Γήπεδο: «Γεώργιος Καραϊσκάκης», Cosmote Sport 1
  • Ράινχαρντ Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής)
  • Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων)
  • 40' Ανδρέας Μπουχαλάκης
  • 52' Ζοάν Τομάς

Το ματς της ζωής του, το ματς της ιστορίας της! Ο Μπόγιαν Σαράνοφ πήρε από το χέρι τη Λαμία, έσωσε... δυο ντουζίνες ευκαιρίες του Ολυμπιακού, ο Τομάς σκόραρε στη μοναδική επίθεση της ομάδας του Μάκη Χάβου στο 90λεπτο και κάπως έτσι ο σύλλογος της Φθιώτιδας απέκλεισε τους «ερυθρόλευκους» με νίκη 0-1 στο Καραϊσκάκη (σ.σ. 3-3 το πρώτο ματς της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου) και εξελίσσεται σε... φονέα των γιγάντων αφού νωρίτερα στον θεσμό είχε αφήσει εκτός και τον Παναθηναϊκό.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά στο Καραϊσκάκη φάνηκε η διάθεση του Ολυμπιακού να καθαρίσει όσο πιο γρήγορα γινόταν την υπόθεση-πρόκριση. Παρά την... πειραματική σύνθεση με τα δύο αριστερά μπακ, τον Γκερέρο ως εξτρέμ και τις πολλές αλλαγές ελέω τραυματισμών και κούρασης, η ομάδα του Μαρτίνς έκανε αυτό που συνηθίζει φέτος. Έπαιξε το ποδόσφαιρο που παίζει σταθερά επί των ημερών του Πορτογάλου ανεξαρτήτως σύνθεσης, αντιπάλου, έδρας και λοιπόν συνθηκών. Από νωρίς οι Πειραιώτες έπαιξαν φουλ επίθεση, με εξαιρετική και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας, με πολλές κινήσεις στο χώρο, πολλούς παίκτες στην αντίπαλη περιοχή και γενικά όρεξη για καλό ποδόσφαιρο. Η Λαμία από την πλευρά της αρκέστηκε στο να περιμένει προσπαθώντας να κλείσει όλους τους χώρους και να βρει κάτι καλό επιθετικά στην αντεπίθεση. Από τη στιγμή όμως που ο Ολυμπιακός είχε σωστές αλληλοκαλύψεις, γρήγορες επιστροφές και απέφυγε τα «φτηνά» λάθη, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ήδη τρία καλά σουτ εκτός περιοχής από Νάτχο και Σολδάνο, αλλά και δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Μασούρα. Σε γενικές γραμμές, το ματς κύλησε με τη μπάλα στα πόδια του Ολυμπιακού (σ.σ. η κατοχή ξεπερνούσε το 70%) που έψαχνε με υπομονή το γκολ και έλεγχε απόλυτα όσα συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη. Όσο τα λεπτά κυλούσαν, η ομάδα του Μαρτίνς συνέχιζε να δημιουργεί φάσεις, όμως απέναντί της έβρισκε σταθερά τον Σαράνοφ, ο οποίος μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους έσωσε δύο προσπάθειες του Γκερέρο και μία του Μπουχαλάκη ενώ ο Μασούρα στις καθυστερήσεις αστόχησε.

Βέβαια, για τον φετινό Ολυμπιακό είναι... παλιά του τέχνη κόσκινο το να βάζει από το πουθενά τους αντιπάλους του μέσα στα ματς, δεχόμενος γκολ στην πρώτη τους φάση στο ματς. Αυτή η φάση, στην πρώτη ουσιαστική επίθεση της Λαμίας στο παιχνίδι, ήρθε στο 52ο λεπτό, όταν ο Τομάς σκόραρε και πάγωσε το Καραϊσκάκη δίνοντας σκορ πρόκρισης στη Λαμία. Στα λεπτά που ακολούθησε, μετά και τις αλλαγές των δύο προπονητών, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε πάντως. Φουλ επίθεση από τον Ολυμπιακό που είχε κατασκηνώσει στην περιοχή του Σαράνοφ και δημιουργούσε σταθερά ευκαιρίες για γκολ.

Ωστόσο, ο Σέρβος γκολκίπερ έκανε το ματς της ζωής του, «βγάζοντας» όλες τις φάσεις των Πειραιωτών που δεν κατέληξαν άουτ και πήραν κατεύθυνση προς την εστία του. Μέχρι το 70' είχε 12 αποκρούσεις, ενώ συνολικά στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε διψήφιες φάσεις για γκολ και ο Σέρβος έκλεισε το ματς με... καμιά 20αριά επεμβάσεις, με σημαντικότερη το πέναλτι του Φορτούνη στο 86'! Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε και κάπως έτσι, η Λαμία -με μία τελική προσπάθεια- πήρε την πρόκριση της ιστορίας της, στο ματς της ζωής του Μπόγιαν Σαράνοφ!

• 29

Τα αυτονόητα έκανε και πάλι ο Μαρτίνς, αφού ο Ολυμπιακός ανεξαρτήτως προσώπων στην ενδεκάδα παίζει το ίδιο ποδόσφαιρο. Από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και για αρκετή ώρα άλλαξε μάλιστα το σχήμα από 4-2-3-1 σε 4-4-2 με τον Νάτχο αριστερά και δίδυμο Γκερέρο-Σολδάνο στην επίθεση. Το 4-2-3-1 επέστρεψε πάντως μετά τις αλλαγές του β' μέρους, όμως χωρίς αποτέλεσμα αφού οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν όλες τις ευκαιρίες τους.

• 11

Ο Μάκης Χάβος επέλεξε να κατεβάσει την ομάδα του με 4-2-3-1 επιλέγοντας παίκτες καλούς στο... τρέξιμο και το ανασταλτικό κομμάτι, αλλά και με ταχύτητα για να χτυπήσουν στην κόντρα. Μια ευκαιρία ήταν αρκετή για την ομάδα του, στα μετόπισθεν ο Σαράνοφ φρόντισε για το μηδέν και παρότι συνολικά η τακτική της ομάδας του δεν απέδωσε αφού ο Ολυμπιακός βρήκε 30 τελικές, το αποτέλεσμα τον δικαιώνει.

85'

Ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε έντονα για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε, ωστόσο ο Κομίνης έδειξε τελικά την άσπρη βούλα στο 85'. Ο φρέσκος και ορεξάτος μέχρι εκείνη τη στιγμή Φορτούνης εκτέλεσε το πέναλτι αλλά η λύτρωση δεν ήρθε ποτέ καθώς ο Σαράνοφ είχε άλλη άποψη, έπιασε το πέναλτι και υπέγραψε την φάση του αγώνα.

• 2’

Δυνατό σουτ του Νάτχο λίγο έξω από την περιοχή, ο Σαράνοφ πέφτει και μπλοκάρει την πρώτη τελική των «ερυθρόλευκων» στο ματς.

• 5’

Ο Νάτχο βρίσκει και πάλι χώρο έξω από την περιοχή της Λαμίας και δοκιμάζει το πόδι του, όμως η μπάλα περνάει αρκετά μέτρα άουτ.

• 7’

Κάθετη μπαλιά του Νάτχο για τον Σολδάνο που έκανε την κίνηση στην περιοχή, όμως ο Αργεντινός οριακά δεν πρόλαβε να βάλει το κεφάλι του όπως θα ήθελε για να απειλήσει.

• 8’

Κόρνερ του Τσιμίκα και κεφαλιά του αμαρκάριστου Μασούρα από το ύψος της μικρής, η μπάλα όμως πήγε πάνω στον Σαράνοφ.

• 18’

Καλή επίθεση του Ολυμπιακού που καταλήγει με ένα δυνατό σουτ του Σολδάνο εκτός περιοχής, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 21’

Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό που κυκλοφόρησε γρήγορα τη μπάλα, ο Μασούρας σούταρε δυνατά με το αριστερό από το ύψος της περιοχής όμως ο Σαράνοφ έπεσε και έδιωξε.

• 26’

Πολύ καλή μπαλιά του Μπουχαλάκη για τον Γκερέρο ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή, καθυστέρησε λίγο αλλά τελικά έκανε το διαγώνιο σουτ που όμως μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

• 30’

Έξοχη προσπάθεια και γύρισμα του Γκερέρο από τα δεξιά, ο επερχόμενος όμως Τσιμίκας σούταρε με το κακό του πόδι, το δεξί, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει πολλά μέτρα άουτ.

• 32’

Εκτέλεση φάουλ του Μασούρα και ωραία γυριστή κεφαλιά του Μπουχαλάκη, ο Σαράνοφ είναι και πάλι στη σωστή θέση και αποκρούει.

• 40’

Ατομική προσπάθεια του Σολδάνο και σέντρα στην περιοχή, δύσκολο γυριστό του Γκερέρο που μπλόκαρε εύκολα ο Σαράνοφ.

• 45+1’

Ακόμη μια ευκαιρία χάνει ο Μασούρας με το διαγώνιο σουτ, άουτ, μέσα από περιοχή μετά από καλό γύρισμα της μπάλας από τους «ερυθρόλευκους».

• 52’

ΓΚΟΛ! Σέντρα του Σκόνδρα, προσπάθεια του Επστάιν να κάνει το σουτ που εξελίσσεται σε πάσα για τον Τομάς και αυτός με προβολή παγώνει το Καραϊσκάκη για το 0-1.

• 54’

Απειλεί μετά το 0-1 ο Ολυμπιακός, με τον Νάτχο να σουτάρει δυνατά και τον Σαράνοφ να διώχνει δύσκολα τη μπάλα.

• 64’

Ο Σαράνοφ κρατάει μόνος του το «μηδέν» της Λαμίας. Σέντρα του Μασούρα από αριστερά και καρφωτή κεφαλιά του Ποντένσε που διώχνει ενστικτωδώς ο Σέρβος γκολκίπερ.

• 68’

Κεφαλιά του Χασάν μετά από κόρνερ του Τσιμίκα, η μπάλα κοντράρει στα σώματα όμως ο Σαράνοφ μπλοκάρει και πάλι.

• 69’

Προσπάθεια του Φορτούνη από τα δεξιά και παράλληλο γύρισμα, ο Μασούρας δεν προλαβαίνει για λίγα εκατοστά να πιάσει την προβολή προ κενής εστίας για να ισοφαρίσει.

• 70’

Ο Σαράνοφ κάνει το ματς της ζωής του και σώζει με υπερένταση και το σουτ του Γκιγιέρμε μέσα από την περιοχή που πήγαινε στη γωνία του.

• 77’

Τρομερή ατομική προσπάθεια του Φορτούνη και γύρισμα πάρε-βάλε για τον Χασάν, όμως ο Αιγύπτιος αστόχησε όντας αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι.

• 81’

Φάουλ του Φορτούνη, κεφαλιά του Σισέ και από κοντά ο Μασούρας δεν μπορεί να σκοράρει! Μετά το κόρνερ, ο Ποντένσε σούταρε από κοντά όμως η μπάλα κόντραρε και πάλι.

• 86’

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Το κερδίζει ο Ποντένσε, το εκτελεί ο Φορτούνης, όμως ο αλύγιστος Σαράνοφ πέφτει στη δεξιά γωνία του και κρατάει το 0-1 της Λαμίας!

• 1

Το 63ο και το 86ο λεπτό είναι δύο χρονικά σημεία-κλειδιά στην εξέλιξη του αγώνα. Στην πρώτη φάση, ο Κομίνης έδειξε «παίζετε» σε φάση πέναλτι για τον Ολυμπιακό ενώ στη δεύτερη, ο Σαράνοφ σώζει τελικά το πέναλτι που υπέδειξε ο ρέφερι.

• 2

Οι 18 επεμβάσεις του Σαράνοφ και οι 28 συνολικά άστοχες τελικές του Ολυμπιακού είναι προφανώς ένα κομβικό στοιχείο στην εξέλιξη του αγώνα.

• 3

Θέλοντας και μη, η φάση του γκολ της Λαμίας -η μοναδική της αξιόλογη επίθεση στο ματς- είναι ένα σημείο-κλειδί αφού έρχεται λίγα λεπτά μετά την έναρξη του β΄ μέρους και παγώνει τον Ολυμπιακό.

Από τους πιο παραδοσιακούς άγραφους κανόνες των γηπέδων παγκοσμίως: όταν η μπάλα κατευθύνεται στις κερκίδες, παύει να ανήκει στο γήπεδο. Πλέον, ανήκει στους οπαδούς και αυτοί θα την διεκδικήσουν.

1
Μπόγιαν Σαράνοφ
Δεν υπάρχει αμφιβολία: ο τερματοφύλακας της Λαμίας έκανε με διαφορά την καλύτερη εμφάνιση της αναμέτρησης καθώς έκανε την μια επέμβαση πίσω από την άλλη (μεταξύ των οποίων και ένα πέναλτι) σε συνθήκες τρομακτικής πίεσης από πλευράς Ολυμπιακού. Δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί ότι ο Σέρβος έκανε μια πραγματική εμφάνιση καριέρας, είναι χαρακτηριστικό πως οι αποκρούσεις που έκανε μέσα στο ματς ξεπέρασαν τις 18!

29
Φράνκο Σολδάνο
Κάκιστη εμφάνιση από τον επιθετικό του Ολυμπιακού τον οποίο δεν ένιωσε ποτέ η αμυντική γραμμή της Λαμίας. Ο Αργεντίνος ήταν χαρακτηριστικά ακίνδυνος και ενδεικτικό του πόσο κακός ήταν είναι ότι όταν η Λαμία σκόραρε και έγινε μεγάλη αναγκαιότητα για τον Ολυμπιακό να αυξηθεί η πίεση, ο Μαρτίνς προτίμησε να τον περάσει εκτός αγώνα.

6
Ντάνι Μπεχαράνο
Έκανε αμέτρητα χιλιόμετρα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, μάρκαρε με ένταση και πάθος και συνέβαλε τα μέγιστα στην ιστορική νίκη και πρόκριση της Λαμίας. Είναι δεδομένο πως παρά το γεγονός ότι η εμφάνισή του ήταν αθόρυβη, ο Βολιβιανός ήταν ένας από τους καλύτερους παίκτες του γηπέδου και αν δεν υπήρχε η εξωπραγματική εμφάνιση του Σαράνοφ δεν θα τον ανταγωνιζόταν κανείς.

Ο Γιώργος Κομίνης έκανε μια διαιτησία που ήταν σε γενικές γραμμές καλή καθώς απέφυγε τα λάθη, ωστόσο αυτή καθορίστηκε από δυο επιλογές του: η μια είχε να κάνει με ένα πέναλτι που δεν έδωσε και η άλλη με ένα πέναλτι που έδωσε. Και οι δυο είναι αμφίρροπες φάσεις που χωράνε πολύ συζήτηση αν και ή απόφασή του να δώσει ένα πέναλτι στον Ολυμπιακό στο 85' είναι επηρρεασμένη από τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Eπιστολή στην UEFA η ΕΠΟ σχετικά για την ημερομηνία διεξαγωγής του τελικού Κυπέλλου

0

Στενεύουν τα περιθώρια για τελικό Κυπέλλου με κόσμο - Κεκλεισμένων και το Βόλος-Πανσερραϊκός