• Κόμπορ
  • Φωτιάς
  • 78 Μπεχαράνο
  • 30 Γιακουμάκης

Σε ένα ματς που παίχτηκε στην κόψη του ξυραφιού, τελικά ζωντανή από το θρίλερ βγήκε η Λαμία! Στον επαναληπτικό των πλέι-οφ για την 14η και τελευταία θέση της Super League 2022-23, η ομάδα της Φθιώτιδας πήρε την ισοπαλία (1-1) στο «Αθανάσιος Διάκος» και σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη της στη Βέροια (1-2), πήρε και το τελευταίο εισιτήριο για το νέο πρωτάθλημα της μεγάλης κατηγορίας, εξασφαλίζοντας την παραμονή της! Άνθρωπος του αγώνα και της... παραμονής, ο Ντάνι Μπεχαράνο ο οποίος μετά το γκολ που είχε πετύχει στο πρώτο ματς, ισοφάρισε με γκολάρα στο 78' το 0-1 του Γιακουμάκη από το 27' και επί της ουσίας καθάρισε το ματς για την ομάδα του. Πολύ καλή συνολικά η παρουσία της πρωταθλήτριας του Βορείου ομίλου της SL2 σε αυτά τα μπαράζ, ήταν η ομάδα που έπαιξε ποδόσφαιρο και κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος και των δύο αγώνων, όμως κάτι πιθανώς η έλλειψη εμπειρίας, κάτι οι χαμένες ευκαιρίες και οι λεπτομέρειες ήταν αυτά που έγειραν την πλάστιγγα εις βάρος της Βασίλισσας του Βορρά.

Το ματς... ξεκίνησε στο 27'

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ξεκίνησε με καλό ρυθμό συνολικά αλλά και αρκετή ένταση, κάτι που φάνηκε στα μαρκαρίσματα και τις μονομαχίες, με αποτέλεσμα και τα πολλά σφυρίγματα του Ούγγρου ρέφερι. Πολλά ήταν και τα λάθη από τις δύο ομάδες όμως, πιθανότατα απόρροια του άγχους για το διακύβευμα μιας ολόκληρης κατηγορίας, το οποίο αντίστοιχα είχε ως αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αξιόλογες φάσεις στις δύο εστίες για σχεδόν μισή ώρα στο παιχνίδι. Στα πρώτα λεπτά η Λαμία προσπάθησε να αιφνιδιάσει και να πατήσει στην περιοχή της Βέροιας όμως ελάχιστα πράγματα κατάφερε επί της ουσίας. Αντίθετα, η Βέροια σταδιακά ισορρόπησε, πήρε την κατοχή της μπάλας και άρχισε να κάνει παιχνίδι, με καλό, στρωτό ποδόσφαιρο -όπως έχει αποδείξει ότι μπορεί να παίξει- και για πολλή ώρα ήταν η μοναδική από τις δύο ομάδες που προσπαθούσε να παίξει μπάλα. Την ίδια ώρα , οι γηπεδούχοι αρκούνταν στο να αμύνονται και να ψάχνουν την ευκαιρία για μια καλή κόντρα επίθεση.

Η υπεροχή αυτή της Βέροιας απέδωσε καρπούς στο 27'. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Κάτσε, ο Γιακουμάκης έπιασε καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έκανε το 0-1, με την ομάδα του να βρίσκει το ένα από τα δύο γκολ που χρειαζόταν. Στην πρώτη επί της ουσίας ευκαιρία του αγώνα, η ομάδα του Δερμιτζάκη «πλήγωσε» τους γηπεδούχους με το ίδιο νόμισμα, δηλαδή μια στατική φάση, όπως ακριβώς είχε έρθει και το 0-1 στο πρώτο ματς στη Βέροια. Από εκεί και έπειτα, υπήρξε ένα σουτ του Φοφανά, άουτ, στο 31', ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι βρήκαν τη δική τους πρώτη καλή στιγμή στο ματς, στο 43' όταν ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ ένα δυνατό σουτ του Τζανδάρη μέσα από την περιοχή.

Ευκαιρία για σκορ ανόδου και... ισοφάριση

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια να «πιάσει» σκορ ανόδου. Ήταν το 46ο λεπτό, όταν μετά από πολύ ωραία κίνηση και γύρισμα του Γαβριηλίδη, ο Φοφανά με σουτ στην κίνηση από κοντά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ! Στα επόμενα λεπτά το ματς είχε αντίστοιχη εικόνα με αυτή στο πρώτο μέρος, με καλό ρυθμό, ένταση και τη μπάλα κυρίως στη Βέροια, αλλά με τη Λαμία να προσπαθεί να την κρατήσει περισσότερο, πιέζοντας για το γκολ που θα της έδινε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας. Υπήρξαν κάποιες τελικές, αρκετές στημένες μπάλες και κόρνερ, όμως κατά κανόνα οι άμυνες έβγαιναν νικήτριες σε όλες τις περιπτώσεις εύκολα ή δύσκολα. Η πίεση των γηπεδούχων αυξήθηκε μετά τα 60-65 λεπτά στο ματς, η μπάλα έμεινε σε αρκετές περιπτώσεις γύρω από την περιοχή της Βέροιας, όμως και πάλι κλασική φάση δεν υπήρξε για τους παίκτες του Φέστα. Υποψία τέτοιας σημειώθηκε στο 71ο λεπτό, όμως ο Μανούσος που μπήκε στην περιοχή μετά από κλέψιμο, καθυστέρησε και κόπηκε πριν εκτελέσει.

Τελικά, η φάση του 78ου λεπτού ήταν αυτή που έψαχνε η Λαμία για να βρει αυτό το γκολ που θα τη διατηρούσε στο «κόλπο» ακόμη και αν έβαζε δεύτερο η Βέροια. Μετά από κίνηση και σέντρα του Σαραμαντά από αριστερά, η άμυνα δεν καθάρισε, ο Παπαδόπουλος δεν έδιωξε σωστά με τα χέρια και ο επερχόμενος Ντάνι Μπεχαράνο με ένα υπέροχο πλασέ στην κίνηση εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο «Γ» για το 1-1. Μετά την ισοφάριση, η Βέροια και πάλι προσπάθησε να ανέβει και να πάρει μέτρα, κάνοντας την ύστατη προσπάθεια για το δεύτερο γκολ. Για λίγα λεπτά έκλεισε τη Λαμία στην περιοχή της, όμως αυτή άντεχε στην άμυνα. Τίποτα δεν άλλαξε ούτε στις καθυστερήσεις κι έτσι ο σύλλογος της Φθιώτιδας πανηγύρισε την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία της χώρας για 6η διαδοχική χρονιά!

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα / 3-5-2): Σαράνοφ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σιμόν, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (82' Γκέντσογλου), Προβυδάκης (46' Σαραμαντάς), Νούνιες (74' Τιρόνε), Μανούσος (96' Αραμπούλι), Καραμάνος (74' Μπανγκουρά).
Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης / 4-4-2): Παπαδόπουλος, Πεταυράκης, Δημόπουλος, Μαραγκός (46' Σκόνδρας), Μπουκουβάλας, Μούργος, Κάτσε, Γαβριηλίδης, Φοφανά (65' Κουατένγκ), Πασάς, Γιακουμάκης.
Διαιτητής: Τάμας Μπόγκναρ (Ουγγαρία)
Βοηθοί: Μπάλας Μπούζας (Ουγγαρία), Πέτερ Κόμπορ (Ουγγαρία)
Τέταρτος: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)
VAR: Μπάλας Μπέρκε (Ουγγαρία)
AVAR: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)

Λαμία – Βέροια 1-1