• Φωτιάς
  • Μπουξμπάουμ
  • Μεϊντάνας
  • Τζοβάρας

Τι κι αν ήταν αδιάφορος έχοντας εξασφαλίσει τον 47ο τίτλο από τη νίκη της Τούμπας, τι κι αν ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε μαζικό ροτέισον και παρέταξε όλες τις ρεζέρβες του, τι κι αν ο Άρης καιγόταν για τη νίκη ώστε να εκμεταλλευθεί την ισοπαλία στο ΑΕΚ – Παναθηναϊκός και να περάσει τρίτος, ο Ολυμπιακός έκανε τη δουλειά του και έφυγε με το «διπλό» (0-1) από το «Κλ. Βικελίδης». Ο Τικίνιο στο 55' ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι συνολικά καλύτεροι σε όλες τις γραμμές και πιο αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία, σε άμυνα και επίθεση. Με το «τρίποντο» αυτό, ο Ολυμπιακός αύξησε στο +19 τη διαφορά του από τον ΠΑΟΚ, με τον τέταρτο πλέον Άρη να ισοβαθμεί με την ΑΕΚ στους 53 βαθμούς, έχοντας χάσει τα 10 από τα 11 ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο φετινό πρωτάθλημα.

Όσον αφορά στην εικόνα και τη ροή του ματς, ο ρυθμός ήταν πολύ καλός στο πρώτο 20λεπτο, με την κατοχή να είναι υπέρ του πιο κινητικού Ολυμπιακού που εκμεταλλεύθηκε την ταχύτητα και τη φρεσκάδα των παικτών του και πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Μετά από δύο τελικές, μια για κάθε ομάδα, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία και συνολικά μεγαλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ήταν η φάση του 13ου λεπτού, όταν ο Τικίνιο εκμεταλλεύθηκε γέμισμα, έφυγε μόνος μπήκε από από διαγώνια θέση στην περιοχή και σούταρε δυνατά, με τον Κουέστα όμως να σώζει. Ακίνδυνες ήταν και οι επόμενες τελικές των δύο ομάδων, με Ιτούρμπε και Τικίνιο, ενώ στην καλύτερη φάση του στο πρώτο μέρος, ο Άρης δεν πήρε κάτι από το σουτ του Μαντσίνι στο 45' που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τζολάκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, ο Άρης μπήκε καλύτερα και πίεσε για ένα δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό όμως να αμύνεται αποτελεσματικά, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Στο 55' πια, κόντρα στη ροή του αγώνα στην επανάληψη αφού μέχρι αυτό το σημείο περίμενε στο μισό γήπεδο, ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ που του έδωσε τελικά και τη νίκη. Μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Κούντε, ο αμαρκάριστος Αβραάμ πήρε την κεφαλιά, ο Κουέστα απέκρουσε ενστικτωδώς και ο Τικίνιο που πήρε το «ριμπάουντ» με βολέ έκανε από κοντά το 0-1.

Για λίγα λεπτά μετά το γκολ ο Άρης είχε 1-2 ακίνδυνες τελικές, ωστόσο γρήγορα ο Ολυμπιακός και πάλι ανέβασε την πίεση και τον ρυθμό του και έλεγξε ξανά το ματς με άνεση. Αν μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στις τελικές πάσες θα είχαν σίγουρα τουλάχιστον δύο τετ-α-τετ, ωστόσο αυτό δεν συνέβη και οι καλύτερες στιγμές τους έμειναν ανολοκλήρωτες. Ο Άρης πλέον είχε βγει όλος μπροστά για ένα γκολ, με τον Ολυμπιακό πάντως να μην εκμεταλλεύεται τη συγκυρία και να σπαταλά τις περισσότερες καλές επιθέσεις του. Στην τελευταία ευκαιρία του του αγώνα, ο Βρουσάι έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, όμως ο γκολκίπερ των «κιτρίνων» έσωσε και πάλι, με το 0-1 να μένει ως το τελικό σφύριγμα.

Έτσι, μετά τη νίκη του Άρη στις 6 Μαρτίου για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, την πρώτη του επί του Ολυμπιακού μετά από 12 χρόνια και 20 ματς πρωταθλήματος, οι Πειραιώτες... επέστρεψαν στις δικές τους νίκες επί των «κιτρίνων», την 18η στα τελευταία 23 μεταξύ τους.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Άρης (Χερμάν Μπούργος / 4-4-2)
: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σούντγκρεν, Ντουκουρέ, Ματίγια, Ιτούρμπε, Γκαρσία (66' Γκάμα), Μαντσίνι (76' Μάνος), Πάλμα (56' Εντιαγέ).
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς / 4-2-3-1): Τζολάκης, Κίτσος (77' Καρμπόβνικ), Μπαγκαλιάνης, Παπαδόπουλος, Ανδρούτσος, Κανέ, Κούντε, Καρβάλιο (82' Σουρλής), Φαντιγκά (68' Βαλμπουενά), Βρουσάι, Τικίνιο (76' Ελ Αραμπί).
Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής), Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)
Τέταρτος: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
VAR: Γκεόργκι Ντιμιτρόφ (Βουλγαρία)
AVAR: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας)

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Πιέρ Κούντε

Ο Καμερουνέζος χαφ έφτιαξε παιχνίδι, έκοψε τα πάντα, ήταν πάντα πρώτος στη μπάλα, έβγαλε εξαιρετικές μπαλιές, είχε το φάουλ από το οποίο προήλθε το γκολ της νίκης και συνολικά ήταν ο κύριος λόγος για τον οποίο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως στη μεσαία γραμμή επί του αντιπάλου.

Γίνε Πρόεδρος: Τικίνιο

Ο Βραζιλιάνος ήταν εξαιρετικά κινητικός σε όλο το ματς, υποδέχθηκε πολλές μπάλες, πάλεψε πολύ συνήθως ανάμεσα σε δύο, πίεσε σωστά και τελικά επιβραβεύθηκε και με το 8ο γκολ του στο πρωτάθλημα που χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Lockdown: Η μεσαία γραμμή του Άρη

Είναι άδικο να ξεχωρίσει κάποιος συγκεκριμένος από τον Άρη για αυτή την κατηγορία αφού η αλήθεια είναι ότι όλοι όσοι αγωνίστηκαν στη μεσαία γραμμή υπολοιτουργούσαν σε όλο το ματς, δεν κατάφεραν σχεδόν τίποτα δημιουργικά, ανασταλτικά είχαν πολλά θέματα με τους γρήγορους χαφ του Ολυμπιακού ενώ έχασαν και τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5)

Κανένα απολύτως πρόβλημα για τον Φωτιά και την ομάδα του σε ένα ματς χωρίς δύσκολες φάσεις.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Ο Ολυμπιακός έδειξε σε αυτό το ματς ότι και το μέλλον του έχει... ζωή. Ο Κίτσος, ο Μπαγκαλιάνης, ο Τζολάκης, ο Φαντιγκά, ο Βρουσάι, μαζί με τους πιο έμπειρους που αγωνίστηκαν, ανταποκρίθηκαν στην περίσταση ενός αγώνα που δεν είχε βαθμολογική σημασία για την ομάδα τους, την ώρα που ο αντίπαλος καιγόταν. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από νωρίς στο ματς ότι δεν μπήκαν με διάθεση να... κοροϊδέψουν ή να είναι χαλαροί και αδιάφοροι. Ο Άρης αντίθετα ίσως νόμιζε ότι θα έχει εύκολο έργο απέναντι στις ρεζέρβες του Μαρτίνς και όπως συνήθως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, το πλήρωσε με μια ακόμη ήττα.

Άρης – Ολυμπιακός 0-1