Σπουδαίο ματς μεταξύ των δύο καλύτερων ομάδων της χώρας, με τον Ολυμπιακό να βγαίνει νικητής από το «θρίλερ» και να παίρνει προβάδισμα με 1-0 στους τελικούς της Volley League γυναικών.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά, πήγε στο +4 νωρίς (9-5), ο Παναθηναϊκός το ανέτρεψε στο 14-15 όμως δεν μπόρεσε να διατηρήσει για πολύ το προβάδισμα του. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν μια καλή διαφορά σε πολύ κομβικό σημείο (22-19) και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-20.

Η ίδια ακριβώς έναρξη και στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός πήγε στο +3 νωρίς (12-9) ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 12-12. Όμως οι «πράσινες» με συνεχόμενους πόντους πήραν κεφάλι στο σκορ με 14-17, μείωσαν οι γηπεδούχες στον ένα πόντο (22-23), όμως οι φιλοξενούμενες δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους και ισοφάρισαν στα σετ με 22-25.

Το τρίτο σετ εξαρχής ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού. Παρότι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 0-2 στην συνέχεια με τα σερβίς της Νίζετιχ οι «ερυθρόλευκες» πήραν συνεχόμενους πόντους (5-2) και οι «πράσινες» ήταν ανταγωνιστικές μέχρι το 8-6, ύστερα από εκεί οι γηπεδούχες πίεσαν από τα σερβίς πήγαν στο +10 (18-8) και με άνεση πήραν νέο προβάδισμα στα σετ με 25-9.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός έδειξε εντελώς διαφορετική αγωνιστική εικόνα από αυτή του τρίτου. Πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους (12-16), ο Ολυμπιακός μείωσε στους δύο (14-16) όμως οι «πράσινες» με πόντους των Καρκάσες και Άτκινσον πήγαν στο +5 (14-19) και ισοφάρισαν για δεύτερη φορά στα σετ με δύο συνεχόμενους πόντους της Σαμαντάν και 21-25.

Στο τάι μπρέικ πραγματικά παρακολουθήσουμε ένα σπουδαίο σετ από δύο εξαιρετικές ομάδες. Οι γηπεδούχες πήραν κεφάλι νωρίς με τέσσερις πόντους (9-5), όμως η ομάδα του Νέσιτς δεν το... έβαλε κάτω και ισοφάρισε στο 13-13, ο Ολυμπιακός είχε τρεις φορές την ευκαιρία να τελειώσει το ματς και το κατάφερε στο 18-16 με ένα πέρασμα και έναν άσο της Νίζετιχ, πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη και το προβάδισμα στους τελικούς.

Τα σετ: 25-20, 22-25, 25-9, 21-25, 18-16