Μπορεί να μην κατάφερε να περάσει στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική, με ήττα από την Ισπανία με σκορ 13-5, αλλά διατηρεί ακόμα τις ελπίδες της για να πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακού Αγώνες του Παρισιού εάν πάρει τη νίκη στον μικρό τελικό. Για τη μάχη της τρίτης θέσης, η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει την ηττημένη από τον άλλο ημιτελικό ανάμεσα σε Ιταλία και Ολλανδία.

Αν και στο πρώτο οκτάλεπτο η Εθνική ξεκίνησε με γκολ, η Ισπανία έχοντας πολύ εύστοχη περιφέρεια κατάφερε ν' ανατρέψει το σκορ και να φτάνει στο +3 (4-1). Την διαφορά των τριών τερμάτων διατηρήθηκε στην δεύτερη περίοδο από την Ισπανία, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με σκορ 5-2.

Στην τρίτη περίοδο, η Ισπανία εκμεταλλεύτηκε τις πολύ κακές επιλογές της Ελλάδας στην επίθεση και με πολύ καλά ποσοστά στα σουτ κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά της στα έξι γκολ (9-3). Με την πρόκριση να έχει κριθεί, ελέω της μεγάλης διαφοράς στο σκορ, το τέταρτο οκτάλεπτο δεν είχε καμία επιρροή στο τελικό αποτέλεσμα.

Το 13-5 ήταν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση, με τις Ισπανίδες να παιρνούν στον τελικό της διοργάνωσης και την Εθνική να διατηρεί ελπίδες για εισιτήριο και πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 1-1, 4-1, 4-2

Οι συνθέσεις

Ισπανία (Όκα): Έστερ, Πιράλκοβα 1, Εσπάρ 1, Ορτίθ 2, Πέρεζ 1, Κρέσπι 1, Ρουίζ 1, Πένα 1, Φόρκα 3, Κάμους 1, Γκαρσία 1, Λέιτον, Τέρε.

Ελλάδα (Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ξενάκη 3, Ασημάκη 1, Πάτρα, Νίνου, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου 1, Ελληνιάδη, Σταματοπούλου.

Ισπανία - Ελλάδα 13-5