Γήπεδο: Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων «Οι Ζωσιμάδες», Novasports 1
  • Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας)
  • 4' Στέφανος Αθανασιάδης
  • 11' Σάντι Κρίζμαν
  • 5' Πέτρος Μάνταλος
  • 20' Αλέξης Μιχαήλ (αυτ.)
  • 45' Έκι Πόνσε
  • 45+2' Έκι Πόνσε
  • 7' Τάσος Μπακασέτας
  • 43' Μάριος Οικονόμου

Από όσους φίλους της ΑΕΚ είδαν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον ΠΑΣ Γιάννινα δεν πρέπει να υπήρχε ούτε ένας, ακόμα και ο πιο αισιόδοξος από αυτούς, που να περίμενε ότι η ομάδα του Ουζουνίδη θα παίξει τέτοια μπάλα και θα καθαρίσει την υπόθεση νίκη από το ημίχρονο πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ. Διότι η εικόνα της ΑΕΚ στα πρώτα 45 λεπτά ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη σε σχέση με τα όσα είχαμε συνηθίσει από αυτή την τρέχουσα σεζόν.

Ξεκινώντας για πρώτη φορά φέτος με 3-5-2, η ομάδα του Ουζουνίδη έκανε ό,τι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο, είχε ευκαιρίες, είχε δοκάρια, «καθάρισε» με το εύρος που πρόσδωσε στο σκορ το παιχνίδι και δεν απειλήθηκε καν από τον αντίπαλό της!

Με τον Μάνταλο να σκοράρει με πέναλτι (που ολόσωστα δόθηκε από τον διαιτητή), τον Μιχαήλ να στέλνει κατά λάθος τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2 (σε μια φάση πάντως που η ανάπτυξη της ΑΕΚ υπήρξε υποδειγματική) και τον Πόνσε να νικάει δυο φορές τον Βελλίδη με κεφαλιά, το τελικό σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου ήταν και η ουσιαστική λήξη του αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τυπική διαδικασία. Ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε δυο φορές, η ΑΕΚ είχε ένα ακόμα δοκάρι (το 16ο φετινό της!) αλλά σε γενικές γραμμές, ο ρυθμός του αγώνα θύμιζε τυπική διαδικασία. Ο Ουζουνίδης πέρασε στο παιχνίδι και τον Κρίστισιτς για να πάρει παιχνίδια στα πόδια του με τον Σέρβο να δείχνει πολύ καλά στοιχεία για όσο έπαιξε και από ένα σημείο και μετά άπαντες περίμεναν το τελικό σφύριγμα.

Κόντρα στη νωχελικό κλίμα των τελευταίων λεπτών, ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι (ο Τσιγκρίνσκι ανέτρεψε τον Κριζμάν μέσα στην περιοχή) στις καθυστερήσεις αλλά ο Αθανασιάδης δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής καθώς ο Μπάρκας έπεσε σωστά και έδιωξε στην τελευταία αξιομνημόνευτη φάση της αναμέτρησης.

• 10

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε για πρώτη φορά φέτος την ΑΕΚ με σύστημα 3-5-2 και εκείνη έκανε το καλύτερο παιχνίδι της για φέτος. Η Ένωση απειλήθηκε ελάχιστα, o Μάνταλος ήταν απολαυστικός ως οκτάρι και ο Μπακασέτας κίνδυνος θάνατος ως δεκάρι και με βάση τη λογική, το υπάρχον ρόστερ και τη ρήση ότι η επιτυχημένη συνταγή δεν αλλάζει, ίσως ο Έλληνας τεχνικός να βρήκε το σύστημα με το οποίο θα παίζει από εδώ και στο εξής.

• 10

Το 4-4-2 με το οποίο παρέταξε την ομάδα του ο Γιάννης Πετράκης αποδείχθηκε πολύ αφελές. Οι χώροι που εκ των πραγμάτων άφησε εξέθεσαν την ομάδα των Ιωαννίνων καθώς στο πρώτο ημίχρονο που η ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε, οι Γκάλο και Χουλτ έκαναν φανταστικό ματς «αλωνίζοντας» από τις πλευρές τους ενώ οι κάθετες περνούσαν πανεύκολα. Είναι δεδομένο πως ο Έλληνας τεχνικός έπρεπε να επιδιώξει μεγαλύτερο συνωστισμό στο κέντρο, κάτι που αδικαιολόγητα δεν έκανε.

45

Δεν είναι κάποιο από τα 4 γκολ ή τα 3 δοκάρια, αλλά κάτι που δεν είχε συμβεί ποτέ στην πρόσφατη ιστορία του ΠΑΣ. Λίγο μετά το 0-3, περίπου 20 οπαδοί στο πέταλο των Ζωσιμάδων εισέβαλλαν στον αγωνιστικό χώρο με άγριες διαθέσεις κατά πάντων. Ευτυχώς με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων η ηρεμία επήλθε γρήγορα, χωρίς άλλα παρατράγουδα.

• 3’

Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Αποστολόπουλος βρήκε το πόδι του Πόνσε προκαλώντας την πτώση του. Ο Μάνταλος στην εκτέλεση και 0-1.

• 11’

Σε αντεπίθεση ο Μάνταλος βγάζει εξαιρετική πάσα στον Λιβάγια, που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, σουτάρει, όμως ο Βελλίδης βρίσκει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και τη στέλνει στο αριστερό του δοκάρι.

• 19’

Απίστευτο μακρινό σουτ του Μπακασέτα, τραντάζει το δεξί σουτ του Βελλίδη.

• 20’

Γκολ για την ΑΕΚ! Συρτή σέντρα του Γκάλο από δεξιά και ο Μιχαήλ με προβολή πετυχαίνει με αυτογκόλ το 0-2.

• 29’

Βαθιά μπαλιά του Μπουκουβάλα για τον Κρίζμαν στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, αλλά ο Κροάτης δεν καταφέρνει να βρει την μπάλα.

• 45’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Γκάλο εκτέλεσε κόρνερ και ο Πόνσε έκανε μια δυνατή κεφαλιά που κατέληξε στα δίχτυα του Βελλίδη!

• 45+2’

Γκολ για την ΑΕΚ! Υπέροχη σέντρα του Λιβάγια και καταπληκτική κεφαλιά του Πόνσε για το 4-0!

• 49’

Ο Χουλτ έκανε ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Βελλίδη!

• 58’

Μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΣ να μειώσει. Σέντρα του αποστολόπουλου από δεξιά και ο Κρίζμαν από κοντινή απόσταση κάνει μια κεφαλιά άουτ.

• 63’

Ο Νικολιάς έπαιξε το ένα-δύο με τον Κρίζμαν, βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε στο αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.

• 91’

Πέναλτι κερδίζει για τον ΠΑΣ ο Κρίζμαν! Ο Αθανασιάδης αλλά αποκρούει ο Μπάρκας!

• 1

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης είπε να θυμηθεί τα περσινά (σχήμα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς) και αίφνης η ομάδα τσούλησε, όσο ποτέ φέτος. Το 3-5-2 προκάλεσε χάος στο γήπεδο, ο ΠΑΣ ήταν ανήμπορος να αντιδράσει και κάπως έτσι, η Ένωση είχε το πιο παραγωγικό πρώτο μέρος με τέσσερα γκολ και δύο δοκάρια!

• 2

Όταν προηγείσαι στην πρώτη σου κατεβασιά στο ματς, τότε το σενάριο εξελίσσεται με τον ιδεατό τρόπο. Η ΑΕΚ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με ένα εύκολο πέναλτι που παραχώρησε ο Αποστολόπουλος σε μία φάση που μπλέχτηκαν τα πόδια του στον βηματισμό με αυτά του Πόνσε και πήρε από νωρίς το ψυχολογικό προβάδισμα απέναντι σε έναν ΠΑΣ, που όχι μόνο δεν συνήλθε, αλλά γινόταν όλο και χειρότερος με την πάροδο του αγώνα.

• 3

Ο Εζέκιελ Πόνσε βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση και το απέδειξε για μία ακόμα φορά στους Ζωσιμάδες. Κέρδισε το πέναλτι στο τρίτο λεπτό, σκόραρε δύο φορές (αμφότερες με το κεφάλι, αποδεικνύοντας ότι παρότι 1,81 είναι εντυπωσιακός στον αέρα), είχε παρουσία σε κάθε φάση και ήταν εκ νέου ο κορυφαίος του γηπέδου, δείχνοντας ότι το νέο σύστημα του πάει και μάλιστα πολύ.

Η ΑΕΚ ζέστανε τους οπαδούς της με την πιο γεμάτη εμφάνιση της σεζόν, αλλά αυτοί στον πάγκο δεν μπορούσαν να ζεσταθούν με τίποτα. Το θερμόμετρο φλέρταρε με το μηδέν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, το κρύο ξύριζε και οι κουβέρτες ήταν η μόνη γιατρειά.

22
Εζέκιελ Πόνσε
Σε μία μέτρια παραγωγικά σεζόν για την Ένωση, ο Αργεντινός έφτασε τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα και το κοντέρ συνεχίζει να γράφει. Για ένα ακόμα παιχνίδι απέδειξε ότι είναι εντυπωσιακός στον αέρα, πέτυχε δύο πολύ όμορφα γκολ, κέρδισε ένα πέναλτι και ήταν μία διαρκής απειλή για την άμυνα του ΠΑΣ.

77
Αλέξης Αποστολόπουλος
Σε αυτή την κατηγορία θα μπορούσε να περάσει ολόκληρη η ενδεκάδα του ΠΑΣ, μηδενός εξαιρουμένου. Ειδικά στο πρώτο μέρος η εικόνα ήταν αποκαρδιωτική, οι Γιαννιώτες ήταν κομπάρσοι στο γήπεδο. Στην θέση αυτή ο Αλέξανδρος Αποστολόπουλος, διότι έκανε το εύκολο και φτηνό πέναλτι που έφερε το 0-1, αλλά και γιατί στην πτέρυγα του δεν μπόρεσε να σταματήσει σε καμία περίπτωση τους παίκτες της ΑΕΚ.

20
Πέτρος Μάνταλος
Η σημαντικότερη αλλαγή σε αυτό το 3-5-2 ήταν η μετάθεση του Μάνταλου σε ρόλο καθαρού οκταριού. Ο αρχηγός της Ένωσης άφησε τα άκρα που ίσως δεν του ταιριάζουν, επέστρεψε σε ένα πόστο που ίσως του πάει περισσότερο και έκανε μία πολύ γεμάτη εμφάνιση. Άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, είχε εντυπωσιακή παρουσία ως box-to-box μέσος, οργάνωσε ιδανικά και έκανε ένα από τα κορυφαία φετινά του παιχνίδια.

Αν εξαιρεθεί μια φάση στο πρώτο ημίχρονο που ο Μπακασέτας έφυγε από κανονική θέση αλλά λανθασμένα σηκώθηκε η σημαία του βοηθού Τζιώτζιου, το διαιτητικό τρίο δεν έκανε κάποιο μεγάλο λάθος. Και τα δυο πέναλτι που έδωσε ο Κουμπαράκης, ένα υπέρ της ΑΕΚ και άλλο ένα υπέρ του ΠΑΣ, προέκυψαν έπειτα από ολόσωστες υποδείξεις και γενικά, η διαιτησία απασχόλησε ελάχιστα τους παίκτες και τους προπονητές.