ΙΣΠΑΝΙΑ
9 6
Ελλάδα
ΕΛΛΑΔΑ

Βρέθηκε τρεις φορές σε απόσταση ενός τέρματος, ισοφαρίζοντας μία φορά την Ισπανία. Ωστόσο, το μέταλλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης ήταν αρκετό για να... μιλήσει την κρίσιμη στιγμή στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Ελλάδα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, κάνοντας τεράστια προσπάθεια για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στην Palladium Arena.

To συγκρότημα της Αλεξίας Καμμένου, αν και ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρησης, βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρία τέρματα (3-0), έχοντας πολύ κακό ποσοστό στις επιθέσεις του, με την Ισπανίδα τερματοφύλακα να διατηρεί ανέπαφη την εστία της.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε την Ελλάδα καλύτερη. Οι άμυνες ήταν εξαιρετικές, ενώ η αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις ανεβασμένη κατακόρυφα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Ελλάδα να τρέξει ένα σερί 1-3 και να καταφέρει να πάει στο δεύτερο ημίχρονο, όντας ένα γκολ πίσω.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έγινε πιο αργός με τις δύο ομάδες να δείχνουν νευρικές. Κακές πάσες στην επίθεση, άστοχα σουτ και στο τέλος ρεσιτάλ δοκαριών για την ελληνική ομάδα. Ωστόσο, η Ισπανία κατάφερε να βρει το δρόμο προς την εστία με πέναλτι της Ρουίθ, αποκτώντας προβάδισμα δύο τερμάτων (5-3).

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, οι Ελληνίδες αθλήτριες προσπάθησαν πολύ σκληρά. Αρχικά, μείωσαν σε 5-4 και 6-5, ισοφαρίζοντας στη συνέχεια σε 6-6. Εκεί, όμως, οι Ισπανίδες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με άρτιες επιθέσεις πέτυχαν τρία τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 9-6, κατακτώντας για δεύτερη συνεχόμενη φορά το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 1-3, 1-0, 4-3

Ισπανία (Μινγκέλ Άνχελ Γκαΐα Όκα): Τέρε, Έστερ, Νόγκουε, Εσπάρ 2, Ορτίθ 1, Πέρεθ 1, Πρατς, Ρουΐθ 2, Πένια, Φόρκα, Καμούς, Γκαρθία 1, Λέιτον 1

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη 2, Τριχά, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Νίνου, Πάτρα, Σιούτη 1, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.

Ισπανία - Ελλάδα 9-6