Η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και επικράτησε του Ολυμπιακού 86-78. Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν εκπληκτική άμυνα στην τελευταία περίοδο, έφτασαν το ματς στο ένα σουτ, αλλά στο τέλος πήραν όλες τις λάθος αποφάσεις και όντας άστοχοι από την περιφέρεια δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν μια μεγάλη ανατροπή.

Με αυτή την νίκη η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου ανέβηκε στο 14-6, "διπλώνοντας" τους Πειραιώτες στα μεταξύ τους παιχνίδια, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να παραμείνει κοντά στην τετράδα και έπεσε στο 11-9.

Πλήγμα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αποτέλεσαν τα 11 επιθετικά ριμπάουντ των Καταλανών, που είχαν 20 ασίστ για 13 λάθη και 11/25 τρίποντα (44%).

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ ήταν αυτός που δημιούργησε τον μεγαλύτερο πονοκέφαλο στους ερυθρόλευκους. Ο Αμερικανός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3/5τρ. με τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ να προσθέτει 16 πόντους με 5 ριμπάουντ. Πολύ καλή παρουσία και από τους Κάλινιτς (13π. 2ρ. 4ασ. 3/6τρ.) και Σατοράνσκι (13π. 3ρ. 5ασ. 3/4τρ.)

Από την αντίπερα όχθη ο Πίτερς δεν σταματά να κάνει φέτος φοβερές εμφανίσεις με την φανέλα των ερυθρόλευκων. Ο Αμερικανός φόργουορντ τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, 3 ριμπ. και 4/7τρ. με τον Ουίλιαμς-Γκος να μετρά 12 πόντους με 5 ασίστ. Στα χαμηλά έμεινε ο Κάνααν (8π. 0/4τρ.) και ο Μιλουτίνοφ (4π. 8ρ.)

Βρήκε ρυθμό μέσω του τριπόντου η Μπαρτσελόνα, απάντησε ο Ολυμπιακός με εκπληκτικό Πίτερς

Με το συνήθης παιχνίδι του από το post ξεκίνησε ο Ολυμπιακός με τον Φαλ να καρφώνει εμφατικά για το πρώτο ερυθρόλευκο προβάδισμα. Η Μπαρτσελόνα απάντησε άμεσα με γρήγορο σερί 5-0 (5-2 στο 2’), με τον Πίτερς να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 5-5. O Tζαμπάρι Πάρκερ ταλαιπωρούσε την άμυνα του Ολυμπιακού (8π.) και με το 2ο τρίποντο στην αναμέτρηση έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (13-7 στο 4’). O Aμερικανός είχε πάρει φωτιά από τα 6.75μ. *(3/3τρ. 11π.) με τον Βέσελι να ανεβάζει την διαφορά πάνω από τους 10π. (18-7 στο 6’). Ο Ουόκαπ με τρίποντο σταμάτησε το ισπανικό σερί (18-10 στο 7’), ωστόσο ο Κάλινιτς απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 21-10 σε μια αναμέτρηση με φρενήρη ρυθμό. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να στοχεύσει τον Μιλουτίνοφ στην ρακέτα με τον Κάνααν να μειώνει στους 6π. με γκολ-φάουλ (23-16 στο 8’). Ο Πίτερς αποτελούσε μόνιμη απειλή για την ομάδα του Γκριμάου και με το 2ο τρίποντο (10π.) ροκάνισε την διαφορά στους 3π. (23-20 στο 9’). Οι Μπαρτσελόνα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (27-20) με τους ερυθρόλευκους να καλούνται να βελτιώσουν την άμυνα τους.

Έμεινε στο παιχνίδι με τον Γκος ο Ολυμπιακός που είχε πρόβλημα στο επιθετικό ριμπάουντ

Όπως συνηθίζει ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο με την second unit του και κατάφερε με τον Γκος και τον Μιλουτίνοφ να βρει 4 γρήγορους πόντους  (29-24 στο 22’). Το ζήτημα για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν να κατεβάσουν τον ρυθμό της Μπαρτσελόνα και να παραμείνει κοντά στο σκορ. Ο Γιοκουμπάιτις συνδέθηκε με το ερυθρόλευκο καλάθι (31-24 στο 14’) με τον Γκος να απαντά άμεσα (31-26). Οι Πειραιώτες παρουσίαζαν πρόβλημα με το αμυντικό ριμπάουντ με την Μπαρτσελόνα να μετρά ήδη 7 επιθετικά, 5 εκ των οποίων σε δυο φάσεις (35-29 στο 16’). Οι Καταλανοί παρέμεναν άστοχοι στην 2η περίοδο από το τρίποντο (0/7τρ.) με τους ερυθρόλευκους να το εκμεταλλεύονται με τον Γκος και τον Μπραζντέικις (38-36 στο 18’). Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού ήταν ο καλύτερος παίκτης σε εκείνο το σημείο και με τους πόντους (8π.) κρατούσε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι (40-38 στο 19’). Ο Μπραζντέικις με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στους ερυθρόλευκους μετά από αρκετή ώρα (40-41), με τον Πάρα να απαντά με τρίποντο και την Μπαρτσελόνα να κλείνει το ημίχρονο στο +3 (44-41).

Κόλλησε στην επίθεση ο Ολυμπιακός και ξέφυγε στο +12 η Μπαρτσελόνα με κυρίαρχο τον Ερνανγκόμεθ

Πιο δυναμικά μπήκε η Μπαρτσελόνα στο 3ο δεκάλεπτο με τον Σατοράνσκι να βρίσκει ρυθμό και τον Πάρκερ να αυξάνει την διαφορά στους 6π. (51-45 στο 23’). Ο Μπριθουέλα με τρίποντο μεγάλωσε το ισπανικό προβάδισμα (+9, 54-45 στο 23’) με τον Κάνααν να μειώνει σε 54-47. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση, την ώρα που οι Μπλαουγκράνα έδωσαν διψήφια τιμή στο προβάδισμα τους (58-47 στο 24’). Οι Πειραιώτες απάντησαν με γρήγορο σερί 5-0 (58-52 στο 25’), ωστόσο έπρεπε να δείξουν σταθερότητα στο παιχνίδι τους (60-52 στο 25’). Τα συνεχόμενα λάθη από πλευράς Ολυμπιακού έφεραν την «Μπάρτσα» στο +12 (64-52 στο 26’), ενώ ο Κάλινιτς και ο Ερνανγκόμεθ με δυο τρίποντα εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (69-54 στο 28’). Ο Πίτερς σταμάτησε το ισπανικό σερί και ο ΜακΚίσικ μείωσε γρήγορα στους 10π. (69-59 στο 28’). Oι παίκτες του Γκριμάου επανάφεραν την διαφορά πάνω από τους 10π. (+14, 73-59 στο 29’) με δράστη τον Ερνανγκόμεθ που έφτασε τους 14π. με τον Μιλουτίνοφ να καρφώνει για το 75-63 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εκπληκτική άμυνα, αλλά ήταν άστοχος και δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή

Ο Πίτερς ήταν σχεδόν άχαστος από τα 6.75μ. και με 4ο τρίποντο (4/5τρ.) στην βραδιά μείωσε στους 11π. (77-66 στο 32') με τον Γκος να ρίχνει την διαφορά κάτω από τους 10π. (77-68). Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού έφτασε τους 12π. (77-70 στο 33') με τους ερυθρόλευκους να έχουν σφίξει την άμυνα τους και να υποχρεώνουν σε λάθη την Μπάρτσα. Ο ΜακΚίσικ με 3/4β. έριξε την διαφορά στους 4π. (77-73 στο 35') με τον Πάρκερ να γράφει το 79-73. Ο Πίτερς με δίποντο έφτασε τους 22π. ενώ ο Βέσελι αποβλήθηκε με 5 φάουλ (79-76 στο 36'). Οι Ισπανοί παρέμεναν άστοχοι στην επίθεση, με τους Πειραιώτες να χάνουν απανωτές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα ήταν εκπληκτική, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι είχαν μείνει χωρίς σκορ για παραπάνω από 2' (79-76 στο 38'). Ο Ερνανγκόμεθ με 2/2β. έγραψε το 81-76 με τον Κάνααν να απαντά άμεσα για το 81-78 στο 39' και την Μπάρτσα να αστοχεί στην επόμενη επίθεση. Ο Πίτερς αστόχησε σε τρίποντο με τον Κάλινιτς και τον Σατοράνσκι να βάζουν 5 μαζεμένους πόντους και να δίνουν την νίκη στην ομάδα τους (86-78).

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78.