• 71΄ Μαρινάκης
  • 17΄ Παλάσιος
  • 33΄ Σπόραρ
  • 51΄ Κουρμπέλης

Σε βραδινό περίπατο μετέτρεψε τη «μάχη» της Κρήτης ο Παναθηναϊκός, κάνοντας με χαρακτηριστική άνεση το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα μετά τη νίκη του με 2-0 επί του ΟΦΗ χάρη σε γκολ των Παλάσιος (16’) και Σπόραρ (33’) από το πρώτο ημίχρονο.

Ηταν η πρώτη νίκη του τριφυλλιού μετά από 7,5 χρόνια (Φεβρουάριος 2015) στο Ηράκλειο, και η δεύτερη τα τελευταία δέκα χρόνια, ενώ είναι η πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια που διπλασιάζει τις νίκες του στο πρωτάθλημα σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα και επέβαλε πλήρως το ρυθμό του απέναντι σε έναν ΟΦΗ που αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο, έχοντας να διαχειριστεί και τα επιθετικά του προβλήματα.

Συν τοις άλλοις έχασε και τον Νέιρα από το 12ο λεπτό, γεγονός που επέτρεψε στο τριφύλλι να κυριαρχήσει στο νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής και να βγαίνει κατά κύματα με αξιώσεις στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου.

Ως απόρροια όλων των παραπάνω, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 16’ μετά από τρομερή διαγώνια μπαλιά του Πέρεθ προς τον Παλάσιος, ο οποίος κοντρόλαρε υποδειγματικά με το στήθος και με άψογο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Το γκολ του Αργεντινού εξτρέμ έφερε περισσότερη αυτοπεποίθηση στους πράσινους, οι οποίοι έφτασα κοντά σε δεύτερο γκολ με τον Σπόραρ στο 32’, μετά από κλέψιμο ψηλά του Αϊτόρ, που πέρασε άουτ.

Ο Σλοβένος επιθετικός ωστόσο πήρε τη… ρεβάνς στο αμέσως επόμενο λεπτό, πετυχαίνοντας ένα «σεντερφορίσιο» γκολ σπάνιας ομορφιάς, καθώς τσίμπησε τη μπάλα με το μυτάκι στην εξαιρετική σέντρα του Αϊτόρ και διαμόρφωσε το 0-2 στο 33’.

Ο Σπόραρ απείλησε ξανά, με κεφαλιά αυτή τη φορά, από κόρνερ του Αϊτόρ στο 45+2’, ενώ ο ΟΦΗ έκανε την πρώτη του τελική προς την εστία του Μπρινιόλι στο 45+5’, από στατική φάση και σουτ του Λάρσον που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νιόπλιας έριξε στο ματς τον Μπουζούκη και ανακάτεψε την τράπουλα, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε προβλήματα και κράτησε μακριά από την περιοχή του Μπρινιόλι τους Κρητικούς.

Με εξαίρεση ένα λάθος του Πέρεθ που εκμεταλλεύτηκε ο Ντίκο αλλά από πλάγια θέση πλάσαρε άουτ (70'), ένα σουτ του Στάικου που έδιωξε σε κόρνερ ο Μπρινιόλι (82') κι άλλο ένα του Μπουζούκη που πέρασε άουτ (86'), ο ΟΦΗ δεν έκανε ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του.

Την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός διαχειριζόταν με άνεση και έχοντας ρίξει στροφές στη μηχανή του στο δεύτερο ημίχρονο, το προβάδισμα των δύο τερμάτων που είχε αποκτήσει από το πρώτο μισό του αγώνα και του ήταν υπεραρκετό για να πανηγυρίσει μία απόλυτα δίκαιη νίκη.

Απλώς στο 90+5' θα μπορούσε να αυξήσει περαιτέρω τον δείκτη του σκορ, στη διπλή ευκαιρία των Βέρμπιτς και Βαγιαννίδη που έσωσε ο Στίβενς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας / 4-2-3-1): Στίβενς, Μαρινάκης, Γιοχού (64’ Διαμαντής), Βούρος, Γιαννούλης (46’ Μπουζούκης), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Νέιρα (12’ Ντίκο), Τοράρινσον (64’ Αποστολάκης), Λάρσον, Τοράλ (68’ Στάικος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (76’ Γκάνεα), Κουρμπέλης (68’ Βέρμπιτς), Πέρεθ, Τσέριν, Παλάσιος (86’ Βαγιαννίδης), Σπόραρ (76’ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (86’ Φρόκου).

MVP: Παλάσιος.
Το δικό του υπέροχο γκολ στο 16’ ήταν αυτό που ξεκλείδωσε την άμυνα του ΟΦΗ και έδωσε την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση στους συμπαίκτες του στον Παναθηναϊκό για να πραγματοποιήσουν μία εξαιρετική εμφάνιση. Πέραν του γκολ «όργωσε» τη δεξιά πλευρά και υπήρχαν στιγμές που έδινε την εντύπωση ότι κοβόταν μόνο με φάουλ.

Αδύναμος κρίκος: Γιαννούλης.

Δεν κατάφερε να μπει στο πνεύμα του αγώνα και αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στον τομέα ευθύνης του από τον Παλάσιος. Μάλλον φυσιολογικά έγινε αλλαγή στο ημίχρονο από τον Νιόπλια.

Η στιγμή του αγώνα
Το γκολ του Σπόραρ στο 33', πέραν του γεγονότος ότι ήταν άκρως καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα, ήταν και υπέροχο από πλευράς εκτέλεσης. Το τσίμπημα της μπάλας με το μυτάκι από τον Σλοβένο πιστοποίησε την ποιότητα και τη δεινότητά του μέσα στο «κουτί».