O 36χρονος Σέρβος (Νο.3) επικράτησε του 27χρονου Ρώσου (Νο.11) με 4-6, 7-6(0), 6-2, 6-4 και θα περιμένει στον 12ο ημιτελικό του στο Παρίσι τον νικητή του μεγάλου αγώνα ανάμεσα στον Κάρλος Αλκαράθ και τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο Χατσάνοφ, ημιφιναλίστ στα δύο τελευταία σλαμ, ήταν εξαιρετικός στο πρώτο σετ και προηγήθηκε στο σκορ, εκμεταλλευόμενος και τα λάθη του Νόλε. Ο τενίστας από το Βελιγράδι άρχισε να ανεβαίνει στο δεύτερο σετ και να πιέζει το σερβίς του αντιπάλου του, όμως τελικά οι διαφορές λύθηκαν στο τάι μπρέικ. Και εκεί ο Τζόκοβιτς έκανε την τέλεια εμφάνιση και έφερε το ματς στα ίσα.

Όταν πέρασε μπροστά στο σκορ και πήρε προβάδισμα με μπρέικ και στο τέταρτο σετ, όλα φάνηκαν να ξεκαθαρίζουν, ωστόσο ο Χατσάνοφ ζωντάνεψε προς στιγμήν όταν ισοφάρισε σε 4-4. Οι ελπίδες του δεν κράτησαν για πολύ, πάντως, αφού στο επόμενο γκέιμ έχασε για άλλη μια φορά το σερβίς του (με μηδέν), κάτι που έδωσε το δικαίωμα στον Τζόκοβιτς να πάρει τις μπάλες και να σερβίρει για τη νίκη.

Έκλεισε τον αγώνα με άσο μετά από 3 ώρες και 38 λεπτά και θα παίξει την Παρασκευή στον 45ο major ημιτελικό του. Απέχει, μάλιστα, μόλις έναν από τον Ρότζερ Φέντερερ, που είναι πρώτος στη λίστα με 46.

Ο Νόλε, θυμίζουμε, κυνηγάει τον 23ο Grand Slam τίτλο του (τρίτο στο Παρίσι), ο οποίος θα τον φέρει στην κορυφή της λίστας, πάνω από τον Ράφα Ναδάλ.

Ο Χατσάνοφ μπορεί πλέον να μετράει εννιά ήττες σε δέκα αγώνες με τον Τζόκοβιτς και 0-6 κόντρα στο Top 5 σε σλαμς, όμως από Δευτέρα επιστρέφει στο Top 10, όπου θα έχει για... παρέα τους συμπατριώτες του Ντανίλ Μεντβέντεφ και Αντρέι Ρούμπλεφ.

Ο άλλος ημιτελικός της διοργάνωσης θα γίνει γνωστός αύριο, καθώς θα μονομαχήσουν Ρούνε-Ρουντ και Ζβέρεφ-Ετσεβέρι.

Ανατροπή ο Τζόκοβιτς, περιμένει Αλκαράθ ή Τσιτσιπά στους «4» (vids)