Με αυτή τη νίκη, η ΑΕΚ παρέμεινε αήττητη απέναντι στον ΠΑΟΚ για 18ο συνεχόμενο παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις, με την τελευταία της ήττα να χρονολογείται τον Δεκέμβριο του 2018.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς αναμένεται να διεξαχθεί στις 18 ή 19 Μαΐου στη Θεσσαλονίκη.

Oι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ (4-4), με την ΑΕΚ να βρίσκει τον τρόπο να προηγηθεί (11-8) και να φτάσει στο ημίχρονο με το προβάδισμα (16-11).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά (20-17), αλλά η Ένωση δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν περισσότερο. Προηγήθηκε με 25-19 περίπου στο 50ο λεπτό και κατέκτησε τη νίκη με 31-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-6, 10-7, 13-9, 16-11 (ημχ), 19-14 21-17, 22-17, 25-20, 26-21, 31-23

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τικ 3, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 5, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος 3, Κεδέρης.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ., Κουκμίσης Κ. 3, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 1, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν. 6, Μπάτζιος 2, Καλόμοιρος 5, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 4.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 5/5-3/4