φάσεις.

Στο 8’ από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά του Μπακασέτα, ο Ούγκο έπιασε την κεφαλιά αλλά Κουέστα έδιωξε σωτήρια τη μπάλα. Ενα λεπτό αργότερα (9’) ο Βέρμπιτς μπήκε στην περιοχή με ατομική ενέργεια και γύρισε παράλληλα τη μπάλα, ωστόσο ο Λημνιός ήταν πιο πίσω και δεν τη βρήκε σε κενή εστία.

Στο 11’ το πλασέ μέσα από την περιοχή, έφυγε δίπλα απ’ το δοκάρι, ενώ στο 19’ η κεφαλιά του Ούγκο, πάλι από κόρνερ του Μπακασέτα, σταμάτησε σε «κίτρινα» σώματα.

Ο Ντραγκόφσκι στο 21’ έκανε λάθος υπολογισμό της μπάλας κι αυτή του έφυγε από τα χέρια, αλλά ο Ούγκο πρόλαβε να διώξει τη μπάλα ως τελευταίος παίκτης, στο πλασέ σε κενή εστία του Ζαμόρα.

Μέχρι την ανάπαυλα των ημιχρόνων δεν δημιουργήθηκε άλλη υποσχόμενη ευκαιρία, με τον Αρη να έχει φέρει το ματς ακριβώς εκεί που ήθελε και τον αποκαρδιωτικό και δίχως ενέργεια Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια κάτω από έντονη «γιούχα» από τον κόσμο του.

Στο δεύτερο ημίχρονο το γήπεδο ξεσηκώθηκε στο άκουσμα του τρίτου γκολ του ΠΑΟΚ, ενώ ο Τερίμ έκανε δύο αλλαγές (Μαντσίνι και Σπόραρ) και τροποποίησε το σύστημα σε 4-4-2.

Ο Αρης ωστόσο έχασε τεράστια ευκαιρία για να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον κεραυνό του Ζαμόρα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι στο 51’ και τον Μανού Γκαρσία να σουτάρει άουτ στην επαναφορά.

Στο 54’ ο Σπόραρ έχασε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση πλασάροντας άουτ από τη μικρή περιοχή μετά από συρτή σέντρα του Μλαντένοβιτς.

Πέντε λεπτά μετά (59’) ο Μάντζιος έριξε και τρίτο στόπερ στη μάχη, τροποποιώντας το σύστημά του σε 5-4-1, με τον Τερίμ να βάζει και τον Γερεμέγεφ στο 62’ με 10άρι τον Ιωαννίδη και δύο στράικερ.

Στο 71’ ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Κουέστα να αποκρούει ενστικτωδώς τη μπάλα που βρήκε στο πόδι του Ρόουζ μετά από σέντρα του Κώτσιρα.

Ούτε στο 86’ οι πράσινοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, με τα σουτ των Τζούρισιτς και Ιωαννίδη να μην βρίσκουν στόχο, στην τελευταία υποσχόμενη ευκαιρία του ματς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ / 4-3-3): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Αράο, Ούγκο (79’ Βαγιαννίδης), Μλαντένοβιτς, Τσέριν (79’ Τζούρισιτς), Βιλένα (62’ Γερεμέγεφ), Μπακασέτας, Λημνιός (46’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης, Βέρμπιτς (46’ Σπόραρ).

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος / 4-3-3): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Ζουλ (72’ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Μανού Γκαρθία (59’ Ρόουζ), Σαβέριο (59’ Τζούρασεκ), Ζαμόρα (66’ Μορόν), Σουλεϊμάνοφ (72’ Φετφατζίδης).

Παναθηναϊκός - Αρης 0-1