ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ
1 2
Έλενα Ριμπάκινα
ΕΛΕΝΑ ΡΙΜΠΑΚΙΝΑ

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 3-6, 7-5, 6-1 από την 20χρονη που εκπροσωπεί το Καζακστάν (No.25) και δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει αύριο τον μεγαλύτερο τίτλο στην καριέρα της.

Η Μαρία πήρε το πρώτο σετ και έδειχνε έτοιμη να «χτυπήσει» και στο δεύτερο, όμως δύο άσχημα γκέιμ έδωσαν την ευκαιρία στην 20χρονη αντίπαλό της να ξαναμπεί στο ματς.

Στη συνέχεια, η Σάκκαρη φάνηκε να μένει από δυνάμεις, αλλά και... ιδέες, με αποτέλεσμα να παραδοθεί στην τενίστρια από τη Ρωσία.

Ήταν, πάντως, ένα εξαιρετικό τουρνουά για την 24χρονη Ελληνίδα, που παραμένει... στην πόρτα του Top 20 (θα την άνοιγε αν κέρδιζε σήμερα) και μπορεί να κάνει το μεγάλο βήμα τις προσεχείς εβδομάδες.

Η Μαρία είδε την αντίπαλό της να παίρνει πίσω το πρώτο της μπρέικ στον αγώνα (2-2), όμως σημείωσε καθοριστικό προβάδισμα με 3-4 και δεν έχασε ούτε πόντο μέχρι το τέλος του σετ.

Έχασε, όμως, λίγο τον ρυθμό της στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 3-1 η Ριμπάκινα.

Όταν, πάντως, κατάφερε να πάρει πίσω το μπρέικ (με τη βοήθεια και του προπονητή της) και να κάνει το 3-3, φάνηκε ικανή να καθαρίσει το ματς στα δύο σετ.

Η 20χρονη τενίστρια, ωστόσο, έμεινε ζωντανή όταν σέρβιρε υπό πίεση στο 4-5 και εκμεταλλευόμενη ένα κακό service game της Μαρίας, έκανε και το μπρέικ χωρίς να χάσει πόντο (6-5).

Παρόλο που απειλήθηκε με μπρέικ στη συνέχεια, έκλεισε το σετ στο πρώτο της σετ πόιντ και οι λογαριασμοί παρέμειναν ανοιχτοί.

Η Σάκκαρη έχασε το σερβίς της με το ξεκίνημα του καθοριστικού σετ, όμως είχε την άμεση απάντηση (1-1).

Από εκείνο το σημείο, ωστόσο, όχι μόνο δεν κράτησε το σερβίς της, αλλά δεν πήρε ούτε γκέιμ.

Ήταν φανερό ότι είχε έλλειψη ενέργειας και τρόπων για να «λυγίσει» τη νεαρή τενίστρια, που «εκτελούσε» από κάθε πλευρά του γηπέδου.

Έχασε, λοιπόν, τη μάχη μετά από περίπου 2 ώρες και τώρα θα ταξιδέψει στο Ντουμπάι, όπου θα παίξει στον πρώτο γύρο με την Αρίνα Σαμπαλένκα.

Η Ριμπάκινα, από την πλευρά της, που μπαίνει τη Δευτέρα για πρώτη φορά στο Top 20, θα παίξει στον τελικό με τη νικήτρια του αγώνα Ποτάποβα-Μπέρτενς.

Η Μαρία φεύγει με άδεια χέρια από τη Ρωσία, ωστόσο συνεχίζει την εξαιρετική φετινή πορεία της που ξεκίνησε με την πρώτη της συμμετοχή σε τέταρτο γύρο Grand Slam.

Την πρoσεχή εβδομάδα θα παραμείνει στο career high της, δηλαδή στο Νο.21 της παγκόσμιας κατάταξης, εκτός αν η Αλεξάντροβα κατακτήσει τον τίτλο στην Αγία Περτούπολη.

Σίγουρα, πάντως, έρχονται ακόμα καλύτερες μέρες!