• 72' Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης
  • 49΄ Δημήτρης Κολοβέτσιος
  • 28' Γιάγια Μπανανά
  • 70' Παναγιώτης Κόρμπος

Μπορεί να μην παρουσίασε το καλύτερο του πρόσωπο, όμως ο φετινός Παναθηναϊκός αποκτά χαρακτήρα νικητή. Μία ομάδα που δείχνει πως ξέρει να παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει ακόμα και στην μέτρια ημέρα της. Ο Πανιώνιος του έβαλε δύσκολα στο ΟΑΚΑ, όμως ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης με ένα πολύ όμορφο τέρμα λίγα λεπτά αφού πέρασε στο ματς έδωσε τη λύση και χάρισε στο τριφύλλι την έκτη νίκη σε επτά ματς στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με κορυφαία, φυσικά, το δοκάρι του Καμπετσή. Παρ’ όλα αυτά, το γκολ δεν ήρθε και όσο περνούσε η ώρα ο Πανιώνιος από την πλευρά του προσπαθούσε να ισορροπήσει. Μάλιστα, μετά το 30’ οι γηπεδούχοι εμφάνισαν κάποια προβλήματα στο να κρατήσουν την μπάλα με αποτέλεσμα η ομάδα της Νέας Σμύρνης να δημιουργήσει 2 – 3 καλές στιγμές που όμως δεν αξιοποίησε.

Η εικόνα στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε πολύ με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει τον τρόπο να απειλήσει, όμως με ορισμένους παίκτες του να βγάζουν σημάδια κόπωσης οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τις ανάλογες προϋποθέσεις. Ο Γιώργος Δώνης θέλοντας να φρεσκάρει την μεσαία γραμμή της ομάδας του πέρασε τον Χατζηθεοδωρίδη στη θέση του Καμπετσή και εκείνος τον δικαίωσε με τον καλύτερο τρόπο. Με ένα πολύ ωραίο μακρινό σουτ στο 73’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έλυσε τον γόρδιο δεσμό.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Πανιώνιος προσπάθησε να πιέσει χωρίς όμως να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Διούδη. Έτσι, το 1-0 έμεινε ως το τέλος και δίνει στην ομάδα του Γιώργου Δώνη την καλύτερη ώθηση ενόψει των ντέρμπι που ακολουθούν.

• 9

Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε να παρατάξει τον Παναθηναϊκό με 4-4-2 και Μακέντα με Καμπετσή στην επίθεση. Με τον τρόπο αυτόν κατάφερε ειδικά στην αρχή του ματς να δημιουργήσει αρκετά ρήγματα στην άμυνα του Πανιωνίου που άλλωστε έχει δεδομένες αδυναμίες. Στην επανάληψη θέλοντας να δώσει φρεσκάδα στην μεσαία γραμμή των πράσινων, ο Έλληνας τεχνικός πέρασε τον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη στη θέση του πρώην επιθετικού της Ντόρτμουντ.

• 9

Από την πλευρά του, ο Ζοζέ Ανιγκό δεν άλλαξε απολύτως τίποτα στην ομάδα του μετά το τελευταίο ματς και το 1-0 επί του Άρη. Ίδιο ακριβώς σχήμα, το παραδοσιακό πλέον 4-2-3-1, ίδια ακριβώς ενδεκάδα στηριζόμενος στο «ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει». Αυτή τη φορά βέβαια, η ομάδα του δεν λειτούργησε το ίδιο σωστά κόντρα στους «πράσινους», αφού στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πρωταγωνιστής ήταν ο Κότνικ. Θέλησε να περιμένει τον αντίπαλο, χτυπώντας στην κόντρα, όμως το στυλ αυτό δεν του βγήκε κόντρα στον προετοιμασμένο για αυτό Παναθηναϊκό.

Στο 6ο λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός έχασε μία τεράστια ευκαιρία με τον Αργύρη Καμπετσή. Ο Φεντερίκο Μακέντα μπήκε από τα αριστερά,έκανε το γύρισμα με τον Κότνικ να μην διώχνει σωστά την μπάλα,η οποία έφτασε στα πόδια του Καμπετσή. Ο Έλληνας επιθετικός του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε σχεδόν σε κενή εστία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Σλοβένο τερματοφύλακα του Πανιωνίου να ακουμπάει την μπάλα και να την στέλνει στο δοκάρι.

• 2’

Πρώτο σουτ στο ματς. Μακέντα και Καμπετσής συνδυάζονται, με τον δεύτερο να σουτάρει και τον Κότνικ να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

• 6’

Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό! Σέντρα του Μακέντα από αριστερά, λάθος του Κότνικ που του φεύγει η μπάλα και στρώνεται στον Καμπετσή, αλλά το σουτ σταματά στο δεξί κάθετο.

• 7’

Καλό σουτ του Μπουζούκη από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Κότνικ πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.

• 8’

Πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς και για τον Πανιώνιο, με την κεφαλιά του Ντουρμισάι να περνάει άουτ.

• 16’

Κούρσα του Κουλιμπαλί από δεξιά, γύρισμα του Καμπετσή στην περιοχή, αλλά ο Χατζηγιοβάννης... προλαβαίνει τον Καμπετσή που είναι σε καλύτερη θέση και σουτάρει άουτ.

• 29’

Χατζηγιοβάνης και Μπουζούκης συνδυάζονται σε εκτέλεση φάουλ, ο δεύτερος έδωσε στον πρώτο ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Κότνικ απομάκρυνε.

• 30’

Καλή ατομική προσπάθεια του Δώνη που μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

• 33’

Κόρνερ για τον Πανιώνιο, ο Κολοβέτσιος διώχνει με κεφαλιά, η μπάλα φτάνει στον Μασούρα που σουτάρει από καλή θέση αλλά πάνω στον Διούδη.

• 39’

Νέα ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Εξαιρετικό σουτ του Ντουρμισάι λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

• 43’

Με ευκαιρία του Παναθηναϊκού κλείνει το ημίχρονο. Ο Κουρμπέλης τροφοδότησε τον Μακέντα, ο οποίος μπήκε έξοχα στην περιοχή αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

• 47’

Ατομική ενέργεια του Κουλιμπαλί από τα δεξιά και σουτ του αμυντικού των «πρασίνων» μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε κόρνερ μετά τις κόντρες.

• 56’

Ο Δώνης δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή και δεξιά αλλά ο Κότνικ είναι και πάλι εκεί που πρέπει για να μπλοκάρει.

• 58’

Ο Κεϊτά βρίσκει λίγο χώρο έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, όμως αντί να δώσει μια πάσα προς τα πλάγια όπου είχε καλύτερες επιλογές, δοκιμάζει ένα σουτ που περνάει ψηλά άουτ.

• 69’

Επικίνδυνη διαγώνια μπαλιά του Χατζηγιοβάνη στην περιοχή, ο Ινσούα οριακά δεν προλαβαίνει να φτάσει στην πορεία της μπάλας.

• 72’

ΓΚΟΛ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ με πάσα, ο Χατζηθεοδωρίδης βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή, πιάνει ένα «γεμάτο» σουτ με το αριστερό το οποίο, αφού βρήκε λίγο και στον Ντουρμισάι, καταλήγει στη δεξιά γωνία του Κότνικ.

• 82’

Δέκα λεπτά μετά το γκολ του, ο Χατζηθεοδωρίδης δοκιμάζει και πάλι του πόδι του από ακόμη πιο μακριά, όμως αυτή τη φορά η μπάλα καταλήγει πολλά μέτρα άουτ.

• 85’

Ο Μακέντα δοκιμάζει ένα ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κότνικ.

• 86’

Ένα σουτ του Μασούρα για τον Πανιώνιο , ο Διούδης είναι στη σωστή θέση για να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

• 1

Η υψηλή ένταση, ο γρήγορος ρυθμός και η καλή πίεση του Παναθηναϊκού στη μεσαία γραμμή, υποχρέωσε τον Πανιώνιο για πολλή ώρα σε εξαιρετικά παθητικό ρόλο και το στοιχείο αυτό για τους «πράσινους» κράτησε τον αντίπαλο πολύ πιο πίσω από ότι ο ίδιος θα ήθελε. Από εκεί και πέρα, από τη στιγμή που δεν απειλήθηκε παρά σε λίγες περιπτώσεις, η ομάδα του Δώνη είχε την υπομονή και την πίστη στις δυνατότητές της να περιμένει τη μία καλή φάση για να πάρει το ματς, όπως και συνέβη.

• 2

Η αλλαγή του Ηλία Χατζηθεοδωρίδη μοιραία είναι το σημείο του αγώνα που έκρινε ολόκληρη την έκβασή του. Ο Δώνης αποφάσισε να αλλάξει το 4-4-2 σε 4-3-3 δίνοντας μεγαλύτερος πλάτος στην ομάδα του και να τη βοηθήσει να παίξει περισσότερο και από τα αριστερά, ο νεαρός φουλ-μπακ μπήκε στο γήπεδο για να παίξει σαν εξτρέμ και στην πρώτη φάση που βρήκε λίγο χώρο για το αριστερό του πόδι, έκανε τη διαφορά σε αυτό το ματς.

• 3

Ο Πανιώνιος συνέχισε για 14ο σερί ματς να μην σκοράρει στην έδρα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο και αυτό είναι ένα σημείο-κλειδί. Ειδικά οι δύο μεγάλες φάσεις του Πανιωνίου με Μασούρα και Ντουρμισάι στο 34' και το 39' είναι τα σημεία που θα έπρεπε να είχε σκοράρει αν ήθελε να πάρει αποτέλεσμα στην έδρα των πρασίνων. Δεν το έκανε και μοιραία δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο στη συνέχεια.

Μήνυμα κατά του ρατσισμού πριν την έναρξη του αγώνα. Μία πολύ σημαντική κίνηση σε μία εποχή που η... μάστιγα αυτή μεγαλώνει.

12
Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης
Μπήκε στην αναμέτρηση στο 63ο λεπτό με σκοπό να κάνει το... κάτι που θα δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό και το κατάφερε. Ο Χατζηθεοδωρίδης λοιπόν στο 72ο λεπτό αγώνα έπιασε ένα δυνατό σουτ και άνοιξε το σκορ για το «τριφύλλι». Ίδιαιτερα θετικός και στο υπόλοιπο του αγώνα βοηθώντας τόσο στην αμυντική λειτουργίας της ομάδας όσο και στην διατήρηση του σκορ. Δικαίωσε 100% τον προπονητή του για την επιλογή που έκανε.

12
Μάτιτς Κότνικ
Μία πολύ κακή εμφάνιση από τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, Μάτιτς Κότνικ. Από το πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αρκετά ασταθής και αν ο Καμπετσής ήταν πιο προσεκτικός το λάθος του στο 6ο λεπτό, θα είχε στοιχίσει στην ομάδα του. Σίγουρα μία εμφάνιση που και ο Κότνικ θέλει να ξεχάσει, μιας και δεν μπόρεσε να βοηθήσει ούτε στο ελάχιστο την ομάδα του.

18
Γιάννης Μπουζούκης
Ήταν από τους διακριθέντες στη σημερινή εμφάνιση και νίκη του Παναθηναϊκού επί του Πανιωνίου με 1-0. Ο Μπουζούκης βοήθησε στην κυκλοφορία της μπάλας ενώ με τις προσωπικές του ενέργειες έδωσε άλλο ... αέρα στους «πράσινους». Σημαντική η βοήθεια του και στην αμυντική λειτουργία του «τριφυλλιού», μιας και δεν επέτρεψε στα χαφ του Πανιωνίου να ανέβουν. Όπως και να χει άλλη μία θετική εμφάνιση από τον νεαρό χαφ του Παναθηναϊκού.

Κανένα απολύτως πρόβλημα για το διαιτητικό τιμ σε αυτό το ματς. Σε ένα παιχνίδι χωρίς δύσκολες φάσεις, ο Διαμαντόπουλος και οι βοηθοί του πήραν τις σωστές αποφάσεις όποτε χρειάστηκε.

BEST COMMENTS ON THE WEB

ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ

ΑΕΚ: Επίσκεψη-έκπληξη από τον Πινέδα σε «κιτρινόμαυρη» οικογένεια (vid)

0

Πρόστιμο στον ΠΑΟΚ για το πανό στην Τούμπα κόντρα στην ΑΕΚ

0

ΑΕΚ: Πρόστιμο 20.000 ευρώ στον Αλμέιδα για το επεισόδιο μετά τη λήξη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ