Η Νιούπορτ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί στο 10ο λεπτό με κεφαλιά του Τζαμίλ Ματ που νίκησε κατακράτος στον αέρα τον αρχηγό των «Αλεπούδων» Μόργκαν για το 1-0 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, παρά τις ευκαιρίες που είχε η Λέστερ με τους Οκαζάκι και Ολμπράιτον για να ισοφαρίσει.

Στο δεύτερο μέρος οι «Αλεπούδες» ήταν κατά πολύ καλύτερες και είχαν πάρα πολλές ευκαιρίες με τους Μάντισον και Ολμπράιτον, να μην μπορούν να κάνουν το 1-1 αφού βρήκαν απέναντί τους τον εξαιρετικό Τζόι Ντέι. Η ομάδα του Κλοντ Πιέλ βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 82' με τον Γκεζάλ μετά από φάση διαρκείας να σκοράρει με δυνατό σουτ.

Ωστόσο η Νιούπορτ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 85ο λεπτό, χάρη σε ένα ανόητο πέναλτι του Ολμπράιτον, ο Άμοντ με έναν κεραυνό από τα 11 βήματα έγραψε το τελικό 2-1 με την ομάδα που αγωνίζεται στην 4η κατηγορία, να παίρνει ιστορική πρόκριση για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Νιούπορτ - Λέστερ 2-1