UNICAJA MALAGA
  • Γιόχαν Ρόσσο
  • Βόιτσιεκ Λίτσκα
  • Γκάτις Σαλίνς

Ο Τάισον Κάρτερ, άλλοτε παίκτης του Λαυρίου, είχε 14 πόντους (3/3 τρ.) για τους νικητές, ο Κέντρικ Πέρι (πρώην του Παναθηναϊκού) ακολούθησε με 12 πόντους και οι Τάιλερ Καλινόσκι, Ντίλαν Οσετκόφσκι έβαλαν από 10 πόντους. Για τη Μούρθια ξεχώρισε επιθετικά ο Μάρκο Τοντόροβιτς με 18 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σκούρα τα βρήκε για ένα ημίχρονο η Ουνικάχα, που είδε τη Μούρθια να προηγείται με διψήφιες διαφορές έως τους 11 πόντους (26-15 στην πρώτη περίοδο). Στην ίδια απόσταση έφτασε η Μούρθια στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (49-38), όμως εκεί οι Ανδαλουσιανοί έτρεξαν σερί 0-12 για την πρώτη τους προσπέραση με 49-50 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 55-59. Η Μούρθια δεν τα παράτησε, έμεινε κοντά στο σκορ (71-72 στο 38'), όμως μέσα σε 30'' δέχτηκε δύο αναπάντητα τρίποντα από Καλινόσκι και Κάρτερ (71-78), με την Μάλαγα να κλειδώνει εκεί τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 40-33, 55-59, 74-80