• 47΄ Μαουρίσιο
  • 49΄ Πούγγουρας
Κοκκινες καρτες
  • 66΄ Πούγγουρας

Τον 46ο τίτλο της ιστορίας του πανηγυρίζει από το βράδυ της Κυριακής ο Ολυμπιακός! Με δύο γκολ του Χασάν, οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν το σκορ και νίκησαν 3-1 τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ και σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη νωρίτερα, στέφθηκαν και μαθηματικά πρωταθλητές. Χασαν (2) και Μπρούμα τα γκολ των νικητών, οι «πράσινοι» είχαν ανοίξει το σκορ με τον Μακέντα.

Το ντέρμπι αιωνίων ήταν εξαιρετικό συνολικά, γεμάτο ένταση, πάθος, πολλή τακτική αλλά και καλό ρυθμό κατά διαστήματα, τρία γκολ που μέτρησαν και δύο που ακυρώθηκαν, σωστές υποδείξεις από το VAR και μια αποβολή. Αυτή η τελευταία, του Πούγγουρα στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν που έγειρε και οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Πειραιωτών που κυριαρχούσαν στο ματς ούτως ή άλλως στο μεγαλύτερο διάστημά του. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ομάδα του Μπόλονι ξαναμπήκε στην περιοχή της και τελικά ο Ολυμπιακός βρήκε και το γκολ της νίκης.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς μέχρι εκείνο το σημείο, στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά, γνωρίζοντας άλλωστε ότι ήθελε το «τρίποντο» για να τελειώσει τη φετινή... δουλειά. Είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Παναθηναϊκό πολύ παθητικό και οπισθοχωρημένο. Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν φάσεις για γκολ, όμως αυτό ήρθε από την πλευρά των πρασίνων κόντρα στη ροή του αγώνα, στην πρώτη τους επίθεση και τελική στο ματς, με το πέναλτι του Μακέντα που κέρδισε ο ίδιος και υποδείχθηκε μετά την χρήση του VAR. Λίγο πριν βγει το ημίχρονο πάντως, η ομάδα του Μαρτίνς ευτύχησε να ισοφαρίσει με τον Χασάν που νωρίτερα είχε μπει στο ματς αντί του Μπα που τραυματίστηκε.

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός και στο δεύτερο μέρος, με τον Παναθηναϊκό να μην παίζει τόσο παθητικά και να βοηθά σε αυτή την εικόνα. Σε αντίθεση με το πρώτο 45λεπτο, αυτή τη φορά οι φάσεις έμειναν ανολοκλήρωτες για αρκετή ώρα. Όλα αυτά μέχρι και την αποβολή του Πούγγουρα σημείο από το οποίο ο Ολυμπιακός κατάφερε να πατήσει πιο συχνά και με περισσότερες αξιώσεις την περιοχή του Διούδη. Στη φάση του 72' βρήκε το -επί της ουσίας- γκολ της νίκης με την προβολή του Χασάν σε σέντρα του Μπρούμα, αφού στο φινάλε, μετά από 1-2 καλές στιγμές του «τριφυλλιού», βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Μπρούμα στις καθυστερήσεις. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρώτου από τους δύο φετινούς τίτλους, στον δρόμο προς το... repeat του νταμπλ.

• 7

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε και πάλι τον Ολυμπιακό, όπως αναμενόταν, με το 3-4-3 που λανσάρισε προσφάτως. Στην... θεωρία του αγώνα, το σχήμα και οι επιλογές του απέδωσαν αφού ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, όμως στην ουσία βρέθηκε πίσω στο σκορ. Έτσι, με αφορμή το πρόβλημα του Μπα στη μέση, άλλαξε γρήγορα το σχήμα σε 4-4-2 με την είσοδο του Χασάν που αποδείχθηκε και καθοριστική. Σωστές και οι υπόλοιπες αλλαγές του Πορτογάλου που βοήθησαν την ομάδα του να βρει τρεξίματα και πίεση όταν τα χρειάστηκε.

• 9

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-2-2-2 με τον Βέλεθ και τον Νιάς δίδυμο αμυντικών μέσων, τους Μαουρίσιο και Βιγιαφάνιες μπροστά τους και τον Χατζηγιοβάνη με τον Μακέντα επιθετικό δίδυμο. Ο στόχος του ήταν να μπλοκάρει τον άξονα και να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος στο ματς του Αλεξανδρόπουλο αντί του Σένκεφελντ τροποποίησε το σχηματισμό σε 4-3-3. Μετά την αποβολή του Πούγγουρα ο Νιάς πέρασε στόπερ και από το 77’ αριστερός εξτρέμ ο Ιωαννίδης, ενώ προσπάθησε με τον Καρλίτος να ψάξει στο τέλος την ισοφάριση.

45+3'

Δευτερόλεπτα πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό στο 0-1, ο Ολυμπιακός βρίσκει γκολ ισοφάρισης με τον Χασάν -σε ένα από τα πολλά λάθη του Διούδη- και αλλάζει υπέρ του τις ισορροπίες στο ματς.

• 4’

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, για τον Ολυμπιακό. Γέμισμα του Φορτούνη με το αριστερό και προβολή υπό πίεση του Μασούρα, ένα μέτρο άουτ.

• 7’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Σεμέδο βρίσκεται αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας όμως δεν προλαβαίνει οριακά, βρίσκει ελάχιστα την μπάλα με το κεφάλι και αυτή καταλήγει άουτ.

• 14’

Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό που καταλήγει με δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Εμβιλά εκτός περιοχής.

• 22’

Ατομική προσπάθεια του Ελ Αραμπί στην αντεπίθεση, ο Μαροκινός τροφοδοτεί τον Μασούρα όμως το σουτ είναι αδύναμο και μπλοκάρει εύκολα ο Διούδης.

• 30’

Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό. Μετά τον έλεγχο του VAR ο διαιτητής δείχνει λευκή βούλα για ανατροπή του Μακέντα από τον Σεμέδο.

• 31’

ΓΚΟΛ! Ο Μακέντα εκτελεί εύστοχα και ο Παναθηναϊκός προηγείται 0-1.

• 34’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας υποδέχεται μπαλιά και μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, σουτάρει δυνατά όμως ο Διούδης είναι σε σωστή θέση και αποκρούει.

• 43’

Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό σε μια φάση-καρμπόν με αυτή του πέναλτι, όμως αυτή τη φορά ο Σεμέδο έκοψε τον Χατζηγιοβάνη.

• 45’

Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων», από τον Φορτούνη η μπάλα φτάνει στον Χασάν που πλασάρει λίγο άουτ από το ύψος της περιοχής.

• 45+3’

ΓΚΟΛ! Ελ Αραμπί και Χολέμπας συνδυάζονται από αριστερά, ο τελευταίος κάνει τη σέντρα, ο Χασάν είναι μόνος στην περιοχή και με κεφαλιά νικά τον Διούδη, ο οποίος δεν βάζει σωστά τα χέρια παρότι η μπάλα πάει πάνω του.

• 66’

Αποβολή για τον Παναθηναϊκό. Δεύτερη κίτρινη στον Πούγγουρα για αγκωνιά στον Χασάν.

• 72’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανατρέπει το σκορ. Έξοχη σέντρα του Μπρούμα από δεξιά, ο Χασάν προλαβαίνει με προβολή τον Διούδη και κάνει το 2-1.

• 76’

Σέντρα του Βιγιαφάνες και προσπάθεια του Μακέντα που για λίγο δεν φτάνει να πάρει την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

• 81’

Σέντρα του Μασούρα από αριστερά και κεφαλιά του Χασάν άουτ.

• 86’

Πρώτη τελική στο β' μέρος για τον Παναθηναϊκό. Πολύ καλό, μακρινό σουτ του Καρλίτος που κοντράρει στον Εμβικά και καταλήγει κόρνερ, λίγο έξω.

• 88’

Απειλεί ο Παναθηναϊκός. Ατομική προσπάθεια και σουτ του Καρλίτος εντός περιοχής, ο Σα μπλοκάρει εντυπωσιακά.

• 90+7’

ΓΚΟΛ! Με όλο τον Παναθηναϊκό -και τον Διούδη- μπροστά για εκτέλεση κόρνερ, ο Μπρούμα φεύγει μόνος στην κόντρα και σε κενή εστία πλασάρει εύστοχα για το 3-1.

Καυτός και καθοριστικός!

9
Αχμέντ Χασάν
Ένα... κλασικό ματς Χασάν. Μπήκε σαν αλλαγή, ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, έβαλε δύο γκολ, χάρισε μια νίκη. Συνηθισμένα πράγματα για τον Αιγύπτιο φορ.

1
Σωκράτης Διούδης
Όλα λάθος, σε όλες τις φάσεις από τον τερματοφύλακα των πρασίνων. Δεν χρειάζονται ιδιαίτερα σχόλια για τον αδύναμο κρίκο του παιχνιδιού από τη στιγμή που έχει κάνει 5-6 τραγικά λάθη, όπως και σε όλα τα γκολ του Ολυμπιακού.

6
Γιαν Εμβιλά
Μια ακόμη αρχοντική εμφάνιση του Γάλλου στον Ολυμπιακό, σε ένα ματς που χρειάστηκε πολύ τρέξιμο, πολλή δύναμη και ασταμάτητο τρέξιμο.

Ο διαιτητής Μπέμπεκ τα... έβλεπε όλα κόκκινα από το ξεκίνημα. Στο καθαρό πέναλτι του Μακέντα είδε... θέατρο και κίτρινη, στο 1-0 που προηγήθηκε ο βοηθός δεν είδε οφσάιντ του Φορτούνη, ενώ και στο 1-1 μέτρησε πρώτα το γκολ. Εν ολίγοις δεν είδε τίποτα σωστό, κατά σύμπτωση όλα υπέρ του Ολυμπιακού. Και στις τρεις περιπτώσεις τον διόρθωσε το VAR σε φάσεις που ήταν ξεκάθαρες και δεν χρειαζόταν καν η βοήθεια του βίντεο. Ολοκλήρωσε το έργο του όμως με δυο αποφάσεις στο 63 και 64 που σηκώνουν μεγάλη συζήτηση. Στο 63 ο Αλεξανδρόπουλος φαίνεται να ανατρέπεται από τον Ανδρούτσο και ο Μπέμπεκ έδωσε... επιθετικό φάουλ. Στο 64 σε μια εναέρια μονομαχία ο Πούγγουρας αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη χωρίς να φαίνεται πάντως επικίνδυνο μαρκάρισμα στον αέρα ή τουλάχιστον όχι τέτοιο που να δικαιολογεί την αριθμητική ανισορροπία που τελικά έκρινε το ντέρμπι. Στο σύνολο: Πέντε καθοριστικές αποφάσεις, όλες υπέρ των γηπεδούχων.

ΠΑΟΚ: Το μυαλό στον Ολυμπιακό - Παραμένει εκτός ο Νάσμπεργκ