Ρόδος – Λεβαδειακός 0-4

Σε παράσταση για έναν ρόλο φρόντισε να μετατρέψει το ματς με την Ρόδο ο Λεβαδειακός, ο οποίος «καθάρισε» την υπόθεση νίκη στην επανάληψη. Σ΄ένα πρώτο ημίχρονο που η Ρόδος προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον πρωτοπόρο του Νοτίου ομίλου, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν αυτή που σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά έφτασε κοντά στο γκολ…

Στο 8΄ κεφαλιά του Συμελίδη πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραγεώργη που κλήθηκε να εκτελέσει χρέη τερματοφύλακα…, ενώ στο 15΄ το σουτ του Πολέτο δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Με το πέρας της ώρας οι Βοιωτοί ενέτειναν την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν το γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στην φάση του 26΄, η κεφαλιά όμως του Μπαρμπόσα αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή από τους αμυντικούς των «ελαφιών», ενώ στο 42΄ το σουτ του Μπαρμπόσα αποκρούστηκε από τον Καραγεώργη.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το πρώτο μέρος θα έληγε ισόπαλο χωρίς τέρματα, ο Πολέτο στις καθυστερήσεις ήταν αυτός, που έλυσε τον γόρδιο δεσμό κάνοντας το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο β΄ ημίχρονο ο Λεβαδειακός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς, κάτι το οποίο και έκανε. Στο 55΄ οι Βοιωτοί έκαναν το 0-2 με τον Νίλι να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο το λάθος της άμυνας της Ρόδου και του Καραγεώργη, στο 61΄ ο Μουτίνιο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, ενώ στο 72΄ ο Πολέτο με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του κάνοντας το 0-4 που ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

ΡΟΔΟΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Καραγεώργης, Σαάντο, Καψάλης, Μακρυδημήτρης, Μπότος, Mάρκοβιτς, Mίγγος, Μαρτσάκης (56' Παπάζογλου), Δελαπόρτας, Χίσι, Αδαμάκης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βήχος (76' Παναγιώτου), Τζημόπουλος, Μπαχανάκ, Χάμοντ (64' Κονέ), Νίλι (69' Βρακάς), Μουτίνιο (76' Μυτίδης), Πολέτο, Συμελίδης, Μπαρμπόσα (64' Λινάρδος).

Κηφισιά – Αιγάλεω 1-0

Άμεση επιστροφή στις νίκες για την Κηφισιά, η οποία απέναντι στο Αιγάλεω πέτυχε την δέκατη της εντός έδρας νίκη, αποτέλεσμα που την διατηρεί μέσα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου μπήκε καλύτερα στο ματς, προκειμένου να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ.

Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στην φάση του 20΄, το σουτ όμως του Οικονομίδη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Σικαλιά. Στο διάστημα που ακολούθησε το παιχνίδι παίχτηκε κυρίως στο κέντρο, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και το «Σίτι» να προσπαθεί να βρει χώρους για να γίνει απειλητικό. Από την πλευρά του το Αιγάλεω είχε δύο φάσεις με τον Αναστασίου στο 36΄ και τον Καλύβα στο 44΄, οι οποίες όμως δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα, με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πίεσε την ομάδα των βορείων προαστίων  και στο 58΄ έφτασε κοντά στο 0-1, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Τσίτσαρης έφυγε λίγο έξω από την εστία του Αναγνωστόπουλου. Στο 68΄ το Αιγάλεω απείλησε εκ νέου, αυτή τη φορά με το σουτ του Αρναρέλλη να φεύγει λίγο έξω από τα καρέ των γηπεδούχων. Ότι δεν μπόρεσαν να πετύχουν οι φιλοξενούμενοι στις δύο αυτές φάσεις, το πέτυχε στο 84΄ η Κηφισιά όταν έπειτα από μπαλιά του Τετέι, ο Κουιρουίδης με σουτ έκανε το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Παυλάκης, Αρτυματάς, Σωτηράκος, Παπασάββας, Παλασέφσκι (77' Ντοριβάλ), Πρίτσας (63' Βαζ), Καλλέργης (77' Φερέιρα), Οικονομίδης (70' Τετέι), Κουιρουκίδης.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παναγιώτου, Αναστασίου, Παπανικόλας, Καλύβας, Λάσκαρης, Τσίτσαρης (64' Τσιλιγκίρης), Σταματάκης (64' Πιαστόπουλος), Αρναρέλλης, Χοτζάλλι (74' Τριμμάτης), Μπρέμπος (46' Μπαρμπαρούσης).

Επισκοπή – Ηρόδοτος 1-0

Τη χαρά της νίκης έπειτα από τις δύο σερί ισοπαλίες με Καλλιθέα και Αιγάλεω αντίστοιχα γεύτηκε η Επισκοπή, σ΄αντίθεση με τον Ηρόδοτο που βλέπει την υπόθεση παραμονή να δυσκολεύει... Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά ανάμεσα στις δύο ομάδες, κάτι που είχε σαν συνέπεια να μην υπάρχουν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Στο 26΄ η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς ήταν αυτή, η οποία είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με το σουτ του Νοικοκυράκη να αποκρούεται με τα πόδια από τον Κρόστα. Στο 37΄ η ομάδα του Ρεθύμνου έφτασε κοντά στο να σκοράρει ο Κρόστα όμως πήρε την… μπουκιά από το στόμα του Νταρζίσιο όταν βρέθηκε τετ α τετ μαζί του. Με το πέρας της ώρας, οι γηπεδούχοι ενέτεινα την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό ήρθε τελικά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν έπειτα από πάσα του Νοικοκυράκη, ο Πορτογάλος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0…

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, επιζητώντας το γκολ για διαφορετικούς λόγους. Στο 49΄ το σουτ του Εμπόι για την Επισκοπή έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κρόστα, ενώ η κεφαλιά που επιχείρησε ο Ποζατζίδης για τον Ηρόδοτο, έπειτα από σέντρα του Κάπελ δεν είχε την κατάληξη που αυτός ήθελε. Στο διάστημα που ακολούθησε ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο ματς,  εξέλιξη η οποία ήταν υπέρ της Επσικοπής, η οποία κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Καραγιάννης, Τριντάντε, Ανδρικόπουλος, Γκονζάλβες, Εμπόι, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης, Νοικοκυράκης (90'+1 Σκόνδρας), Σταθόπουλος (55' Τσάβος), Νταρζίσιο.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Βασίλης Βούζας): Κρόστα, Γκόμεζ, Ασίγκμπα, Μακρυδάκης (46' Aποστολίδης) Κυριακίδης (40' λ. τρ. Χριστογιάννης), Αργκιλέσι, Γκίνη (62' Σουρνάκης), Βρεττός, Κάπελ (62' Μπαρμπόσα), Ποζατζίδης, Χαλκιαδάκης.

17. Ζάκυνθος 16

*Η 1η θέση οδηγεί σε διπλό μπαράζ με τον 1ο του άλλου ομίλου και ο νικητής του θα προβιβαστεί στην πρώτη κατηγορία, ενώ ο χαμένος θα δώσει νέο διπλό μπαράζ με τον 13ο της Super League 1 και θα διεκδικήσει μέσω αυτού τον προβιβασμό του.

*Οι Β' ομάδες δεν προβιβάζονται και δεν υποβιβάζονται. Εάν βρεθούν σε αντίστοιχες θέσεις θα αντικατασταθούν από την αμέσως παρακάτω ή παραπάνω ομάδα.

Νότιος όμιλος: «Καλπάζει» για... Super League o Λεβαδειακός