Τι με βροχές τι με χιόνια η Μάντσεστερ Σίτι δεν καταλαβαίνει από (σχεδόν) κανέναν αντίπαλο και εντός έδρας κόντρα αν και αντιμετώπισε την 4η Γουέστ Χαμ που έχει κάνει... κηδεία στη Λίβερπουλ, πήρε ένα εύκολο τρίποντο που την φέρνει ισόβαθμη με την Τσέλσι πριν το ντέρμπι του Λονδίνου.

Η πίεση της πρωταθλήτριας μέσα στη χιονοθύελλα ήταν ασφυκτική και στο 17ο λεπτό ο Μαχρέζ πίστεψε ότι άνοιξε το σκορ, ωστόσο το VAR είχε διαφορετική άποψη καθώς το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 33' όμως η ομάδα του Γκουαρντιόλα έκρυψε τη μπάλα και μέσα στο λευκό Έτιχαντ, ο Γκιντογκάν νίκησε τον Φαμπιάνσκι για το 1-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Γουέστ Χαμ ανέβασε ρυθμό και κράτησε μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία, με τον Κρέσγουελ να την γλιτώνει από το 2-0 στο 61' αλλά να χτυπάει στο δοκάρι και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή.

Η μόνη αξιόλογη φάση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 77ο λεπτό με δυνατό σουτ του Ντέκλαν Ράις που έδιωξε ο Έντερσον. Η Σίτι ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη στο 90ο λεπτό με πλασέ του Φερναντίνιο έπειτα από γύρισμα του σκόρερ Γκιντογκάν. Ενώ στο τελευταίο λεπτό ο Λαντσίνι με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, πέτυχε το τελικό 2-1.

Στο King Power η Λέστερ φιλοδώρησε τον πρώην τεχνικό της, Κλαούντιο Ρανιέρι, με τέσσερα τέρματα με τους Μάντισον και Βάρντι να κάνουν... πάρτι.

Στο 16ο λεπτό ο μεσοεπιθετικός των Αλεπούδων, Τζέιμς Μάντισον, με τον Κινγκ να ισοφαρίζει στο 30ο λεπτό σε 1-1. Η χαρά για τους φιλοξενούμενους δεν κράτησε πολύ, καθώς με δημιουργό τον Μάντισον ο Τζέιμι Βάρντι πέτυχε δύο γκολ 34'-42' και έδωσε το προβάδισμα με 3-1 στο ημίχρονο για την ομάδα του.

Στην επανάληψη οι Σφήκες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς με τον Ντένις να μειώνει εκ νέου σε 3-2 στο 61ο λεπτό, όμως ο νεαρός Λούκμαν επτά λεπτά αργότερα έγραψε το τελικό 4-2.

Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ 2-1 (vids)