Αποφασισμένη για το repeat στο Australian Open η 25χρονη Λευκορωσίδα (Νο.2) επικράτησε της νεαρής Αμερικανίδας (Νο.4) με 7-6(2), 6-4 σε 1 ώρα και 42 λεπτά και συνεχίζει την πορεία προς την κούπα χωρίς απώλεια σετ!

Το τελευταίο της εμπόδιο στη διοργάνωση θα προκύψει από την αναμέτρηση της Νταγιάνα Γιαστρέμσκα με την Τσινγουέν Ζενγκ, οπότε είναι φανερό πως η Σαμπαλένκα βρίσκεται κοντά στην κατάκτηση του δεύτερου Grand Slam τίτλου της. Αυτό δεν σημαίνει, βέβαια, ότι αποκλείεται η ανατροπή στον τελικό του Σαββάτου (27/1).

Όπως και στον τελικό της Νέας Υόρκης, όπου η Γκοφ έκανε την ανατροπή και κέρδισε τον τίτλο, ήταν ξεκάθαρο ότι τα πάντα ήταν στο χέρι της Σαμπαλένκα. Αν έβγαινε το παιχνίδι της, θα ήταν δύσκολο για την Κόκο να πάρει τον έλεγχο, αν όχι η νεαρή τενίστρια θα είχε τύχη στην αναμέτρηση. Ήταν, πάντως, ένας συναρπαστικός αγώνας που κρίθηκε στις λεπτομέρειες...

Στο πρώτο σετ, λοιπόν, παρόλο που η Σαμπαλένκα εκμεταλλεύτηκε από νωρίς τα λάθη της Γκοφ, σέρβιρε για το σετ στο 5-3 και είχε σετ πόιντ στο 5-4, η Αμερικανίδα ανέβασε προς στιγμήν ταχύτητα και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ωστόσο, η Σαμπαλένκα πίεσε αφόρητα την αντίπαλό και με εξαιρετική εμφάνιση έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της.

H No.2 τενίστρια στον κόσμο απείλησε πρώτη και στο δεύτερο σετ (0/2 μπρέικ πόιντ), την ώρα που η Κόκο δεν μπορούσε να βάλει πίεση στη Σαμπαλένκα όταν είχε εκείνη τις μπάλες στα χέρια της. Και, τελικά, το πιο καθοριστικό μπρέικ του αγώνα ήρθε στο 5-4, το οποίο έδωσε το δικαίωμα στην περσινή νικήτρια να σφραγίσει το εισιτήριο για τον δεύτερο σερί τελικό της στη Μελβούρνη (τρίτο συνολικά σε Grand Slam).

Η Σαμπαλένκα είχε εξαιρετικά ποσοστά στο σερβίς της, ενώ η Κόκο όχι μόνο είχε 8 διπλά λάθη, αλλά είχε και μόλις 39% πίσω από το δεύτερο σερβίς της, στο οποίο επιτέθηκε η Λευκορωσίδα. Οι winners ήταν 33-22 και τα αβίαστα λάθη 28-20, αλλά η Γκοφ είχε και 29 forced errors.

Ήταν, φυσικά, μια ακόμα επιβεβαίωση των σπουδαίων εμφανίσεων της Σαμπαλένκα στα σλαμς και είναι χαρακτηριστικό ότι έχει παίξει στον τελικό των τριών από τα τελευταία πέντε majors (έφτασε στον ημιτελικό των άλλων δύο).